رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

چین در حال خرید مقادیر بی سابقه زغال سنگ ارزان روسیه است، حتی در شرایطی که کشورهای غربی مسکو را به دلیل تهاجم به اوکراین تحریم می کنند. در ماه آوریل، دومین اقتصاد بزرگ جهان نه تنها زغال سنگ بیشتری از روسیه خریداری کرد، بلکه تعرفه واردات انواع زغال سنگ را نیز حذف کرد، اقدامی که به گفته تحلیلگران، عمدتا به نفع تامین کنندگان روسی خواهد بود.
واردات زغال سنگ چین از روسیه بین مارس و آوریل تقریباً دو برابر شد و به 4.42 میلیون تن رسید. روسیه از سال گذشته از استرالیا به عنوان دومین تامین کننده بزرگ چین پیشی گرفته است و اکنون 19 درصد از واردات زغال سنگ این کشور را به خود اختصاص داده است که نسبت به سهم 14 درصدی که در ماه مارس داشت، افزایش یافته است.
تجارت پررونق زغال سنگ هر دو طرف را تقویت می کند. با وجود تعهدات جسورانه برای مقابله با بحران آب و هوا، چین اکنون بر خروج اقتصاد خود از رکود متمرکز است و برای سوخت نیروگاه ها و ساخت فولاد برای پروژه های زیربنایی به زغال سنگ نیاز دارد. روسیه نیز به شدت به مشتریان جدید برای سوخت های فسیلی خود نیاز دارد زیرا غرب از آنها دوری می کند.
چین، بزرگترین خریدار زغال سنگ در جهان، در سال 2020 قول داد تا سال 2060 انتشار کربن را به صفر برساند. اما پس از اینکه کمبود شدید برق در اواخر سال گذشته میلیون ها خانوار و کسب و کار را تحت تاثیر قرار داد، مصرف زغال سنگ خود را افزایش داد.
واردات زغال سنگ در سال 2021 ، 64 درصد افزایش یافت و تولید داخلی به رکورد 4.13 میلیارد تن رسید. در سال جاری، انتظار می رود که این اعداد حتی بیشتر شود زیرا رئیس جمهور شی جین پینگ سرمایه گذاری های زیرساختی را برای احیای اقتصاد در اولویت قرار داده است.
چین نه تنها در حال حاضر مقدار زیادی زغال سنگ روسی می خرد، بلکه آن را با تخفیف زیادی نیز خریداری می کند.
روسیه سومین صادرکننده بزرگ زغال سنگ در جهان است و قیمت جهانی این کالا از زمان حمله به اوکراین افزایش یافته است. برای پکن، خرید بیشتر از روسیه نه تنها یک حرکت دوستانه به مسکو است، بلکه یک حرکت هوشمندانه است که به نفع نیازهای اقتصادی خود چین است.

منبع : ایفنا