رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مهران فاطمی گفت: استراتژی و راهبرد اساسی استان یزد در بحث معادن، تکمیل زنجیره تولید و جلوگیری از خام فروشی است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، مهران فاطمی، استاندار یزد در نشست مشترک با رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران برگزار شد، با اشاره به قید دو موضوع گردشگری و معدن به عنوان موضوعات مورد تاکید رئیس جمهور در حکم انتصاب خود، اظهارداشت: برای اولین بار در حکم انتصاب استاندار، با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های منطقه‌ای استان یزد دو محور گردشگری و معدن برجسته شده، لذا مسئله معدن برای ما یک اولویت اساسی محسوب می‌شود.

او استراتژی و راهبرد اساسی استان یزد در بحث معادن را تکمیل زنجیره تولید و جلوگیری از خام فروشی عنوان و خاطرنشان کرد: استان یزد در حال حرکت در مسیر تکمیل چرخه تولید؛ از استخراج سنگ آهن تا تولید ورق و صنایع پایین دستی است.

استاندار یزد در ادامه به اظهار گلایه مردم استان در خصوص حجم عظیم برداشت از معادن و به دنبال آن تخریب زیست محیطی و مشکلات خاص آن، اشاره و با تاکید بر لزوم انجام مسئولیت‌های اجتماعی معادن، تصریح کرد: مسئله تامین آب استان مهمترین مسئله مهم و اساسی یزد و لازمه‌ی توسعه این استان است لذا شورای عالی معادن می‌تواند به تجمیع مسئولیت‌های اجتماعی معادن و هدایت آن برای تامین آب استان کمک کند.

فاطمی با بیان اینکه با حل مسئله آب استان، چالش جدی غیر قابل مدیریت در استان نخواهیم داشت، بیان کرد: پروژه آب برای یزد؛ صرفا یک پروژه عمرانی نیست بلکه یک پروژه تمدنی است؛ در واقع تمدن نوین و جدید یزد بر پایه آب انتقالی به یزد شکل می‌گیرد.

او با بیان اینکه یزد، دومین استان معدنی و اولین استان با تنوع زیاد مواد معدنی در کشور است، خواستار تصویب مشارکت جدی معادن در پروژه انتقال آب یا تعیین راهکار‌های آن برای مشارکت در این پروژه شد.

طرح موضوع راه اندازی هنرستان معدن به ویژه در شهرستان‌های معدنی؛ در شورای آموزش و پرورش استان و تصویب این موضوع و نیز تقویت بعد گردشگری معادن و طرح آن در شورای ویژه گردشگری از دیگر محور‌های نشست مشترک استاندار یزد با رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران بود.