رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

تالار صادراتی بورس کالای ایران امروز برای سومین هفته متوالی میزبان عرضه کاتد مس شرکت ملی صنایع مس ایران بود. به طوری که سه هزار تن مس کاتد عرضه شده این شرکت با تقاضای بالای خریداران مواجه شد و در نهایت با توجه به رقابت صورت گرفته ۴.۸۶ درصد بالاتر از قیمت پایه فروخته شد. برای محموله مذکور ۹ هزار تن ثبت سفارش صورت گرفت و قیمت پایه این محموله که دو میلیون و ۲۶۵ هزار و ۲۵۰ ریال اعلام شده بود، پس از رقابت به دو میلیون و ۳۷۵ هزار و ۳۴۱ ریال رسید.


به گزارش معدن مدیا به نقل از کالا خبر، اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران پس از عرضه موفق این شرکت در رینگ صادراتی بورس کالا، اظهار داشت: این امر در راستای شفاف‌سازی برای فروش خارجی شکل گرفته چراکه ایجاد شفافیت و رقابت برای صادرات مس، حرکتی جدید و جذاب است. در این زمینه با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته با بورس کالا، صادرات مس کاتد از طریق رینگ صادراتی بورس کالا انجام خواهد شد.

به عقیده کارشناسان گسترده شدن دامنه حضور خریداران، ایجاد رقابت و شفافیت، کاهش ریسک نکول و اطمینان از تسویه فروش محصول صادراتی با وجود تحریم‌ها از جمله مزایای صادرات کالاها از مسیر بورس کالای ایران است که در صورت تسهیل روند نقل و انتقالات مالی و مراودات تجاری از این بستر، ایران می‌تواند به مرجع قیمت‌های منطقه‌ای در برخی کالاها تبدیل شود.

پیش از مس کاتد، عرضه‌های صادراتی آلومینیوم، پی وی سی و میلگرد نیز در رینگ صادراتی بورس کالا انجام شده بود که به واسطه استقبال خوب خریداران از تالار کیش انتظار می‌رود سایر تولیدکنندگان محصولات فلزی و پتروشیمی هم برای استفاده از این سازوکار در صادرات خود ترغیب شوند.