رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

موسسه تحقیقاتی معدنی Fitch Solutions، تحلیلگر بازار در جدیدترین گزارش صنعت خود می گوید که تولیدات جهانی معادن مس به دلیل وارد مدار شدن (آنلاین شدن) چندین پروژه جدید و تاثیرات کاهش سطح تولید به دلیل محدودیت های ناشی از کووید -۱۹ در سال ۲۰۲۰، به میزان ۷.۸ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش خواهد یافت.


به گزارش معدن مدیا به نقل از معدن نیوز -موسسه تحقیقاتی معدنی Fitch Solutions، تحلیلگر بازار در جدیدترین گزارش صنعت خود می گوید که تولیدات جهانی معادن مس به دلیل وارد مدار شدن (آنلاین شدن) چندین پروژه جدید و تاثیرات کاهش سطح تولید به دلیل محدودیت های ناشی از کووید -19 در سال 2020، به میزان ۷.۸ درصد در سال 2021 افزایش خواهد یافت.

برآورد می شود که تولید در چند سال آینده قوی باشد، و تعدادی از طرح های توسعه ای و پروژه های جدید وارد مدار می شوند که با افزایش قیمت و تقاضای مس مورد حمایت قرار می گیرند.

فیچ پیش بینی می کند تولیدات جهانی معادن مس به طور متوسط سالانه 3.8 درصد در 2021 تا پایان سال 2030 افزایش یابد و تولید سالانه از 20.2 میلیون تن در سال 2020 به 29.4 میلیون تن در پایان دهه افزایش یابد.

شیلی بزرگترین تولید کننده مس در جهان است و توسعه دهندگان پروژه های اصلی (شرکت های) معدنچی بزرگ مقیاس BHP و Teck Resources هستند که مجذوب زیرساخت های توسعه یافته، ذخایر گسترده و سابقه ثبات کشور شده اند.

شیلی در سال های اخیر حجم قابل توجهی سرمایه گذاری در معادن را به خود جلب کرده است که طی سال های آینده با شروع بکار پروژه های جدید بازدهی خود را آغاز می کند و پیش‌بینی تحلیل ها در مورد رشد سال ۲۰۲۱ در درجه اول با توجه به راه اندازی پروژه BHP’s Spence Growth option پایه ریزی شده است. اولین تولید در دسامبر 2020 انجام شد و پیش بینی می شود که پس از افزایش تولید، تولید مس قابل پرداخت سالانه 185 کیلوگرم افزایش یابد که این روند 12 ماه به طول می انجامد.

در بلندمدت، کاهش عیارهای سنگ معدنی در بخش شیلی یک ریسک منفی کلیدی را برای پیش بینی های تولید به همراه دارد، به گفته Fitch، با کاهش عیار سنگ معادن، هر ساله نیاز است تا مقادیر بیشتری از سنگ های معادن پردازش شود تا مقدار معادل مس تولید شود.

مس تقاضای زیادی برای استفاده در انرژی های تجدیدپذیر و خودروهای الکتریکی دارد، اما ذخایر جدید کمیاب هستند و بازیابی آنها به طور فزاینده ای دشوار است. در حالی که شیلی بزرگترین تولید کننده مس در جهان است، Fitch انتظار دارد استرالیا و کانادا بر پروژه های جدید مسلط شوند.

این تحلیلگر ده پروژه مس برتر جهان را بر اساس سرمایه های هزینه ای capex رده بندی کرده است، این در حالی است که شیلی در این لیست غایب بوده و نامی از آن برده نشده است.

در رده اول، پروژه KSM گلد در بریتیش کلمبیا، کانادا با اختصاص بودجه‌ای بالغ بر ۱۲.۱ میلیارد دلار می‌باشد. در نوامبر 2020، Seabridge گزارش فنی را تأیید کرد که طی آن ذخایر اثبات شده: 460 میلیون تن. عمر معدنی: 44 سال. این پروژه شامل ذخایر Kerr, Sulphurets, Mitchell (MSK) و Iron Cap می باشد.

معدن عظیم Oyu Tolgoi Turquoise Hill Resources تحت کنترل شرکت Rio Tinto در مغولستان با ۱۱.۹ میلیارد دلار در رتبه دوم قرار گرفته‌است. این پروژه با تاخیر و هزینه‌های مازاد مواجه شده‌است، اما انتظار می‌رود که Turquoise Hill تولید خود را در این پروژه در اکتبر ۲۰۲۲ آغاز کند. توسعه زیرزمینی 5.3 میلیارد دلاری این معدن طبق برنامه باقی مانده است و تا سال 2022 تکمیل می شود. شرکت ریو تینو 50.8% سهام در Turquoise Hill Resources دارد. ذخایر اثبات شده: 355 میلیون تن؛ عمر معدن: 31 سال.

پروژه مشترک معدن Cascabel در اکوادور که شرکت SolGold و Cornerstone Resources در دست دارند با اختصاص بیش از 10 میلیارد دلار در رتبه سوم قرار دارد. منابع اندازه گیری شده نزدیک به 1192 میلیون تن و عمر معدن 66 سال تخمین زده شده است.

این پروژه شامل ذخایر Alpala نیز می باشد. میزان تولید مورد انتظار: 150 کیلو تن در سال/ ذخایر اثبات شده: 604 میلیون تن؛عمر معدن: 33 سال؛ میزان تولید مورد انتظار: 175 کیلوتن در سال.

رده چهارم به پروژه Freida River در پاپوآ گینه نو با 7.8 میلیارد دلار سرمایه اختصاص داده شده است. ذخایر اثبات شده این پروژه 569 میلیون تن و عمر معدن 20 سال است.

پروژه بعدی به MMG’s Izok Corrido در ورودی باترست نوناووت کانادا با 6.5 میلیارد دلار اختصاص داده شده است. منابع شاخص: 21.4میلیون تن؛ این پروژه شامل ذخایر دریاچه ایزوک و High Lake است.

پروژه Teck’s Galore Creek در بریتیش کلمبیا، کانادا با اختصاص 6.1 میلیارد دلار سرمایه در رتبه ششم قرار دارد. در اکتبر 2018، شرکت Novagold Resources 50 درصد از سهام پروژه را به Newmont Corporation فروخت.

منابع اندازه گیری شده (50٪ سهام Newmont Corporation) 124 میلیون تن. عمر معدن: 18.5 سال؛ تولید مورد انتظار: 146.1 کیلوتن در سال تخمین زده شده است.

پروژه Tampakan گروه Alcantara در فیلیپین با سرمایه ۵.۹ میلیارد دلاری در جایگاه هفتم قرار دارد با این حال، در آگوست 2020 دولت فیلیپین توافق با گروه Alcantara برای توسعه معدن را لغو کرد. برآورد تولید: 375 کیلوتن در سال؛ منابع: 2940 میلیون تن. عمر معدن: 17 سال

پروژه Baimskya Kaz Minerals در روسیه دارای 5.5 میلیارد دلار تخصیص سرمایه است. انتظار می رود شرکت KAZ مطالعه امکان سنجی بانکداری پروژه را در H121 تکمیل کند. عمر معدن: 25 سال؛ منابع اندازه گیری: 139 میلیون تن؛ سال مورد انتظار برای شروع: 2027 و تولید مورد انتظار: 250 کیلوتن در سال

در پایان فهرست Fitch پروژه Antofagasta’s Twin Metals در مینه سوتا است. شرکت آنتوفاگاستا طرحی را برای این پروژه به مقامات ایالتی و فدرال ارائه کرده است.

منابع اندازه گیری: 291.4 میلیون تن. عمر معدن: 25 سال. این پروژه شامل مناطق Maturi, Birch Lake, Maturi Southwest and Spruce است.

هر کدام از این منابع می توانند در آینده نیاز بشریت به مس را تامین کنند و باید در نظر بگیریم که این میزان از مس نیازمند سرمایه ای عظیم برای بهره برداری بوده و شرکت های معدنی دنیا در نظر دارند تا توجه بیشتری به این بخش از این پس داشته باشند.