رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رئیس اداره معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از احیاء معدن زغال سنگ رودبار با واگذاری به سرمایه‌گذار جدید خبر داد و گفت: فعالیت مجدد این معدن بزرگ به لحاظ مسائل اجتماعی و منطقه ای بسیار حائز اهمیت است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان؛ امیرحسین رسام در جلسه‌ای با حضور مدیران تسویه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی وزارت صمت و ” شرکت پل راه نامی” برنده مزایده معدن زغال سنگ البرز غربی سنگ‌رود افزود: قطعاً با حمایت و پیگیری های مسؤلان شهرستان رودبار به خصوص نماینده مردم رودبار و فرماندار شهرستان، فرآیند انتقال از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و اجرای تعهدات سرمایه گذار جدید شتاب بیشتری خواهد گرفت.

وی فاز اول عملیات اجرایی برابر با تعهدات بهره بردار جدید را حداکثر تا پایان شهریور سال جاری عنوان و اضافه کرد: آغاز فعالیت طی یک برنامه زمانبندی مشخص، برای از سرگیری فعالیت مجتمع معدنی سنگرود انجام خواهد شد.

رئیس اداره معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت معدن تجارت گیلان خاطر نشان کرد: راه اندازی این واحد بزرگ معدنی از نظر معیشتی و اشتغال زایی اهالی بومی همچون مناطق فاراب و خورگام نقطه عطفی در رشد و شکوفایی اقتصاد شهرستان و استان خواهد بود و رونق و پویایی را همانند سالهای گذشته برای مردم منطقه فراهم خواهد آورد.

رسام با اشاره به ذخایر مناسب آهک ، خاک نسوز و سیلیس ایجاد واحدهای صنایع معدنی در این واحد بزرگ معدنی را برای فرآوری و ایجاد ارزش افزوده، از اولویت های بعدی سازمان صمت استان عنوان و تصریح کرد: این سازمان با جدیت و حساسیت بر انجام دقیق فرآیند های اجرایی و برنامه ریزی شده از سوی بهره بردار جدید نظارت خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به وجود ظرفیت های معدنی موجود در عرصه محدوده پروانه معدن سنگ رود اظهار داشت: گستردگی عرصه معدن سنگرود و اکتشافاتی که دهه های گذشته انجام شده، نوید بخش وجود ذخایر معدنی مناسب علاوه بر زغال سنگ است که با انجام اکتشافات تکمیلی و تعیین ذخیره مناسب برای هر یک از مواد معدنی اکتشاف شده از سوی سرمایه گذار جدید برای ‌بهره برداری معادن ، می توانیم شاهد ایجاد ظرفیت های جدید اشتغال برای ساکنان بومی مناطق همجوار معدن باشیم.

رئیس اداره معادن و اکتشافات معدنی سازمان صمت گیلان اظهار داشت: همچنین در احیای معدن زغالسنگ سنگرود مطابق با رای شورای عالی معادن کشور، عزم جدی از سوی سازمان صمت وجود دارد.

رسام برگزاری مزایده و تعیین بهره بردار جدید، مرحله به مرحله فرآیند واگذاری آن با نظارت دقیق را از جمله اقدامات و برنامه های سازمان صمت عنوان و بیان کرد: این جلسه برای تعیین و تکلیف اموال قابل انتزاع معدن و تحویل نهایی به بهره بردار برگزار شد و فعالیت مجدد با انجام اکتشافات تکمیلی با اولویت زغال سنگ و سپس اکتشاف سایر ذخایر موجود در عرصه معدن با قدرت پیگیری می‌شود.

۴۰ معدن فعال و ۴۰ معدن غیر فعال در استان گیلان وجود دارد که ۲۵ معدن غیر فعال سال گذشته تعیین تکلیف شد.

مطالعه‌ی بیشتر: