رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

براساس داده های گمرک چین، پس از افزایش سفارشات با حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه، صادرات کویل نورد گرم چین در ماه می به بالاترین حجم ماهانه در بیش از پنج سال گذشته رسید.

میزان صادرات کویل نورد گرم چین

چین در ماه می ۱.۹۵ میلیون تن کویل نورد گرم صادر کرد که بالاترین حجم ماهانه نسبت به سال ۲۰۱۷ که داده های گمرک قابل ردیابی است، می‌ باشد.
بر اساس محاسبات انجام شده، حجم کویل نورد گرم ماه می بیش از سه برابر ماه می سال ۲۰۲۱ و بیش از ۱.۱ میلیون تن معادل ۷۸ درصد در آوریل بوده است.
جدول زیر میزان میزان صادرات ورق فولادی تخت را در می ۲۰۲۲ و ۲۰۲۱ و تغییرات آن را نشان می‌ دهد.
همچنین بر اساس داده‌ های جدول زیر نیز ویتنام، ترکیه و کره جنوبی سه خریدار بزرگ کویل نورد گرم چینی باقی ماندند، به طوری که حجم ویتنام ماهانه دو برابر شده و کره جنوبی نیز بیش از ۸۰ درصد افزایش یافته است.

خریداران ورق فولادی چین

صادرات ورق فولادی چین نیز در ماه می افزایش یافت و به صورت سالانه و ماهانه تقریباً سه برابر شد و نهایتا این صادرات به ۱۰۶۴۴۵ تن رسید که بالاترین حجم ماهانه حداقل از سال ۲۰۱۷ را به خود اختصاص داده است.
علاوه بر این، اندونزی با پشت سر گذاشتن تایلند به بزرگترین خریدار ورق چینی تبدیل شد و ترکیه به رتبه سوم بازگشت. قابل توجه است که روسیه پس از ماندن در جایگاه ۳۷ در دو ماه گذشته، پنجمین خریدار بزرگ ورق چینی در ماه می بود. اطلاعات مربوط به سایر خریداران و میزان خرید ورق فولادی توسط آنها در جدول زیر به صورت خلاصه آمده است.

خریداران عمده کویل نورد سرد و کویل گالوانیزه گرم چین

بر اساس داده های موجود، صادرات کویل نورد سرد چین در ماه می نسبت به ماه قبل دو برابر شد و به ۳۲۵۷۱۰ تن به بالاترین سطح در هشت ماه گذشته رسید.
همچنین، ترکیه با افزایش پنج برابری به ۳۲۰۹۵ تن از جایگاه هفتم در آوریل به بزرگترین خریدار کویل نورد گرم چین در ماه می تبدیل شد.
اطلاعات مربوط به سایر خریداران کویل نورد سرد چین و میزان خرید آنها در جدول زیر آمده است.
در همین حال، داده‌ های منتشر شده نشان می‌ دهد صادرات کویل گالوانیزه گرم چین ماهانه ۳۵ درصد افزایش یافت، اما نسبت به سال قبل با ۱۲ درصد کاهش به ۷۹۵۴۶۱ تن در ماه می رسید که بالاترین حجم ماهانه در ۱۰ ماه گذشته است.
تایلند، کره جنوبی و فیلیپین سه مقصد برتر بودند، در حالی که ایتالیا از رتبه دوم در ماه آوریل به رتبه دهم سقوط کرد.
شاخص قیمت برای کویل نورد گرم فولادی صادراتی بندر اصلی فوب چین در روز دوشنبه (۲۰ ژوئن) حدود ۶۷۵ دلار در هر تن بود که کمترین میزان نسبت به فوریه ۲۰۲۱ است.
در سال ۲۰۲۱، چین تخفیف های مالیاتی را برای برخی از محصولات فولادی صادراتی از اول ماه می و تعرفه را برای برخی دیگر از اول اوت تغییر داد.

منبع : آرتان پرس / متال بولتن