رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

بسیاری از فعالان حوزه سیمان و مدیران و مسئولان از بخشنامه اخیر وزارت صمت در اجباری کردن عرضه سیمان در بورس کالا استقبال و حمایت خود را در رابطه با عرضه کل سیمان در بورس و ایجاد شفافیت این بازار اعلام کردند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از تسنیم، روز گذشته اسدالله کشاورز معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ابلاغیه‌ای به رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت 31 استان و جنوب کرمان هرگونه خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا را ممنوع اعلام کرد. در این نامه تأکید شده است کلیه واحدهای تولیدکننده سیمانی که تاکنون در بورس پذیرش نشده‌اند باید ظرف دو هفته در بورس پذیرش شوند و اقدام به عرضه محصول کنند و مصرف‌کنندگان سیمان سراسر کشور نیز باید ظرف دو هفته اقدام به اخذ کد بورسی کنند، در همین رابطه بسیاری از فعالان این حوزه و مدیران و مسئولان از این اقدام وزارت صمت استقبال و حمایت خود را در رابطه با عرضه کل سیمان در بورس و ایجاد شفافیت این بازار اعلام کردند.

مقاومت سودجویان با عرضه سیمان

غلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره عرضه سیمان در بورس کالا گفت: از گذشته هر محصول و صنعتی که در مسیر شفافیت قرار گرفته با مقاومت‌هایی همراه شده است که امروز نیز صدای برخی مخالفان با عرضه سیمان به گوش می‌رسد؛ این افراد، مخالف ایجاد شفافیت در معاملات و کشف قیمت محصول سیمان هستند، بنابراین از هیچ اقدامی برای جلوگیری از عرضه سیمان در بورس کالا کوتاهی نمی‌کنند.

مصباحی مقدم تأکید کرد: به هیچ عنوان نباید قبول کرد که عرضه سیمان در بورس کالا تضعیف شود و معاملات آن در بازار غیرشفاف و سنتی صورت گیرد بلکه باید اقدامی صورت می‌گرفت تا کل سیمان مانند هر کالای استاندارد دیگری در بورس کالا عرضه و معاملات آن در بازار سرمایه انجام شود که خوشبختانه با اقدام وزارت صمت این اتفاق صورت گرفت.

اعلام قانون برای بهره‌مندی اقتصاد از بورس کالا

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این باره معتقد است: سیمان پس از سال‌ها در بورس کالا عرضه شد تا چتر شفافیت بر این بازار نیز سایه بیندازد اما در این بین مخالفت برخی افراد با حذف دلالی و واسطه‌گری و عرضه محصولات در بورس کالا به‌دلیل رانتی است که طی سال‌های گذشته به‌دلیل نبود شفافیت به‌دست می‌آوردند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ابراز کرد: عرضه محصولات در بورس کالا براساس سلیقه یک شخص و مدیر انجام نمی‌شود بلکه علاوه بر اعلام صریح قانون برای بهره‌مندی اقتصاد از بورس کالا، هر نوع نگاه علمی و کارشناسی و تجربیات دنیا نیز به ما اعلام می‌کند که برای رهایی از مبادلات غیرشفاف بازار کالا، نیازمند بازاری متمرکز همچون بورس کالا هستیم که در این زمینه طی مدت کوتاه عرضه سیمان در بورس کالا نیز شاهد صدور چندین هزار کد خریدار برای سیمان هستیم تا از این پس مصرف‌کنندگان در سراسر کشور به‌جای مراجعه به افرادی خاص، خودشان به‌طور مستقیم از تولیدکننده سیمان، محصول بخرند.

شفافیت صنعت سیمان

حسین سلاح‌ورزی، عضو شورای‌عالی بورس می‌گوید: اساساً کارکرد بورس کالا، کمک به شفافیت بیشتر و رقابت مناسب‌تر و در نهایت تعادل در قیمت‌ها است که صنعت سیمان نیز با ورود به بورس کالا از این مزایا بهره‌مند شد.

نایب‌رییس اتاق ایران افزود: در هفته‌های اخیر با قطع برق و کاهش تولید کارخانه‌های سیمان، قیمت این محصول افزایش یافت که البته مباحثی در خصوص ارتباط افزایش قیمت‌ها با عرضه در بورس مطرح شد که پیشنهاد می‌شود در این‌گونه موارد، سازمان بورس و مرکز پژوهش‌های سازمان، گزارش مفصلی را از مزایای ورود سیمان به بورس کالا برای بازار سرمایه، تولید بنگاه‌ها و سهام شرکت‌های سیمانی تهیه و منتشر کند تا زوایای مختلف این تصمیم برای همگان روشن شود.

