رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

سعید زرندی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: صنایع معدنی و به ویژه فولاد پشتوانه اقتصاد ایران در دوره تشدید تحریم ها بوده اند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایمیدرو، معاون طرح و برنامه وزارت صمت که پیش از ظهر امروز در سمینار چالش تامین برق زنجیره فولاد سخن می گفت، تصریح کرد: صادرات بخش فولاد، در دوران تحریم های سنگین، سهم ویژه ای در پشتیبانی از اقتصاد کشورمان ایفا کرده است.
وی تاکید کرد: 12درصد از سهم ارزش افزوده بخش صنعت در اختیار صنعت فولاد است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت به افزایش ظرفیت های ایجاد شده در زنجیره فولاد اشاره کرد و گفت: ظرفیت تولید کنسانتره آهن به 62.8 میلیون، گندله آهن به 66.7 میلیون، آهن اسفنجی به 36.4 میلیون و شمش فولادی در سال گذشته به 42 میلیون تن رسید.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته حدود 30 میلیون تن فولاد خام در کشور تولید شد، افزود: تا سال 1404 قرار است به ظرفیت تولید 55 میلیون تنی فولاد خام دست پیدا کنیم که با توجه به ظرفیت های در حال احداث، هدف فوق محقق خواهد شد.

زرندی با یادآوری اینکه از دهه گذشته موضوع تامین برق برای توسعه صنعت فولاد مطرح بوده، تاکید کرد: برای دستیابی به اهداف طرح جامع فولاد، با کمبود 5هزار مگاوات ساعتی مواجه هستیم که باید روش های متعددی را برای عبور از آن به کار گیریم.

وی با بیان اینکه بخش فولاد همواره برنامه هایی برای ایجاد ظرفیت های جدید تولید برق داشته و نیروگاه هایی راه اندازی کرده است، گفت: توسعه این برنامه ها نیازمند همکاری دوجانبه وزارتخانه صنعت معدن و تجارت و نیرو است.
زرندی گفت: با حضور شرکت های بزرگ و برتر (فولادی) با برنامه ایجاد 10 هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق، به کمک تامین برق خواهیم آمد. وی افزود: بدین ترتیب به این سمت حرکت می کنیم که صنعت قدمی برای تامین برق خود بردارد هرچند که مطالباتی هم از وزارت نیرو داریم.
معاون وزیر صمت یادآور شد: هفته ای 235 میلیون دلار به سبب قطعی برق عدم النفع (منافع از دست رفته) داشته ایم. هرچند این عدد با احتساب قطعی برق در شرکت های 100درصد خصوصی، افزایش خواهد یافت.

مطالعه‌ی بیشتر: