جستجو

پس از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ که دوره کاهش قیمت فولاد بود، فولادسازان امیدوار به وضعیت بهتر در سال جاری بودند. تا حدی، خوش بینی آنها موجه بود، اما نه برای مدت طولانی.


از اواخر ماه مارس، کاهش قابل توجهی در قیمت فولاد و مواد اولیه در بازارهای جهانی مشاهده شد. برای موقعیت های مختلف، قیمت فولاد نورد ۵۰-۷۰ دلار در هر تن کاهش یافت. قیمت جهانی HRC به دلیل تقاضای ضعیف در حال کاهش است. فروش به دلیل جو منفی بازار تحت تأثیر عدم اطمینان در بازار چین و عوامل منفی اقتصاد کلان کاهش یافت.
تولیدکنندگان اروپایی بر این اساس به محیط منفی قیمت واکنش نشان می دهند. در ژانویه تا مارس ۲۰۲۳، فولادسازان آلمانی تولید فولاد را ۶.۶۵ درصد در سال کاهش دادند – به ۹.۱۶ میلیون تن، در حالی که همتایان فرانسوی آنها ۲.۳۳ میلیون تن فولاد تولید کردند که ۳۲ درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته است. ایتالیا در سه ماهه اول تولید فولاد را ۶ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ کاهش داد – به ۵.۶۳ میلیون تن.
شرکت های اروپایی باید با واردات ارزان در بازارهای خود رقابت کنند. شکاف بین قیمت فولاد نورد گرم اروپا و پیشنهادات واردات آسیایی به طرز خطرناکی بزرگ و نوسان می شود.
این وضعیت در کوتاه مدت ممکن است منجر به کاهش قیمت محصولات اروپایی شود. اگر تقاضا در ماه مه بهبود نیابد، که البته بعید است، قیمت فولاد نورد گرم ایتالیا ممکن است به ۷۵۰-۷۷۰ یورو در هر تن کاهش یابد.

عوامل موثر بر قیمت گذاری در بازار فولاد

بهبود ضعیف بخش ساخت و ساز در چین  فصل اوج برای مارس-آوریل پیش بینی شده بود. به زودی چین تحت پوشش فصل بارندگی قرار خواهد گرفت که مصرف محصولات فولادی را کاهش می دهد، بنابراین چشم انداز بازار سنگ آهن هنوز نامطلوب است.
تا ۲۸ می روز برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه – وضعیت این بازار منطقه ای به شدت نامشخص خواهد بود. علاوه بر این، تقاضای داخلی به دلیل کاهش شدید ارزش لیر تضعیف شد. با این حال، پس از انتخابات، وضعیت خرید و فروش فولاد و خرید ضایعات بدون تغییر باقی خواهد ماند، زیرا مشکلات جدی تری به ویژه کمبود ارز و در دسترس نبودن اعتبار وجود دارد.
فشار قابل توجهی بر قیمت ها از راه اندازی تأسیساتی که قبلاً تحت تأثیر آتش سوزی قرار گرفته بودند، وارد می شود. ArcelorMittal در Dunkirk قصد دارد تولید خود را در BF №۴ در اواسط ژوئن از سر بگیرد. آتش سوزی هایی در تاسیسات ArcelorMittal در اتحادیه اروپا رخ داده است که ممکن است کمبود فولاد نورد گرم را در بازار اتحادیه اروپا در سطح ۱ میلیون تن ایجاد کند. همچنین باید به مشکلات فنی تاسیسات اروپایی تاتا استیل اشاره کرد.
مصرف کنندگان سیاست خرید محتاطانه ای را دنبال می کنند و انتظار کاهش بیشتر قیمت محصولات فولادی را دارند.
ترس از بحران بانکی در ایالات متحده، جایی که چندین مؤسسه مالی بزرگ قبلاً ورشکسته شده اند.
تاتا استیل انتظار دارد وضعیت اروپا در جولای تا سپتامبر بهبود یابد. این به دلیل هزینه کمتر انرژی است. در صورتی که شرکت در طی دو سال آینده نتواند حمایت مالی مناسبی را از دولت دریافت کند ، ممکن است به تعطیلی بخش قابل توجهی از عملیات در بریتانیا فکر کند.
بر اساس برآوردهای بانک جهانی، امسال علیرغم رشد در سه ماهه اول، سریعترین کاهش قیمت کالاها در جهان از زمان شروع همه گیری کووید-۱۹ پیش بینی می شود . انتظار می رود قیمت فولاد پایه در سال ۲۰۲۳ به میزان ۸ درصد و در سال ۲۰۲۴ به میزان ۳ درصد کاهش یابد.

