رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

چشم انداز قیمت سنگ آهن در حالی نامساعد شده است که چین تولید فولاد خود را کاهش داده، وضعیت یکی از بزرگ ترین توسعه دهندگان املاک این کشور نگران کننده است و این کشور برنامه کربن زدایی را پیش می برد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از آتیه اندیشان مس ،قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد طی ماه آگوست کاهش یافت و این افت در ماه سپتامبر نیز ادامه پیدا کرد. در واقع کاهش قیمت از زمانی که چین خواستار محدودیت برای تولید فولاد شد، شدت گرفت و در حالی که این کالا تا اواخر جولای وارد کانال ۲۰۰ دلار در تن شد، اما در مدت یادشده حدود ۱۰۰ دلار افت داشت. تولید فولاد چین در نیمه نخست امسال با توجه به رشد ۱۲.۷ درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور طی شش ماهه اول قوی بود.

«تام پرایس» مدیر استراتژی کالا در «لیبریوم کپیتال» (Liberum Capital) در مورد انتظارات بازار در سه ماهه چهارم ۲۰۲۱ گفت: شاهد کاهش قیمت ها و بازگشت به حدود ۱۰۰ دلار در تن خواهیم بود.

همچنین S&P Global Market Intelligence، پیش بینی سه ماهه چهارم خود را از پیش بینی قبلی ۱۴۵ دلار به ۱۱۰ دلار کاهش داد. «رونی سیسیل» تحلیلگر S&P Global با بیان اینکه چشم انداز تقاضا و قیمت ضعیف است، گفت: به طور معمول با افزایش تولید سنگ آهن، قیمت ها بیشتر کاهش می یابد.سیسیل با توجه به کاهش تقاضای سنگ آهن چین، قیمت ها را نزولی می بیند. «لیبریوم کپیتال» نیز همین نظر را دارد و قیمت سنگ آهن را در محدوده ۹۰ دلار در تن طی چند ماه آینده می بیند.

تحلیلگران در مورد سال ۲۰۲۲ تا حد زیادی انتظار دارند قیمت در محدوده زیر ۱۰۰ دلار بماند، هرچند شوک های عرضه سنگ آهن می تواند بر نوسان ها بیفزاید.

«جان توماسوس» تحلیلگر Very Independent Research پیش بینی کرد، محدودیت های تولید فولاد در چین تا سال ۲۰۲۲ باقی بماند. یکی از عوامل موثر بر تولید فولاد چین در سال آینده میلادی، المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن است که در فوریه برگزار می شود. چین در رویدادهای مهم مانند المپیک، تولیدات صنعتی را برای بهبود کیفیت هوا محدود می کند.

تام پرایس از لیبریوم کپیتال هم گفت: در حالی که محدودیت های بخش فولاد چین ممکن است همچنان پابرجا باشد، تولیدکنندگان فولاد معمولا در اوایل هر سال اقدام به ذخیره سازی می کنند و این می تواند قیمت ها را در سه ماهه اول سال شناور کند.

توسعه زیرساخت های چین

از سوی دیگر «متیو هوپ»، تحلیلگر کردیت سوئیس هم با اشاره به اینکه یک گزارش تحقیقی نشان می دهد که چین به سرعت در حال شهرنشینی و توسعه زیرساخت ها – بخش اصلی برنامه پنج ساله اخیر این کشور- است، گفت: پکن ممکن است سال آینده برنامه توسعه زیرساخت ها را برای رسیدن به اهداف پنج ساله پیش ببرد و این باید به تقاضای فولاد کمک کند.

از طرفی «مارکت اینتلیجنس» قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۲۲ را به طور میانگین ​​۱۱۵ دلار در تن پیش بینی کرده، اما ممکن است تغییراتی در بازار ایجاد شود. «معدنکاران بزرگ به میزان زیادی تولید خود را گسترش نمی دهند و این مساله منجر به محدودیت منابع می شود.»

سیسیل هم با اشاره به تاخیر در پروژه ها به دلیل مسائل زیست محیطی و اجتماعی و وقفه در فعالیت های سنگ آهن و مراکز حمل و نقل به دلیل بدی آب و هوا گفت: در صورت بروز اختلال در عرضه، قیمت سنگ آهن می تواند جهش کند.

در عین حال، مارکت اینتلیجنس، عرضه سنگ آهن جهان در سال ۲۰۲۱ را ۲.۴ میلیارد تن و تولید فولاد خام را ۱.۹۸ میلیارد تن پیش بینی کرد، به طوری که چین نیمی از تولید فولاد جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

با توجه به قیمت سنگ آهن در محدوده ۱۰۰ دلار در تن، برخی تحلیلگران تردید دارند که شرکت های بزرگ سنگ آهن مانند BHP، ریوتینتو، فورتسکیو و واله با ادامه سودآوری در این محدوده، عرضه خود را کاهش دهند. آنها معتقدند که تولیدکنندگان با هزینه بالاتر در چین، تولید خود را محدود می کنند.

پرایس هم با اشاره به فعالیت های داخلی سنگ آهن در چین و برخی از عملیات های کوچک تولید در استرالیا گفت: این گروه به دردسر خواهند افتاد.