رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

افزایش شدید قیمت زغال سنگ و کمبود برق در چین، رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان را در سه ماهه سوم کند کرده و تهدیدی برای زنجیره های تامین جهانی در سه ماهه چهارم است. هفته گذشته، معاملات آتی زغال سنگ در چین پس از آنکه شصت معدن زغال سنگ در بزرگترین منطقه تولید کننده زغال سنگ در این کشور مجبور به تعطیلی در میان باران شدید، سیل و رانش زمین شد و بحران تامین انرژی را بدتر کرد، به بالاترین حد خود رسید.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایفنا ، در اواخر هفته، هوای سردتر از حد معمول در مناطقی از چین قیمت زغال سنگ را به بالاترین حد خود رساند و تقاضای برق را افزایش داد. افزایش تقاضای برق و بهبود صنعت پس از همه گیری منجر به کمبود زغال سنگ در این کشور شده که از ماه گذشته منبع اصلی تأمین انرژی بیش از 17 منطقه چین بوده است.

بر اساس برآورد رویترز، تا به امروز، قیمت معاملات آتی زغال سنگ چین، بیش از 200 درصد افزایش یافته است. قطع برق و کاهش سرمایه گذاری پس از مشکل اورگراند منجر به رشد اقتصادی ضعیف تر از انتظار در چین در سه ماهه سوم شد. تولید ناخالص داخلی در سه ماهه سوم سال جاری 4.9 درصد نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته افزایش یافت که کمتر از رشد 5.2 درصدی بود که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز انتظار داشتند. کند شدن رشد اقتصادی چین و قطع برق در کارخانه ها، زنجیره های تأمین جهانی را که پیش از این به دلیل کمبود تراشه و تاخیر در حمل و نقل مواد اولیه مختلف دچار مشکل شده بودند، به خطر می اندازد.