بازارهای مواد اولیه

وضعیت نامطمئن در بازار فولاد منجر به کاهش قیمت مواد اولیه می شود:

قراضه

قیمت قراضه جهانی در بحبوحه تقاضای ضعیف برای فولاد و عدم اطمینان در مورد چشم انداز اقتصادی به کاهش ادامه داد. کاهش قیمت فولاد، فولادسازان را وادار می کند تا از خرید مواد اولیه خودداری کنند تا متحمل ضرر نشوند. قیمت قراضه در ترکیه به ۳۶۰ دلار در هر تن می رسد . با توجه به عدم تقاضای فولادسازان ترکیه و کاهش قیمت فولاد، بازار انتظار کاهش احتمالی قیمت قراضه در کوتاه مدت را دارد.

سنگ آهن

قیمت سنگ آهن در بحبوحه نگرانی های فزاینده در مورد کاهش احتمالی تقاضا در چین به کاهش خود ادامه می دهد، زیرا مقامات این کشور ممکن است تولید فولاد را در سطح ۲۰۲۲ محدود کنند. قیمت سنگ آهن همچنان تحت فشار کاهش تقاضا ناشی از کاهش طولانی مدت تولید در برخی از کارخانه های فولاد چین است. برخی از شت ها تعمیرات تجهیزات را در دوره عدم اطمینان در بازار انجام می دهند تا متحمل ضرر و زیان رکبیشتر نشوند.
همه اینها علیرغم اوج گرفتن فصل ساخت و ساز در کشور، بر تقاضای داخلی ضعیف تأثیر منفی می گذارد. در دهه دوم آوریل، قیمت سنگ آهن به ۱۰۷ دلار در تن کاهش یافت. تحلیلگران مورگان استنلی پیش بینی می کنند که قیمت سنگ آهن در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ در بحبوحه کاهش تولید فولاد در چین و تقاضا برای آن به طور متوسط ​​۹۰ دلار در هر تن خواهد بود. در کوتاه مدت، قیمت سنگ آهن در چین احتمالاً به کاهش ادامه خواهد داد زیرا تقاضای ضعیف برای فولاد همراه با افزایش تدریجی عرضه، روند منفی را برای بازار ایجاد می کند.

زغال سنگ کک

در سال‌های اخیر، قیمت‌های جهانی زغال سنگ کک‌سازی در بحبوحه فعالیت کم خریداران کاهش یافته است. قیمت مواد اولیه تنها برای یک هفته آوریل ۷ درصد کاهش یافت . تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که در دسترس بودن زغال سنگ کک‌سازی استرالیا به دلیل شرایط آب و هوایی مساعد ظرف چند ماه آینده بهبود خواهد یافت. پیش از این، تحلیلگران S&P Global انتظار کاهش قیمت زغال سنگ کک را داشتند.
یک سیگنال مثبت برای بازار، رشد تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه اول در سطح ۴.۵ درصد سالانه بود که ۰.۵ واحد درصد بیشتر از پیش بینی تحلیلگران بود. تحلیلگران جی پی مورگان و سیتی پیش بینی خود از رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال ۲۰۲۳ را از ۶ و ۷/۵ درصد به ترتیب به ۶.۴ و ۶.۱ درصد بهبود دادند.
رشد قابل توجه خرده فروشی چین به یکی از محرک های اصلی رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه تبدیل شد. این شاخص بالاترین میزان از ژوئن ۲۰۲۱ بود – ۱۰.۶% سالانه در ماه مارس در مقابل انتظار ۷.۴% سالانه، برای سه ماهه اول – ۵.۷۶% سالانه.

منبع: آرتان پرس

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.