مدیرکل صمت استان کردستان گفت: این استان در زمینه سنگ آهن رتبه پنجم کشوری را دارد و از نظر ذخایر سیلیس و باریت هم جزو استان های برتر به شمار می رود.


بختیار خلیقی، مدیرکل صمت استان کردستان اظهار کرد: کردستان از لحاظ تولید طلا با وجود معدن طلای ساریگونی قروه که ۴۱ میلیون تن ذخیره قطعی با عیار ۱.۲۴ در تن و تولید سالانه بیش از پنج تن طلای خالص دارد و بزرگترین تولید کننده طلای کشور و دارای رتبه نخست تولید و رتبه دوم ذخیره این فلز گران بها است.
وی به آغاز عملیات اجرایی طرح های پیشران استان شامل طلای سقز، پتروشیمی بیجار و فولاد زاگرس قروه با بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: با بهره برداری از این طرح های بزرگ و پیشران، صنایع کوچک و وابسته نیز در استان توسعه می یابند و به همین دلیل فرصت های جدید شغلی نیز در کنار این صنایع بزرگ ایجاد می شود.
مدیرکل صمت استان کردستان با اشاره به اینکه استان در زمینه وجود مواد معدنی و نیروی انسانی توانمند ظرفیت های خوبی در اختیار دارد، ادامه داد: در صورت بهره برداری از این ظرفیت ها می توان زمینه برای توسعه بخش صنعت را ایجاد کرد.
وی یادآور شد: با اجرای این تعداد طرح پیشران در حوزه صنعت و معدن استان برای افزون بر ۶ هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد.
خلیقی با اشاره به اینکه شناسایی ۱۸ ماده معدنی در استان نشان از ظرفیت های بالای این منطقه در حوزه معادن است، گفت: جلوگیری از خام فروشی، ایجاد زنجیره ارزش از معدن تا محصول نهایی، توسعه و تکمیل زیر ساخت های معدنی و جاده دسترسی به معادن از محل جذب حقوق دولتی از جمله محورهای توسعه بخش معدن در استان است.

منبع: دنیای معدن