رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

تفاهم‌نامه دو جانبه‌ای بین انجمن مس ایران به نمایندگی بهرام شکوری، رئیس انجمن و یونیدرو به نمایندگی امید اصغری، رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی دانشگاه تهران و ایمیدرو در راستای بهره‌مندی از پتانسیل‌های طرفین، منعقد و امضا شد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از انجمن مس ایران ، هدف از تنظیم و اجرای این تفاهم‌نامه، ایجاد همکاری فی‌مابین انجمن و یونیدرو در زمینه‌های علمی و پژوهشی با در نظر گرفتن کلیه امکانات طرفین اعم از علمی و فنی خواهد بود.

طبق این تفاهم‌نامه، انجمن مس ایران و یونیدرو برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های تخصصی آموزشی برای علاقه‌مندان حوزه مس را در دستور کار قرار می‌دهند و یونیدرو در موضوعات اعلامی از سوی انجمن با توجه به اولویت‌های اقتصادی و نیازهای صنعت، از توانمندی پژوهشی خود در حصول به دانش و فناوری‌های مورد نیاز صنعت مس اهتمام می‌ورزد و امکانات آموزشی و پژوهشی یونیدرو در طرح‌های اعلامی از سوی انجمن مس با قید اولویت به‌کار گرفته می‌شود.

همچنین طبق این تفاهم‌نامه، انجمن امکان بازدید از مراکز تولیدی، معادن و کارخانجات مس را برای نمایندگان یونیدرو و دانش‌پژوهان این موسسه فراهم خواهد آورد و همچنین انجمن مس ایران به شکل پیوسته فهرست دانش‌‌آموختگان تخصصی حوزه مس که در دوره‌های آموزشی مشترک شرکت کرده‌اند را برای اشتغال در اختیار واحدهای صنعتی و معدنی نمونه کشور قرار می‌دهد.

بهرام شکوری، رئیس انجمن مس ایران در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، اظهار داشت: همیشه دغدغه ارتباط مابین دانشگاه و صنعت مطرح بوده و حلقه مفقوده توسعه هر دو بخش محسوب شده است. هرچند که ما همیشه به عنوان بخش خصوصی، موفقیت‌های خود را مدیون دانشگاه می‌دانیم.

وی افزود: اولین قدمی که برای ارتباط مستمر و پایدار این دو بخش برداشته شد، از جانب ایمیدرو با ایجاد یونیدرو بوده است که از ظرفیت‌های دانشگاه و صنعت همزمان استفاده شود تا نتیجه آن در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی دیده شود که در ادامه برای ارتباط دو طرفه، بستر لازم نیز ایجاد شد.

شکوری عنوان کرد: ظرفیت‌های موسسه یونیدرو برای همکاری مناسب است و ما به دنبال این هستیم تا از این ظرفیت‌ها در راستای حمایت از اعضای انجمن مس ایران استفاده کنیم. ارتباط صنعت و دانشگاه را پررنگ‌تر سازیم و اساتید و دانشجویانی که در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت می کنند و یا مجموعه‌های علاقه‌مند به رفع مشکلات در حوزه صنایع را به همکاری دعوت کنیم تا شاهد افزایش راندمان، بهینه‌سازی فرآوری و ارائه روش‌های سودده برای بنگاه‌ها در حوزه مس باشیم. این تفاهم‌نامه مسیر را برای استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی باز خواهد کرد.

رئیس انجمن مس ایران اذعان کرد: با این تفاهم‌نامه ارتباط انجمن مس با دانشگاه تهران را تسهیل خواهیم کرد. تلاش می‌کنیم در انجمن مس ایران با انعقاد این تفاهم‌نامه و قراردادهایی که در ادامه این تفاهم‌نامه و بر اساس ‌نتایجی که حاصل خواهد شد، بقیه تشکل‌ها و شرکت‌های صنعتی را به این سمت سوق دهیم. این اقدام، حرکت خوبی برای ارتقا دانش و علم در دانشگاه و هم ارتقا علم و فن در صنعت کشور خواهد بود.

وی افزود: در ادامه این تفاهم‌نامه در نظر داریم بازدیدهای دوره‌ای برای دانشجویان از واحدهای صنعتی و معدنی مس داشته باشیم تا بتوانند از نزدیک با معادن و واحدهای تولیدی آشنا شوند و دانشجویان تجربیات عملی کسب کنند.

امید اصغری، رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی دانشگاه تهران و ایمیدرو در ادامه این نشست، اظهار کرد: این تعامل را به صورت فردی بین دانشگاه و‌ صنعت داشتیم اما به‌طور سیستماتیک نبوده است و امیدوار هستیم این تفاهم‌نامه آغاز ارتباط سیستماتیک برای استفاده از ظرفیت‌ها شود.

وی اضافه کرد: از انجمن برای طرح دغدغه‌ها دعوت می‌کنیم تا در قالب پایان‌نامه هم بتوان این موارد را رفع کرد. تلاش ما ورود به حوزه‌هایی است که پیش از این کمتر دانشگاه در آن حضور پیدا کرده است.

اصغری خاطرنشان کرد: عبور از اقدامات پراکنده و تاکید بر ایجاد روابط سازمان‌یافته حرفه‌ای، ضرورتا ظرفیت سازمانی مناسبی را می‌طلبد که برای حصول به این مهم، تاکید یونیدرو بر طراحی و سازماندهی شبکه‌ای از پژوهشگران حرفه‌ای، کارشناسان علمی و فنی و بهره‌برداری از واحدهای پژوهشی و خدماتی مرتبط با ماموریت خود در سطح ملی و بین‌المللی است.