رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

امسال تاکنون پنج میلیون تن مواد ازمعادن چهارمحال و بختیاری استخراج شده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از شاتا ، رییس سازمان صمت چهارمحال وبختیاری گفت:امسال تاکنون پنج میلیون تن مواد معدنی از معادن استان استخراج شده است که ارزش این تولیدات بیش از 455 میلیارد تومان است.

سجاد رستمی افزود: این مقدار مواد معدنی از 121 معدن فعال با سرمایه گذاری 800 میلیارد ریال استان در شهرستان‌های ۱۰ گانه استخراج شده است.

وی افزود: امسال تاکنون استخراج مواد معدنی نسبت به مدت مشابه پارسال 30 درصد افزایش یافته است.

رییس سازمان صمت چهارمحال و بختیاری گفت: سنگ تزئینی، مواد اولیه سیمان، گچ و سنگ لاشه، سیلیس، خاک نسوز ، نمک آبی، سنگ آهک، مخلوط کوهی و مخلوط آبرفتی از مواد در حال استخراج از معادن استان است.

وی تاکیدبراینکه درحال حاضر‌هزارو62 نفردرمعادن این استان فعالیت می‌کنند، افزود: مواد معدنی استخراج شده علاوه بر صنعت ساختمانی درصنایع فولاد، ذوب‌آهن، آلومینیوم، صنایع نسوز و ساینده‌ها، تولید گچ، شن و ماسه، صنایع سیمان و تهیه آجرهای شاموتی کاربرد ویژه‌ای دارند.

سجادرستمی افزود: با اشاره به ارسال بخشی ازمواد معدنی برای فرآوری به دیگرمناطق کشورتصریح کرد:بهره گیری ازتوان بخش خصوصی برای راه اندازی واحد‌های فرآوری در این استان از جمله اولویت‌های سرمایه گذاری است.

وی همچنین به صدور دو پروانه بهره برداری جدید معدن در این استان اشاره کرد و افزود: در این مدت سه پروانه اکتشاف ودوگواهی کشف معدن صادر شده است.

سجادرستمی گفت: تاکنون سه پهنه معدنی دراستان تعریف شده که درحال تکمیل اطلاعات هستندودر این مناطق احتمال قابلیت معادن مس، روی، خاک نسوز، طلا و سرب وجود دارد.

گفتنی است به طور میانگین سالانه حدود ۵ میلیون تن مواد معدنی از معادن فعال این استان استخراج می‌شود.