رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

نرخ رشد تأمین مالی اجتماعی چین که شاخصی برای وضعیت نقدینگی اقتصاد آن است در سپتامبر روند نزولی داشت. این نرخ رشد در سپتامبر ۱۰ درصد بود در حالیکه آگوست و جولای نیز ۱۰.۳ و ۱۰.۷ درصد بود. با وجود این، تولید فولاد خام چین از جولای به پایین ترین سطح از یک سال قبل کاهش یافته است اما انتظار می رود این کندی رشد نقدینگی به ویژه در بخش مسکن و تولیدات صنعتی بر تقاضا و قیمت فولاد چین در سه ماهه چهارم و اوایل سال ۲۰۲۲ تأثیر بگذارد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایفنا ، کاهش اعطای اعتبارات به فعالان بخش مسکن و همینطور خریداران مسکن از اواخر سال ۲۰۲۰ علت اصلی کاهش نرخ رشد نقدینگی بوده است. ساخت خانه های نوساز که یک مصرف کننده اصلی فولاد در چین است بین ژانویه تا آگوست افت سالانه ۳ درصدی داشته است.

کاهش اعتبار همچنین باعث شده که خرید زمین در مدت مشابه ۱۰ درصد کاهش یابد. در نتیجه انتظار می رود که شروع ساخت خانه های جدید در سه ماهه چهارم ۲۰۲۱ و سه ماهه اول سال آینده افت شدیدتری داشته باشد.

فعالان بازار فولاد انتظار دارند که چین برای حمایت از رونق زیرساخت ها، انتشار اوراق قرضه دولتی را در سه ماهه چهارم تسریع بخشد تا از کاهش سرعت رشد اقتصادی جلوگیری کند.

با این حال بسیاری معتقدند که حمایت های مالی عمدتا در نیمه نخست سال آینده اعمال می شود و ممکن است برای جبران بحران بخش مسکن و تولید صنایع کافی نباشد.