رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

به منظور تکمیل فرایند کنترل آلایندگی های باتری کک سازی، ساخت، نصب و راه اندازی تمیز کننده درب های باتری شماره ۳ در دستور کار مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی قرار گرفت.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ذوب آهن اصفهان، محسن قاسمی مهندس ارشد تعمیرات مکانیک مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی گفت: از زمان راه اندازی باتری شماره سه و ماشین‌های تولید کک، مکانیزم‌های تمیزکننده به دلیل عدم کارایی مناسب و وجود ایرادات اساسی در طراحی و ساخت مورد استفاده قرار نگرفتند و لذا تمیزکاری به صورت دستی و کُند انجام می‌گرفت که به دلیل شرایط محیطی روی باتری و ارتفاع هفت متری درب‌ها، تمیز کاری در ارتفاع غیرممکن و در نواحی در دسترس، کیفیت لازم را نداشت.

قاسمی با اشاره به اینکه مکانیزم‌های تمیزکننده دارای چهار تیپ مختلف و شامل تمیزکننده درب و رام در بازکن و همچنین تمیزکننده درب و رام ماشین تخلیه می‌شوند، خاطر نشان کرد: بازسازی و راه اندازی تمیز کننده ها ابتدا قرار بود توسط شرکت‌های خارجی از کشورهای چین، اکراین، اسپانیا و ایتالیا به انجام برسد که به دلیل تحریم‌ها امکان پذیر نشد و باری دیگر تلاشگران بخش کک سازی در این عرصه نیز همت کردند و این پروژه را در دست گرفتند و با یک برنامه ریزی گسترده به سرانجام رساندند.

وی گفت: با راه اندازی تمیزکننده کک سازی کیفیت و سرعت تمیزکاری درب و رام به صورت چشمگیری افزایش یافت که منجر به افزایش عمر و عملکرد بهتر درب‌های فلکسیبل و در نتیجه کاهش آلودگی محیط زیست گردید.

تمیز کننده در مدت ۱۰ ماه و با ۱۴۶۰ نفر ساعت ساخته شد

این تلاشگر بخش تولیدات کک و مواد شیمیایی تصریح کرد: سعی بر این بود در ساخت و راه اندازی این تجهیزات تا جای امکان از پلت فرم اصلی استفاده شود و تغییرات اساسی در سایر تجهیزات اجرا شود. اکثر قطعات مورد نیاز در تعمیرگاه مرکزی این مدیریت و مابقی در کارگاه‌های ساخت کارخانه (اسکلت فلزی و مکانیکی) ساخته شده است. از آنجایی که این پروژه می‌بایست توأم با ادامه تولید کک انجام می‌گرفت، کوچک‌ترین وقفه‌ای در تولید کک ایجاد نکرد و در مدت ۱۰ ماه و با ۱۴۶۰ نفر ساعت به انجام رسید. برای راه اندازی این تجهیزات حدود ۴۰۰۰ قطعه مختلف از وزن ۵۰ گرم تا ۷۰۰ کیلو گرم ساخته شده و بروی تجهیزات نصب گردید.

صرفه جویی ارزی و بومی سازی

قاسمی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده بر روی تمیزکننده درب ماشین تخلیه، تمیزکننده رام ماشین تخلیه و تمیزکننده درب ماشین درب بازکن، گفت: با راه اندازی و بهره برداری از تمیزکننده‌ها ضمن صرفه جویی ارزی به مبلغ ۴۰۰ هزار دلار دانش فنی طراحی و ساخت این مکانیزم ها در شرکت ذوب آهن بومی سازی گردید و این مهم با توجه به شرایط تحریم با همت و غیرت نیروهای تعمیرگاه مرکزی، دفتر فنی، برق و اتوماسیون مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی به انجام رسید.

امیر یونسی مهندس برق نیز ضمن تشریح اقدامات انجام شده جهت بهینه سازی تجهیزات الکتریکی ماشین تخلیه و دربازکن، گفت: در راستای کاهش آلودگی هوای منطقه و پایبندی به خط مشی زیست محیطی شرکت، سیستم تمیز کننده سلول‌های کک جهت جلوگیری از نشت گاز کک مورد بررسی قرار گرفت. این سیستم شامل دو مکانیزم تمیز کننده درب و تمیز کننده رام سلول است که بر روی دو ماشین تخلیه و دربازکن قرار دارد.

مطالعه‌ی بیشتر: