رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، بازار محصولات معدنی از جمله فولاد دستخوش تغییرات مثبتی شده و روند روبه رشد قیمتی در این بازار صورت گرفته و بیشتر حلقه‌های این زنجیره با رشد قیمتی بین ۲۰تا ۴۰دلار نسبت به هفته گذشته همراه شدند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین، بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط متال اکسپرت، طی هفته‌های گذشته روند قیمتی زنجیره تولید فولاد از سنگ‌آهن گرفته تا محصولاتی همچون میلگرد و مفتول رو به رشد بود.

برای مثال قیمت قیمت سنگ آهن با عیار ۶۲درصد بر مبنای قیمت CFR چین و صادراتی از استرالیا در ابتدای هفته گذشته یعنی ۴ دسامبر برابر با ۱۴۵ دلار تعیین شده بود اما قیمت این ماده معدنی در تاریخ ۱۱ دسامبر (یک هفته بعد) به ۱۵۹٫۷۹ دلار رسیده است.

زغالسنگ کک شو استرالیا نیز ۱۰۱ تا ۱۰۴دلار FOB در ۱۱ دسامبر قیمتگذاری شده که البته این محصول نسبت به بهای خود در هفته گذشته تغییری نداشته است، اما کماکان پیش‌بینی ها برای افزایش قیمت این کانی در هفته‌های آینده وجود دارد.

نمونه بارز افزایش قیمت در زنجیره فولاد را می‌توان برای قراضه آهن دانست. زیراکه قیمت قراضه آهن صادراتی امریکا در تاریخ ۴ دسامبر در کشور ترکیه ۳۶۳دلار CFR تعیین شده بود که این عدد در ۱۱ دسامبر با رشد قابل قبولی همراه گشته و به بالای ۴۰۰دلار یعنی ۴۰۵دلار رسیده و پیش بینی برای رشد قیمت این محصول که ترکیه از مصرف کنندگان عمده آن بشمار می‌آید برای ۲ هفته آینده به عدد ۴۱۵تا ۴۲۰دلار پیش بینی شده است.

چدن نیز همچون آهن قراضه در ابتدای هفته جاری با رشد قیمتی همراه شده است، چراکه این محصول در تاریخ ۴دسامبر (هفته گذشته) در کشورهای CIS به قیمت ۴۶۰تا۴۷۰دلار FOB رسیده بود که این عدد در ابتدای هفته جاری یعنی ۱۱ دسامبر به ۴۸۳-۴۸۷دلار رسیده و جهش قیمتی برای آن پیش بینی شده است.

بر مبنای جدول متال اکسپرت، شمش بیلت ۱۵۰-۱۲۵ میلی متری نیز بر مبنای FOB اوکراین در تاریخ ۴ دسامبر برابر با ۴۹۵تا ۵۰۰ دلار ثبت شده بود که این محصول بعد از گذشت یک هفته به عدد ۵۴۰ دلار رسیده که نشان از رشد ۴۰دلاری قیمت می‌دهد و بر اساس پیش بینی انجام شده این عدد به ۵۵۰ تا ۵۷۵دلار طی ۲ هفته آینده خواهد رسید.

میلگرد ۲۵-۱۲ میلیمتری بر مبنای قیمتی در کشورهای CIS در ۴دسامبر بین ۵۴۰تا ۵۵۵دلار قیمتگذاری شده بود اما طی این هفته قیمت آن به ۵۸۰دلار رسید که باز هم نشان می‌دهد که این محصول بار رشد قیمتی ۴۰دلاری همراه شده و این عدد به ۵۹۰ تا ۶۱۰ دلار نیز تا ۲۵ دسامبر خواهد رسید.

مفتول همچون میلگرد به عنوان یکی از تولیدات صنایع پایین دستی فولاد با رشد قیمتی همراه شده است. به این شکل که قیمت این محصول در ۱۱ دسامبر در کشورهای منطقه CIS برابر با ۶۴۵تا ۶۵۰دلار رسیده و این درحالیست که هفته گذشته قیمت این محصول بین ۶۱۰تا ۶۲۰دلار ثبت شده بود.

تیرآهن I نیز در کشور ترکیه ۶۲۰تا ۶۴۰دلار در این هفته قیمت‌گذاری شده که نسبت به قیمت ۵۹۰-۶۰۰دلاری هفته گذشته رشد قیمتی داشته است.

شمش بیلت ۱۵۰-۱۳۰میلیمتری در ایران و بر مبنای قیمت فوب خلیج فارس در تاریخ ۱۱دسامبر به ۴۷۵دلار فوب خلیج فارس رسیده که در مقایسه با بهای این محصول در هفته گذشته به مقدار ۴۶۰دلار با رشد قیمتی همراه شده است. همچنین این شمش بیلت در کشور تایلند با نرخ CFR صادراتی از ایران ۵۰۰دلار بوده و این درحالیست که طی هفته گذشته قیمت ۴۸۲٫۵دلار برای آن تعیین شده بود.

به نظر می‌رسد با توجه به رشد قیمتی در زنجیره فولاد و بازارجهانی آن، باید از فرصتهای صادراتی آن استفاده کرد و با تسهیل روند صادرات زمینه را برای فروش محصولات فولادی کشور و بالابردن درآمد ارزی فراهم کرد.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.