رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

واکاوی آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه ۱۸ هزار و ۲۲۲ فقره مجوز صنعتی با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری بیش از ۵۷۶ هزار میلیارد تومان و ۴۸۵ فقره پروانه اکتشاف معدنی در کشور صادر شد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایرنا، هرچند صدور این مجوزها در مقایسه با سال گذشته رشد ناچیزی داشته، اما به اعتقاد کارشناسان حاکی از افزایش علاقه‌مندی جامعه به سرمایه‌گذاری و صیانت از ظرفیت‌های تولید دارد.

این تعداد مجوز زمینه اشتغال ۴۳۸ هزار و ۸۹۵ نفر را فراهم کرد.

صدور مجوز صنعتی در این مدت در هم‌سنجی با پارسال افت سه درصدی، میزان سرمایه‌گذاری در آنها رشد ۱۵۵ درصدی و میزان اشتغال‌زایی آنها رشد ۶.۱ درصدی داشته است.

واکاوی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد: در این مدت همچنین سه‌هزار و ۳۷۰ فقره پروانه بهره‌برداری ایجادی و توسعه‌ای صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۲ درصدی داشته است.

میزان سرمایه‌گذاری این پروانه‌ها بیش از ۱۱۸ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با ۶ ماهه پارسال رشد ۱۴۹ درصدی نشان می‌دهد.

پیش‌بینی می‌شود ۷۶ هزار و ۵۲۷ نفر از محل پروانه‌های بهره‌برداری یاد شده مشغول به کار شده باشند که حاکی از رشد ۱۹.۹ درصدی است.

رشد ۲.۱ درصدی صدور پروانه اکتشاف معدنی

برپایه این گزارش، تا پایان شهریورماه امسال ۴۸۵ فقره پروانه اکتشاف معدنی در کشور صادر شد که حاکی از رشد ۲.۱ درصدی است.

در این مدت ۲۲۹ گواهی کشف معدنی با هزینه عملیات اکتشاف ۱۹۳.۳ میلیارد تومانی صادر شد که به ترتیب افت ۱۹.۴ درصدی و رشد ۲۳۷.۳ درصدی نشان می‌دهد.

در ۶ ماهه نخست امسال همچنین ۲۴۹ فقره پروانه بهره‌برداری معدنی در کشور صادر شد که اشتغال ۲ هزار و ۴۱۸ نفری به دنبال داشته است.