رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در مراسم افتتاحیه پروژه تحول در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی خراسان جنوبی با بیان اینکه این سازمان به عنوان سازمانی حاکمیتی دو وظیفه اصلی را به عهده دارد، گفت: تولید ثروت از طریق اکتشافات معدنی و دیگری صیانت از ثروت تولید شده با شناسایی مخاطرات طبیعی و زمین‌شناختی موجود مهم‌ترین وظیفه این مجموعه است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، علیرضا شهیدی با اشاره به این‌ که تولید و صیانت از ثروت حدود ۷ الی ۸ درصد GDP کشور را به خود اختصاص داده، افزود: حدود ۱.2 درصد GDP کشور را معدن به عهده دارد که با افزودن صنایع معدنی به آن به حدود ۸ درصد می‌رسد.

به گفته رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش مخاطرات زمین‌شناختی متاسفانه آنچه در کشور اتفاق نمی‌افتد توجه به پیشگیری است و ما منتظریم تا حادثه‌ای اتفاق افتد تا منابعی را که به سختی به دست آورده‌ایم را صرف جبران خسارات ناشی از آن کنیم.

معاون وزیر صمت با بیان این‌که به لحاظ فرایندی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سه وظیفه اصلی تولید اطلاعات پایه، پایش و فرآوری و در نهایت نگهداری و انتشار‌، مستند و استاندارد سازی داده‌ها را به عهده دارد، خاطرنشان کرد: تولید اطلاعات پایه در بخش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی به صورت مطالعه لایه‌های مختلف انجام و به صورت نقشه منتشر می‌شود.

شهیدی افزود: لایه‌های اطلاعاتی در بخش‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک هوایی و زمینی اکتشاف است و این سازمان تاکنون هزار و ۶۵۰ لایه اطلاعاتی را تولید کرده که از این میزان بیش از 800 لایه اطلاعاتی مکان محور و دارای مختصات هستند که هر لحظه قابل رصد کردن هستند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این مطالعات توسط کارشناسان این سازمان در معاونت‌های زمین‌شناسی و اکتشاف در تهران و مراکز استانی و منطقه‌ای تهیه می‌شود، افزود: بخش پردازش و فرآوری توسط مدیریت ژئوماتیکس و آزمایشگاه‌های سازمان انجام می‌شود و نگهداری، انتشار و استانداردسازی اطلاعات را نیز پایگاه داده‌های علوم زمین به عهده دارد.

وی با ابراز خرسندی از این‌که پایگاه داده‌های علوم‌زمین کشور به عنوان یک لایه معدنی کاداستر در کشور در حال شناسایی است، افزود: برای سرمایه‌گذاری و ورود به بخش معدن بایستی به اطلاعات موجود در این پایگاه توجه شود.

شهیدی با اشاره به این‌که ما در کشوری هستیم که تنوع ساختار زمین‌شناسی خاصی را دارد، تصریح کرد: بر همین اساس در دو بخش مخاطرات طبیعی و تنوع ماده معدنی صاحب مکان در دنیا هستیم.

به گفته معاون وزیر صمت، از ۴۳ مخاطرات موجود در دنیا 34 خاطره در ایران اتفاق می‌افتد که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور این مخاطرات را شناسایی و پایش می‌کند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به این‌که در بخش مواد معدنی نیز دارای تعدد و تکثر مواد معدنی هستیم؛ گفت: درگذشته عنوان می‌شد حدود ۶۸ ماده معدنی در ایران وجود دارد که این عدد در حال حاضر به ۸۱ افزایش یافته است.

شهیدی خاطرنشان کرد: اگر به نقشه معادن قدیمی یا شدادی توجه کنیم متوجه خواهیم شد در کل کشور توجه به موضوع معدن و معدنکاری در ۲۲ منطقه توسط گذشتگان ما انجام می‌شده و معدنکاری در ایران دارای یک خاستگاه بسیار خاص بوده و اکتشاف و فرآوری آهن، طلا، نقره، روی و سرب و جیوه در آثار معدنکاری گذشته مشاهده شده است.

وی با بیان این‌که بیشتر به معادن سطحی توجه کرده‌ایم؛ گفت: بر اساس آمار ذخایر زمین‌شناسی کشور حدود ۶۰ میلیارد تن است و ولی آنچه در حقیقت وجود دارد حدود ۳۷ الی ۴۰ میلیارد تن ذخیره در کشور وجود دارد.

معاون وزیر صمت؛ با بیان این‌که حدود ۶۲ درصد از این میزان به مصالح ساختمانی از جمله شن، لاشه، ماسه و انواع سنگ‌ها تعلق دارد، گفت: حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد به ذخایر فلزی و بقیه غیرفلزی است و با توجه به موقعیت خاص زمین‌شناسی کشور آمار درستی در اختیار نداریم.

شهیدی با اشاره به این‌که ذخایر سنگ‌آهن 2.7 میلیارد تن ذخیره کشور را به خود اختصاص داده؛ گفت: به همین میزان نیز ذخایر مس در اختیار داریم ولی در سرب و روی از وضعیت بهتری برخوردار هستیم و در بخش طلا نیز در حال افزایش شناسایی این ذخایر هستیم.