رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حفاری و استخراج سنتی، از عوامل اصلی حوادث کار در معادن زغال‌سنگ هستند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از مهر ، حاتم شاکرمی اظهار داشت: در کشور بیش از پنج هزار و ۵۰۰ معدن وجود دارد و حدود ۹۰ معادن فعال در حوزه زغال‌سنگ فعالیت دارند که روش‌های استخراج در بیش از ۹۰ درصد این معادن عمدتا به‌ صورت سنتی و تقریبا ناایمن است.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راهکار ارتقای ایمنی نیروی کار شاغل در معادن و افزایش بهره‌وری را عبور از روش‌های سنتی و به‌کارگیری تکنولوژی نوین عنوان کرد و افزود: از شرکت‌های دانش‌بنیان که دارای قابلیت‌های فنی بالایی هستند می‌توان برای تغییر روش‌های سنتی در استخراج معادن کمک گرفت و امیدواریم وزارت صمت و شورای عالی معادن نیز تصمیم اساسی برای ایمن‌سازی معادن بگیرند.

رئیس شورای‌ عالی حفاظت فنی خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضی از شرکت‌هایی که این معادن را در اختیار دارند تصور می‌کنند اگر کار را به پیمانکار واگذار کنند، در رابطه با نیروی کار دیگر مسئولیتی ندارند؛ در صورتی که این شرکت‌ها در رابطه با شرایط محیط و امور رفاهی کارگران همواره دارای تعهد هستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به ماده ۱۳ قانون کار گفت: به استناد این ماده قانونی، مسئولیت نظارتی صاحب و مالک معدن به عنوان مقاطعه‌دهنده در واگذاری فعالیت‌ها به پیمانکاران، سلب نمی‌شود.

در ادامه این نشست، علی مظفری، دبیر شورای‌ عالی حفاظت فنی و مدیرکل بازرسی کار ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص سفر هیئت کارشناسی بازدیدکننده از معدن زغال‌سنگ شهرستان طبس اظهار کرد: فناوری، رکن ارتقای ایمنی در کارگاه‌‌ها است و در غالب کشورهای توسعه‌یافته، تلاش برای کاهش اثرات رفتاری کارگر، موضوع ایمنی کار محسوب می‌شود، بنابراین ارتباط خطای انسانی در وقوع حوادث به حداقل می‌رسد.

همچنین در این نشست، بازنگری آیین‌نامه حفاظتی حفر چاه‌های دستی از سوی اعضا بررسی شد. این آیین‌نامه در سال ۶۴ به تصویب شورای عالی حفاظت فنی رسیده و با توجه به بازخوردهایی که در بحث بررسی حوادث ناشی از کار در سطح کشور وجود داشت بازنگری شد و پس از بررسی در نشست‌های متعدد کمیته تخصصی در دستور کار شورا قرار گرفت.