رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: با توجه به روال عادی در خصوص آهن و فولاد کمبودی در هیچ نوع آهن و فولاد نداریم و تولیدات به‌اندازه‌ای بوده که بحث صادرات نیز قابل انجام است و حدود ۱۱ میلیون تن صادرات داریم.


به گزارش معدن مدیا به نقل از میزان ، حمیدرضا رستگارپور درباره وضعیت تولید و بورس کالا بازار آهن و فولاد، گفت: با توجه به فصلی که در آن قرار داریم همچنین روالی که هرسال طی کرده‌ایم در این فصل پیک مصرف گذشته است و تقریباً در ماه‌های هستیم که هر پروژه‌ای که قصد مصرف آهن را داشته، مصرف آهن صورت گرفته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در ادامه گفت: اتفاقات جدیدی درزمینه زیادشدن مصرف آهن و فولاد در کشور اتفاق نیفتاده است و با توجه به پیشنهاداتی که در خصوص ساخت واحدهای مسکونی مطرح‌شده است، ولی هنوز شروع ساخت واحدهای مسکونی انجام‌نشده است بنا به راین با توجه به روال عادی در خصوص آهن و فولاد کمبودی در هیچ نوع آهن و فولاد نداریم و تولیدات به‌اندازه‌ای بوده که بحث صادرات نیز قابل انجام است.

وی افزود: با توجه به تغییر نرخ ارز و سیاست‌هایی که دولت در بحث آهن و فولاد و سیمان همچنین بحث مسکن داشته است قرار بر این است که مقداری کنترل قیمت‌ها و کنترل حوزه آهن و فولاد و سیمان دقیق‌تر شود و پیشنهاداتی نیز شده است و به سمتی می‌رویم که توازن در بحث قیمت‌گذاری و میزان مصرف در بازار آهن و فولاد برقرار شود.

رستگار پور در خصوص عرضه آهن و فولاد در بورس کالا، گفت: بورس کالا یک جایگاه و تعریف علمی و قانونی در کشور دارد و اگر واقعاً بورس کالا جایی باشد که عرضه و تقاضای واقعی در آنجا صورت بگیرد همچنین خریداران و فروشندگان چارچوب‌های اصلی را رعایت کنند خوب است، ولی متأسفانه از دیدگاه ما بورس جایگاه شفافی نداشته و در عرضه، تقاضا و کشف قیمت خیلی شفاف عمل‌نکرده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در ادامه گفت: دستگاه‌های قانونی که متولی امر هستند و تشکل‌های قانونی که باید در این حوزه نظر بدهند، ناظر باشند و قیمت‌گذاری را تأیید کنند به نظر می‌رسد که جایگاهشان در بورس خالی است ازجمله خود اتحادیه آهن و فولاد با توجه به اینکه با چند هزار عضو، مسئول توزیع آهن و فولاد است ولی متأسفانه از اینکه کشف قیمت به چه صورت و توسط چه سازوکاری انجام می‌شود اطلاعی ندارد حتی گزارش نیز به ما نمی‌دهند.

وی افزود: همچنین ابهاماتی در خصوص اینکه چه افرادی با چه سودی خرید می‌کنند و در بازار کالا را به چه کسانی می‌فروشند وجود دارد که باید حتماً اصلاح شود تا وقتی‌که اصلاح نشود عملکرد بورس برای ما مورد تأیید نیست و غیر شفاف است یعنی در حق مصرف‌کننده نهایی نیز ظلم شده است.

رستگار پور اظهار کرد: در خصوص میزان صادرات آهن و فولاد گفت: مصرف داخلی آهن و فولاد کشور حدود ۱۷ الی ۲۰ میلیون تن است و حدود ۱۱ میلیون تن نیز صادرات داریم.

مطالعه‌ی بیشتر: