جستجو

به نقل از ایرنا، سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) عملکرد ۱۰ مجموعه فولاد ساز بزرگ کشور را در بهار امسال اعلام کرد.

براساس جداول منتشر شده، شمش تولیدی فولاد مبارکه و واحد های وابسته (سبا و هرمزگان) در سه ماهه نخست امسال در مجموع به رقم ۲ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۲۷۱ تن رسید که ۴۵٫۴ درصد کل شمش تولیدی این دوره را در بر گرفت.

همچنین فولاد خوزستان نیز با تولید ۹۸۰ هزار و ۱۲۱ تن شمش در این دوره، سهم ۱۸٫۷ درصدی از کل را از آن خود ساخت و ذوب آهن اصفهان هم در سه ماهه نخست امسال ۶۳۱ هزار و ۵۴۳ تن شمش فولادی تولید داشت که سهم ۱۲٫۱ درصدی را از کل به خود اختصاص داد.

برپایه اطلاعات این جداول، واحد های آهن و فولاد ارفع، طرح ثامن چادرملو و فولاد های آلیاژی ایران، خراسان، بناب، خوزستان و کاوه جنوب در کنار سه مجموعه بزرگ یاد شده در این بررسی رصد شده اند.

ایران اکنون دهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و در تازه ترین بررسی انجمن جهانی فولاد در نیمه نخست ۲۰۱۹ رشد تولید ۵٫۶ درصدی را ثبت کرد که این رقم بالاترین میزان رشد در بین ۶۳ کشور مورد بررسی بود.

پارسال کشورمان میزان تولید فولاد میانی (خام) را به رقم حدود ۲۵ میلیون تن رساند و این درحالی است که ظرفیت این بخش به رقم ۳۵ میلیون تن رسیده است.

قرار است در افق چشم انداز ۱۴۰۴ میزان ظرفیت فولاد کشور به رقم ۵۵ میلیون تن برسد که از این میزان حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد باید برای صادرات اختصاص یابد.

آمارها نشان می دهد که در بخش محصولات فولادی هم در دوره سه ماهه نخست امسال ۱۱ مجموعه فولادی مورد بررسی به میزان سه میلیون و ۱۱۶ هزار و ۳۵۸ تن تولید داشتند که نسبت به دوره مشابه پارسال رشد هفت درصدی را به ثبت رساندند.

مطالعه‌ی بیشتر:

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.