رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

عملیات نصب و راه‌اندازی لدلکار (فولادبر) دوم واحد LF فولادسازی 2 در فولاد خراسان با موفقیت تست و راه‌اندازی شد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد خراسان، مدیر واحد فولادسازی «مجتمع فولاد خراسان» اظهار داشت: این پروژه مهم فولادسازی شامل عملیات توسعه سازه بتونی کانال LF، ساخت لدلکار دوم، انجام تغییرات برقی–مکانیکی و اتوماسیونی مربوط به آن و تست و راه‌اندازی این تجهیز بود.

به گفته راستگو، تمامی مراحل با دقت و هماهنگی کامل گروه‌های کاری مربوطه انجام و با موفقیت تست و راه‌اندازی شد.

رئیس تولید واحد ذوب مجتمع فولادخراسان نیز با بیان این که فولادبر وظیفه جابه‌جایی پاتیل‌های فولاد در محدوده کوره پاتیلی را برعهده دارد گفت: پیش از اجرای پروژه، این فرایند با یک دستگاه فولادبر با مشکلات زیادی در حال انجام بوده است.

دلیلی افزایش زمان در دسترس برای آماده‌سازی ذوب‌ها، کاهش زمان توقف‌های پاتیل، کاهش آسیب به پاتیل‌ها و نسوز آن‌ها، پایداری روند ریخته‌گری با تعداد ذوب بالا در هر سکوئنس، کمک به کاهش اتلاف انرژی را از جمله مزایای اجرای این پروژه برشمرد.

شاکری، رئیس واحد خدمات مرکزی فولاد خراسان نیز با اشاره به پیچیدگی‌های اجرایی سازه بتونی این پروژه، اجرای همزمان با تولید این پروژه را از ویژگی‌های اجرایی آن دانست و افرود: با توجه به این که محل اجرای پروژه کاملا در مسیر عبور جرثقیل‌های سقفی حمل ذوب و ناحیه ریخته گری است، هماهنگی‌های اجرایی هم زمان با رعایت الزامات ایمنی مربوطه بسیار مهم بود.

سرپرست ساختمان‌ها و ماشین‌آلات در مورد ویژگی‌هایی بخش سازه بتونی این پروژه، طراحی و اجرای آن را یکی از مهم‌ترین و خاص‌ترین سازه های اجرا شده در شرکت دانست و افزود: این سازه باید بارهای دینامیکی و استاتیکی تا 500 تن را تحمل کند، ضمن این که مقاومت به حرارت و قابلیت تحمل بارهای جانبی در شرایط اضطراری را بدون آسیب به سازه‌های مجاور داشته باشد.

به گفته محروقی تاسیسات و تعارضات موجود در زیر و اطراف سازه به همراه اصلاحات مورد نظر واحد تولید نیز در فرآیند طراحی و اجرا مورد توجه قرار گرفت. برای اجرای این سازه جمعا 250متر مکعب خاکبرداری، 180 متر قالب‌بندی، بیش از 27 تن آرماتوربندی و 115 متر مکعب بتن‌ریزی به همراه عملیات کاشت بولت، نصب باکس‌های استوپر، ریل و… انجام شده و با صرف حدود پنج هزار نفر ساعت نیروی انسانی، با رعایت کلیه اصول اجرایی و فنی مربوطه، ساخته و تحویل شد.

گفتنی است در اجرای این پروژه از طرح تا اجرا، واحدهای تولید ذوب، ساختمان، دفاتر فنی فولادسازی و خدمات فنی، کارگاه تعمیرات فولادسازی، تعمیرگاه مرکزی، طرح و توسعه، نت برق و مکانیک فولادسازی، اتوماسیون، نسوز، ایمنی و خرید مشارکت جدی داشتند و پروژه‌ای ماندگار و قابل توجه را به ثمر رساندند.