جستجو

به گزارش معدن رسانه و به نقل از تسنیم، کمبود نقره به بالا رفتن قیمت آن در بحبوحه‌ی افزایش تقاضا برای این فلز گرانبهای سفید در ۲۰۱۹ کمک می کند.

قیمت نقره در ماه دسامبر ۹٫۱ درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش قیمت ماهانه طی تقریبا دو سال بود. به خاطر ادامه جنگ تجاری ، تضعیف دلار و دورنمای رشد پایین‌تر نرخ بهره در آمریکا، تقاضا برای این فلز گران‌بها بالا رفته است . دورنمای قیمت نقره رو به افزایش است.

به دلیل خودداری معدنکاران برای انجام پروژه های جدید در بحبوحه بی‌ثباتی اقتصاد جهان، قیمت نقره می‌تواند تا ۱۷٫۵۰ دلار در هر اونس از ۱۵٫۸۷ دلار فعلی بالا رود. انتظار می‌رود ۲۶۰۰۰ تن نقره در سال جاری تولید شود که کمترین مقدار از سال ۲۰۱۳ است و نشان می‌دهد که تقاضای جهانی دوباره از تولید بیشتر خواهد شد.

جان لافورج، سرپرست استراتژی سرمایه های واقعی در موسسه سرمایه گذاری ولز فارکو گفت:« رشد عرضه نقره بیش از هر فلز گرانبهای دیگری رو به کاهش است».

کمبود تولید در سال های اخیر برای بالا بردن قیمت این فلز کافی نبوده است. نقره بیشتر به عنوان یک فلز گرانبها معامله شده تا یک فلز صنعتی که تحت تاثیر تعادل عرضه و تقاضا باشد.قیمت نقره از ۲۰۱۲ زمانی که بازار مازاد تولید داشت تقریبا نصف شده. این کاهش قیمت سریعتر از کاهش ارزش طلا است. طلا پر معامله ترین فلز گرانبها در دنیا است.

تولید نقره با تقاضای آن برای استفاده در ساخت سلول های نوری، صفحه های لمسی کامپیوتر و دارو همگام بوده است. این فلز همچنین در میان مشتریان به عنوان جواهر و ظروف میز غذا محبوبیت دارد.

صنعت هم در این بین قابل ملاحظه ترین مصرف کننده این فلز است و سالانه حدود ۵۵ درصد نقره موجود را جذب می کند. در حالی که ۱۰ درصد طلای تولیدی مورد استفاده صنعت است. رسانایی بالای الکتریکی و گرمایی نقره به همراه حساسیت آن به نور و ویژگی ضدباکتریایی آن باعث تولید صدها محصول شده است.

بخش تولیدات صنعتی احتمالات تقاضا برای این فلز را در ۲۰۱۹ بالا میبرد. تقاضای نقره تا ۲۰۲۳ ، ۵۰ درصد افزایش می یابد در حالی که ۱۷ درصد تقاضا برای مس و ۱۱ درصد برای طلا افزایش می یابد.

فدرال رزرو هم بی تأثیر نیست. طلا و نقره بین کارآمدترین سرمایه ها در سه ماه گذشته بودند چون سرمایه‌گذاران در بحبوحه نشانه هایی از رکود اقتصاد جهان دیگر انتظاری برای افزایش نرخ بهره نداشتند.

بانک مرکزی اخیرا اطلاعات را برای تصمیم گیری در مورد سیاست مالی آینده دنبال می‌کند . اگر فدرال رزرو نرخ افزایش بهره را پایین بیاورد ارزش نقره و طلا بالا میرود و گرنه قیمتشان پایین می آید.

نقره در روز سه شنبه ۱٫۱درصد گران تر شد و دومین افزایش قیمت ماهانه را رقم زد. طلا هم به بالاترین حد از ماه ژوئن رسید و به دنبال رسیدن به چهارمین افزایش پیاپی ماهانه است.

مطالعه‌ی بیشتر:

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.