رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: صادرات به افغانستان به علت مشکلات سیاسی که در این کشور به وجود آمد به مدت دوهفته متوقف شد و ماشین‌های حمل بار هم در گمرکات مانده بودند، وضعیت خطر در این کشور شدید بود و خود راننده‌ها هم این ریسک را نمی‌کردند. ولی خوشبختانه دوباره از سرگرفته و مشکل صادرات به این کشور حل شد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایلنا ، سیف‌الله امیری در مورد وضعیت تولید فولاد در کشور اظهار کرد: مطابق سال‌های گذشته تولید و صادرات در حال انجام بود و مشکل خاصی هم نبود و حتی تولید بسیار بیشتر از سال‌های گذشته بود اما با شرایطی که با قطع برق برای واحدهای فولادی به وجود آمد تولید آنها کاهش یافت. میزان کاهش 30 تا ۴۰ درصد بوده .

وی افزود: در سال 99 حدود 29 میلیون تن تولید فولاد داشتیم که این رقم در 5 ماهه سال 1400 به 10.5 میلیون تن می‌رسد که به نظر چندان عقب نیستیم. در محصولات فولادی نیز در سال 99 حدود 20.7 میلیون تن تولید داشتیم که در پنج ماهه 1400 به 9.7 تا 10 میلیون تن رسیده است.

امیری در مورد میزان صادرات محصولات فولادی کشور بیان کرد: میزان صادرات محصولات فولادی در 4 ماهه امسال 11 میلیون و 630 هزار تن بوده که 104 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد را تجربه کرده است. همه محصولات فولادی به جز ورق سرد که به علت مصرف داخلی 83 درصد منفی بود، از 24 تا 160 درصد رشد داشته‌اند. علت افزایش صادرات این بود که با قطعی برق بسیاری از صنایعی که از فولاد استفاده می‌کردند با کاهش تولید مواجه بودند و فولاد در بورس به فروش نمی‌رفت و تولیدکنندگان مجبور به صادرات محصولاتی که در انبار داشتند شدند.

وی با اشاره به آمار مرتبط به محصولات فولادی گفت : از ابتدای سال 1400 تا ابتدای مرداد ماه در مورد میلگرد 3 میلیون و 476 هزار تن تولید داشتیم، عرضه برای این محصول 2 میلیون و 48 هزار تن و تقاضا 1 میلیون و 520 هزار تن و حجم معامله در بورس 736 هزار تن بود. میانگین قیمت این محصول در این مدت نیز 13 هزار و 400 تومان بود. در مورد تیرآهن تولید 399 هزار تن تولید در 5 ماهه داشتیم که میزان عرضه 659 هزار تن، تقاضا 690 هزار تن و حجم معامله در بورس 321 هزار تن بوده است. برای نبشی نیز میزان تولید در مدت مشابه 590 هزار تن، عرضه 32 هزار تن، تقاضا 4هزار تن و حجم معاملات 2 هزار تن و میانگین قیمت 13 هزار و 500 تومان بوده است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت ادامه داد: ورق گرم 3 میلیون و 226 هزار تن تولید داشته که میزان عرضه آن در بورس 1 میلیون و 686 هزار، تقاضا 1 میلیون و 400 هزار تن بوده و 1 میلیون و 175 هزار میلیون تن به قیمت 20 هزار و 300 تومان فروش رفته است. تولید شمش فولادی 10 میلیون و 500 هزار تن بوده، عرضه 2 میلیون و 337 هزار تن، تقاضا 2 میلیون و 662 هزار تن، حج معامله 1 میلیون و 329 هزار تن بوده است قیمت آن نیز 12 هزار و 270 تومان بود. اعداد به خوبی نشان می‌دهند که محصولات عرضه شده فروش نرفته‌اند.

وی همچنین درباره تغییرات قیمتی این محصولات گفت: قیمت‌ها اخیرا با افزایش مواجه بوده‌اند، ورق فولادی تا 24 هزار تومان و شمش تا حدود 16 هزار تومان رسیده بود. هفته گذشته قیمت ورق فولادی 3500 تومان و قیمت شمش 1000 تومان کاهش یافت. این کاهش قیمت‌ها ادامه خواهد داشت و ما برنامه‌ریزی می‌کنیم که در مورد فولاد هم مانند سیمان ساماندهی قطعی انجام شود تا قیمت‌ها به میزان واقعی خود برسند.

امیری در پاسخ به سوالی در مورد علل افزایش قیمت فولاد تصریح کرد: یکی از علل افزایش قیمت فولاد نوسان نرخ ارز بود، افزایش قیمت جهانی و عوامل دیگر بوده است.قبلاآهن اسفنجی بین واحدها با قیمت 6500 تومان عرضه می‌شد (۵۰ درصدشمش فولاد خوزستان)، در آن زمان قیمت شمش 10 تا 11 هزار تومان بود. وقتی آهن اسفنجی در بورس عرضه شد قیمت پایه بیش از این در بورس کالا رقم خوردو به همین علت قیمت شمش تا 16 هزار تومان رسید. از طرفی آقای جهانگیری به ما دستور دادند که حق دخالت در قیمت‌گذاری نداریم و از طرف دیگر بورس چنین قیمتی روی آهن اسفنجی گذاشت و این مشکلات پیش آمد. تاثیر قطعی برق بر قیمت فولاد تاثیر داشت اما آنقدر زیاد نبود.

وی همچنین با اشاره به میزان خسارات واحدهای تولیدی از قطعی برق اظهار داشت: میزان خسارت حاصل از قطعی برق بر صنایع فولادی هنوز به ما اعلام نشده است اما خسارت این موضوع به صنایع سیمان به ازای هر روز 52 میلیارد تومان بوده است. میزان خسارت به صنایع فولادی بسیار بیشتر از این رقم است چراکه اگر ما 79 واحد سیمانی در کشور داریم میزان واحدهای فولادی و زیرمجموعه آنها بسیار زیاد است.

وی خاطرنشان ساخت: در زمینه صادرات، کار به منوال قبل درحال انجام است و مشکلی وجود ندارد. صادرات به افغانستان به علت مشکلات سیاسی که در این کشور به وجود آمد به مدت دوهفته متوقف شد و ماشین‌های حمل بار هم در گمرکات مانده بودند، وضعیت خطر در این کشور شدید بود و خود راننده‌ها هم این ریسک را نمی‌کردند. ولی خوشبختانه دوباره از سرگرفته و مشکل صادرات به این کشور حل شد و ماشین‌ها در گمرکات در حال عبور و مرور هستند. اما هنوز برآوردی از میزان صادرات بعد از ازسرگیری انجام نداده‌ایم.

وی افزود: در مورد کشورهای حوزه خلیج فارس نیز از آنجا که میزان صادرات ما به طور کلی افزایش داشته، و میزان صادرات فولاد ما به این کشورها بسیار خوب و بهتر از گذشته هم شده است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اضافه کرد: از تولیدکننده‌ها می‌خواهیم که همه کالای خود را در بورس عرضه کنند تا نیاز داخل برآورده شود، برای ما اولویت اول و دوم نیاز داخل است بنابراین کالای خود را در بورس عرضه کنند تا صنایع داخلی به مشکل برنخورند. آنچه که در داخل نیاز نبود می‌تواند صادر شود و مشکلی از این جهت نیست و حتی کمک هم می‌کنیم.

مطالعه‌ی بیشتر: