رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

وزارت صمت تا پایان ماه دستور العمل جدید فولادی را به استان ها ابلاغ می کند.


به گزارش معدن مدیا، عرضه زنجیره فولاد در بورس از موضوعاتی است که بارها مطرح و موافقان و مخالفان خاص خود را داشته اما با این حال تصمیم اخیر وزارت صمت برای کنترل بازار و جلوگیری از کمبود، عرضه تمام زنجیره در بورس کالا است.
از سویی دیگر عرضه در بورس کالا به تنظیم شدن قیمت ها کمک خواهد کرد البته اگر در این زمینه نیز کنترل دستوری قرار نگیرد.
سیف اله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت درباره طرح جامع فولاد اظهار کرد: طبق دستور وزیر صمت در شهریور ماه، گروهی تشکیل و درباره مدیریت کلیه کالاها از جمله بازار فولاد دستورالعملی را تدوین کردند و درباره چند مورد همچون کاتد مس اجرایی شده و دستور العمل تا پایان این ماه به کلیه استان ها ابلاغ می شود.
وی ادامه داد: براساس این دستور العمل، کلیه کالاها چه فولادی و چه غیر فولادی باید در بورس کالا عرضه شوند و کالاهایی که در داخل کشور مازاد داریم پس از یک بار عرضه در بورس کالا امکان صادرات دارند.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به کالاهایی که در کشور تقاضا برای آن وجود دارد، گفت: کالاهایی که در کشور کمبود داریم تنها پس از 3 بار عرضه در صورت نبود مصرف کننده در بازار داخلی می توانند محصول خود را صادر کنند.
به گفته امیری،‌ با این دستورالعمل جدید مشکلات گذشته همچون تامین شمش برای فولادهای القایی حل خواهد شد زیرا براساس این طرح تمام شمش در بورس عرضه می شود.
وی تصریح کرد: درواقع هر گونه خرید و فروش مواد معدنی از سنگ آهن تا پایان زنجیره خارج از بورس ممنوع است باید تنها در بورس کالا خرید و عرضه اضافه شود.
در این طرح وزارت صمت به دنبال آن است تا در چارچوب مشخص صادرات نیز کنترل شده و کمبود مواد اولیه صنایع را با مشکل همراه نکند.
تامین ماده اولیه از دغدغه های اصلی فعالان صنعت فولاد است که در صورت عدم توجه به اکتشافات می تواند مشکلات زیادی برای صنعت فولاد به همراه داشته باشد. البته در کنار حل بحران کمبود مواد اولیه با توسعه اکتشافات و کنترل بازار، صنعت فولاد نیازمند حل بحران انرژی است در غیر این صورت تحقق چشم انداز 1404 با مشکل انجام می شود.
از سویی دیگر مجلس نیز به دنبال تصویب طرح فولاد است تا براساس آن بازار شرایط بازار را کنترل و از رانت جلوگیری کند.
درواقع وزارت صمت در تلاش است تا با استفاده از بورس شرایط بازار صنایعی همچون فولاد را در آرامش نگه داشته و از هر نوع تنشی در تامین مواد اولیه جلوگیری کنند.