رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

در هفته ای که گذشت بازار سنگ آهن چین پرنوسان ظاهر شد و چشم انداز بازار فولاد و سنگ آهن چین همچنان نامطلوب است. در ترکیه اما وضعیت به گونه ای دیگر بود و بازار واردات قراضه روند صعودی چشمگیری داشته است. همچنین در بازار داخلی اروپا ورق گرم تا ۸۵ یورو افت داشت. در بازارهای جهانی قیمت اسلب صادراتی ایران نیز ۴۴۰ دلار در هر تن فوب شنیده شد که ۲۰ دلار از اسلب صادراتی منطقه سی ای اس بالاتر بود.

سنگ آهن / چشم انداز بازار فولاد و سنگ آهن همچنان نامطلوب است

در هفته ای که گذشت در بازار سنگ آهن وارداتی در چین متوسط قیمت سنگ آهن با خلوص ۶۲ درصد از ۱۰۸ دلار به حدود ۱۱۱ دلار افزایش داشت که این صعود قیمت به دلیل بهبود تولید برخی کارخانه ها و مثبت شدن جو بازار بود اما تا پایان هفته به ۱۰۹ دلار در هر تن سی اف آر بازگشت. چرا که بازار سنگ آهن هنوز وضعیت پرنوسان و شکننده ای دارد. هنوز تقاضا در چین با توجه به وضعیت بازار مسکن و محدودیت های صنعت فولاد در راستای کنترل آلاینده های زیست محیطی با چالش روبروست. چشم انداز بازار فولاد و به تبع آن بازار سنگ آهن همچنان نامطلوب است.

* قراضه فولادی / بازار واردات قراضه در ترکیه روی نوار صعود

هفته گذشته بازار واردات قراضه فولادی در ترکیه روند صعودی چشمگیری داشته متوسط قیمت قراضه سنگین مدل ۲۰-۸۰ از ۳۵۳ دلار هفته قبل تا ۴۰۰ دلار هر تن سی اف آر رسید ولی با مقاومت بازار نسبت به قیمت بالای ۴۰۰ دلار به ۳۹۸ دلار در هر تن سی اف آر بازگشت. با این حال عرضه کننده ها امیدوارند در سپتامبر با توجه به محدودیت جمع آوری قراضه قیمت ها بالاتر برود.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز رشد ۳۵ دلاری داشت و ۳۱۵ دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز ۱۵ دلار بالا رفته و ۳۸۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

* بیلت / بیلت صادراتی ایران با قیمت ۴۴۵ دلار در هر تن فوب شنیده شد

هفته گذشته میلادی متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس از ۵۰۰ دلار به ۵۲۰ دلار هر تن فوب بهبود داشت. در بازار داخلی چین بیلت کمی نزولی بود و از ۵۶۲ دلار به ۵۵۹ دلار در هر تن درب کارخانه رسید.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت نزولی بود و با ۲۰ دلار افت ۵۰۰ دلار در هر تن سی اف آر ثبت شد. در ترکیه نیز بیلت وارداتی ۵۴۵ دلار در هر تن سی اف آر و در ثبات بود. بیلت صادراتی ایران نیز ۴۴۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.

* مقاطع / افزایش قیمت در میلگرد صادراتی تمامی کشورها

هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی از ۵۸۳ دلار به ۵۹۱ دلار در هر تن فوب افزایش داشت. در بازار داخلی میلگرد از ۶۰۲ دلار به ۶۱۶ دلار در هر تن افزایش داشت.
میلگرد صادراتی ترکیه نیز صعودی بود و از کمتر از ۶۳۰ دلار به ۶۶۰ دلار هر تن فوب رسید. همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در ۱۰۳۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در ۹۸۰ یورو هر تن درب کارخانه بدون تغییر باقی ماند.

* ورق / افت قیمت ورق گرم صادراتی همه تولید کنندگان

هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس ۱۰ تا ۱۵ دلار ارزان تر شده و ۵۳۰ تا ۵۵۰ دلار در هر تن فوب دریای سیاه شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از ۶۰۵ تا ۶۱۳ دلار به ۶۰۳ دلار در هر تن فوب رسید.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم تا ۸۵ یورو افت داشت و ۷۵۵ یورو در هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی آمریکا نیز ورق گرم ۱۰ دلار افت داشت و ۸۱۰ دلار در هر تن درب کارخانه بود.
همچنین اسلب صادراتی سی آی اس ۴۲۰ دلار در هر تن فوب و اسلب صادراتی ایران ۴۴۰ دلار هر تن فوب شنیده شد.

منبع : آرتان پرس

مطالعه‌ی بیشتر: