جستجو

طرح شرکت معدنی برزیلی «Vale» برای ساخت واحدهای عظیم تولید بریکت مبتنی بر استفاده از انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر در خاورمیانه، توجه‌ها را به این شرکت معطوف کرده است.


بسیاری از شرکت‌های معدنی به دنبال افزایش سهم خود در فرآیند کربن‌‌‌زدایی با استفاده از افزایش عرضه مواد شارژ مستقیم و حذف فرآیند تف‌‌‌جوشی هستند. دلیل این موضوع این است که چین به عنوان بزرگ‌ترین فولادساز و مصرف‌کننده مواد اولیه در جهان، به دلیل بهر‌‌‌ه‌‌‌وری و صرفه اقتصادی بیشتر، همچنان از روش تولید با استفاده از کوره بلند برای فولادسازی استفاده می‌کند. این عوامل در کنار مدت زمان کوتاهی که از استفاده این کوره در صنعت تولید فولاد چین می‌‌‌گذرد، مزید بر علت شده است تا فولادسازان در میان‌‌‌مدت یا بلندمدت، از کنار گذاشتن کوره‌‌‌های بلند خودداری کنند. به همین دلیل تلاش‌‌‌ها برای پیشبرد استفاده گسترده از کوره‌‌‌های قوس الکتریکی (EAF) در چین همچنان با کندی پیش می‌رود. تلاش‌‌‌های شرکت «Vale» در صنعت فولاد در راستای کاهش آلاینده‌‌‌های مرتبط با گستره۳، این موضوع را تایید می‌کند. به همین دلیل در کوتاه‌‌‌مدت و میان‌‌‌مدت دستیابی به چنین اهدافی دشوار به نظر می‌‌‌رسد.
این شرکت امیدوار است تا سال ۲۰۳۵، میزان انتشار گازهای گلخانه‌‌‌ای در زنجیره ارزش خود را ۱۵‌درصد کاهش دهد و تا سال ۲۰۵۰ به اهداف کامل طرح برآیند انتشار صفر برسد. این شرکت معدنی در حال برنامه‌‌‌ریزی برای راه‌‌‌اندازی سه مراکز عظیم تولید در شهرک صنعتی راس‌‌‌الخیر در عربستان‌سعودی، منطقه اقتصادی خلیفه در ابوظبی و منطقه الدقم در عمان است. این شرکت کنسانتر‌‌‌ه‌‌‌های دانه‌‌‌بندی‌شده را برای این سه مرکز عظیم تامین و با تغلیظ کنسانتره آن را به خوراک گندله تبدیل می‌کند. سپس از این گندله برای تولید بریکت استفاده می‌شود. این شرکت واحدهای جدید تولید کنسانتره و بریکت‌‌‌ را در این مراکز عظیم احداث و راه‌‌‌اندازی می‌کند تا امکان عرضه منظم محصولات هم‌‌‌جوشی‌شده با عیار بالا برای مصرف‌کنندگان صنایع پایین‌‌‌دستی فراهم شود. شرکت «Vale» انتظار دارد سنگ‌‌‌آهن از تمام سیستم‌های فعال این شرکت در برزیل برای تامین خوراک تغلیظ‌کننده‌‌‌ها فراهم شود. این شرکت تولید بریکت مبتنی بر استفاده از انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر را گزینه مناسبی در جهت رفع نیاز اهداف کربن‌‌‌زدایی خریداران می‌‌‌پندارد. تولید بریکت مبتنی بر استفاده از انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر شرکت «Vale»، با استفاده از تکنولوژی بسیار دگرسان‌‌‌پذیر و کم‌‌‌کربن انجام می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد