رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

نگاهی بر بازار محصولات فولادی در ابتدای این هفته نشان از ثبات قیمتی میلگرد و نوسان در بازار شمش فولاد و مفتول دارد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین، قیمت شمش فولاد در ابتدای هفته جاری ( ۲۱ آبان-۱۲ نوامبر) در بازار آسیا با کاهش ۱۰ دلاری قیمت مواجه شد و از ۶۷۰دلار به ۶۶۰دلار برهر تن رسید؛ اما قیمت شمش فولاد در بازار ترکیه بر خلاف بازار آسیا با رشد ۵دلاری قیمت همراه شد و از ۶۶۰ دلار به ۶۶۵دلار برهرتن قیمت‌گذاری شد.

نرخ شمش فولاد در بازار دریای سیاه از ۶۳۰دلار برهر تن به ۶۲۰دلار رسید و ۱۰دلار ارزان شد؛ در بازار داخلی چین نیز شاهد بیشترین ریزش قیمتی نسبت به بازارهای یاد شده بوده‌ایم. به گونه‌ای نرخ شمش فولاد با کاهش ۳۲دلاری از ۶۵۷دلار به ۶۲۵دلار برهر تن رسید.

با نگاهی بر بازار صادراتی میلگرد نیز می‌بینیم که این هفته را با ثبات قیمتی آغاز کرده است. به این صورت که نرخ میلگرد در حوزه واردات خلیج فارس در عدد ۶۳۲دلار ثابت ماند؛ در حوزه وارداتی جنوب شرق آسیا نیز قیمت این محصول در رقم ۷۶۵دلار برهر تن، در بازار صادراتی ترکیه ۷۴۵دلار و در بازار صادراتی روسیه در عدد ۸۶۷دلار برهر تن ثابت باقی ماند.

در اینجا باید اشاره کرد که شرایط قیمتی برای مفتول در ابتدای این هفته با نوسانات قیمتی همراه شد. به این شکل که نرخ مفتول صادراتی چین با ریزش ۱۲۳ دلاری قیمت یکباره از ۸۸۳دلار به ۷۶۰ دلار برهر تن رسید؛ اما نرخ مفتول صادراتی اوکراین در عدد ۹۱۳دلار برهر تن و مفتول صادراتی ترکیه در عدد ۸۵۵دلار برهر تن ثابت باقی ماند