رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در پی جلساتی که با حضور وزیر صنعت داشتیم، مقرر شد تمام فولاد تولیدی کشور در بورس کالا عرضه شود.


به گزارش معدن مدیا به نقل از فارس، نا به سامانی در بازار فولاد از جمله مسائل مورد انتقاد مشتریان بازار فولاد و مردم بود که گرانی و حباب قیمتی بالایی را به همراه دارد. یکی از روش‌های شفاف سازی این بازار، شفاف شدن عرضه و تقاضا است، به طوری که جایی برای حضور دلالان و معاملات غیرشفاف وجود نداشته باشد.

روح الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این باره از برنامه‌ریزی برای عرضه همه فولاد کشور در بورس کالا خبر داد و گفت: صنعت فولاد از اهمیت ویژه‌ای در بخش تولید کشور برخوردار است و فراهم شدن زیرساخت‌های لازم به منظور رشد و توسعه بیشتر این صنعت در اولویت برنامه مسئولان و سیاست‌گذاران قرار دارد. از این رو به منظور رشد متوازن کل زنجیره فولاد کشور باید به کل تولیدات این زنجیره با یک رویکرد واحد و منطقی که برای تولید ایجاد انگیزه مضاعف کند، نگاه کرد.

وی با اشاره به برگزاری چند جلسه با حضور اعضای کمیسیون صنایع مجلس و وزیر صمت، گفت: با توجه به بررسی تمامی جوانب، مقرر شده که عرضه انواع محصولات تولیدی از جمله کل فولاد در بورس کالا انجام شود تا شاهد تمرکز معاملات و حمایت واقعی از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باشیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: اعضای کمیسیون معتقدند که عرضه بخشی از محصولات در بورس کالا و بخش دیگر در خارج از بورس به دو نرخی شدن بازار منجر شده است، از این رو برای تحقق رفع موانع و پشتیبانی از تولید باید کل فولاد کشور در بورس کالا عرضه شود و حتی امکان صادرات محصولات از رینگ صادراتی بورس نیز فراهم شود.

ایزدخواه به اثر ورود کل محصولات مهم از جمله فولاد به بورس کالا اشاره کرد و گفت: اگر همه فولاد تولید شده در بورس کالا عرضه شود، بازار زیر نورافکن‌های شفافیت، تنظیم شده و قیمت‌ها بر اساس مکانیسم عرضه و تقاضا و به شیوه‌ای کاملا شفاف کشف می‌شود. به این ترتیب باید اجازه دهیم ساز و کار بورس کالا بر مبادلات کالایی کشور اجرایی شود تا رویه‌ای به سود تولیدکننده و مصرف کننده برقرار شود.