پایان رانت دلالان

ولی‌الله اخلاقی فرد مدیرعامل شرکت سیمان صوفیان گفت: عرضه سیمان در بورس اتفاق خوش‌یمنی برای نجات این صنعت است چراکه صنعت سیمان به‌دلیل قیمت‌گذاری دستوری که بلای جان آن شده است در چند سال گذشته مظلوم واقع شده بود.

وی افزود: فاصله قیمت سیمان و فولاد در بازارهای جهانی یک به هفت است در حالی که این عدد در ایران یک به 47 بود به همین دلیل صنعت سیمان در شرایط سختی قرار داشت، لذا به‌عقیده من عرضه و تقاضا باید تعیین‌کننده قیمت‌ها باشد و بهتر از بازار شفاف بورس کالا نمی‌توان مکانیزمی را پیشنهاد داد؛ زیرا در این بازار شفاف قیمت واقعی کالاها به‌واسطه تقاضای واقعی تعیین می‌شود و رانتی برای رسیدن به دلالان باقی نمی‌ماند.

پایان نابسامانی‌های مبادلات سنتی

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس نیز گفت: در چند ماه اخیر شاهد عرضه سیمان در بورس کالا هستیم که به‌طور طبیعی تغییر رویه‌های سنتی به معاملات بورسی در ابتدا شاید با کندی پیش رود اما موضوع مهم تجربه چندین‌ساله بورس کالا در حوزه معاملات فلزات و فولاد است که بورس می‌تواند با توجه به تجربیات مناسب در راستای شناسایی و رفع موانع اقدام کند.

حاجی‌دلیگانی گفت: همواره در عرضه محصولات در بورس کالا به‌گونه‌ای تلاش می‌شود امکان سوءاستفاده برخی افراد از معاملات وجود نداشته باشد که در حوزه معاملات سیمان نیز تمهیداتی برای خریداران در نظر گرفته شده است تا خریداران واقعی حضور یابند و مشتریان خرد نیز امکان خرید داشته باشند؛ موضوع کلیدی در این زمینه شفافیت آماری معاملات بورس است که به بسیاری از نابسامانی‌های مبادلات سنتی پایان می‌دهد.

صنعت فرسوده حاصل قیمت‌گذاری

علیرضا عسگری مارانی، کارشناس خبره بازار سرمایه نیز در این باره معتقد است: به‌دلیل قیمت‌گذاری غیرمنصفانه هیچ طرح توسعه جدیدی در صنعت سیمان انجام نشده است و تمامی واحدهای سیمانی روز به روز فرسوده‌تر شده و سوددهی کمتر نسبت به ارزش ذاتی دارایی‌های خود داشته‌اند.

وی اظهار داشت: می‌توان امیدوار بود با مکانیزم عرضه و تقاضای سیمان در بازار واقعی و کشف قیمت واقعی در بورس کالا در رینگ‌های ریالی و ارزی، آرامش کامل به‌سرعت به اقتصاد کشور بازگردد و هیاهوگری‌های این رانت‌خواران در آخرین مرحله بقای عمر رانت‌خواری خود خاتمه پیدا کند.

آرامش تلاطمات بازار و شیب کاهش قیمت‌ها

حسن هراتی معاون مالی و اقتصادی شرکت سیمان هرمزگان با بیان اینکه سیمان هرمزگان به‌دنبال بالا بردن سطح عرضه‌ها در بورس کالاست تا همه فروش داخلی را از طریق بورس انجام دهد گفت: تلاطماتی که در بازار سیمان وجود داشت، آرام شده است و شیب قیمت‌ها روند نزولی پیدا کرده است.

وی افزود: ما درصدد بالا بردن عرضه تولیدات خود در بورس کالا هستیم تا همه فروش داخلی به بورس منتقل شود.

استقبال وزارت صمت از شفاف‌سازی قیمت و حذف رانت

اکبر مجیدپور رئیس هیئت مدیره سیمان داراب عرضه سیمان در بورس کالا را یک اتفاق مثبت خواند و گفت: در شرایط کنونی حاکم بر عرصه اقتصادی کشور با عرضه سیمان در بورس کالا، هر فردی در هر شهری می‌تواند به‌راحتی به سیمان با قیمت منطقی دسترسی داشته باشد.

وی با اشاره به استقبال وزارت صمت از عرضه سیمان در بورس کالا، ادامه داد: با عرضه سیمان در بورس کالا این وزارت‌خانه به‌راحتی می‌تواند از رانت ایجادشده در این صنعت جلوگیری کند تا به این واسطه قیمت سیمان شفاف‌سازی شود.