جستجو

اردشیر سعدمحمدی در شورای معادن استان کرمان با ارائه گزارشی از روند رفع آلایندگی مجتمع‌های مس سرچشمه و خاتون‌‌آباد اظهار داشت: کارخانه اسید مس سرچشمه به اتمام رسیده و آماده افتتاح است، ۱۱۰ میلیارد تومان و ۴۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری صورت گرفته و اکنون از بابت آلودگی برای آن مشکلی نداریم.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران ادامه داد: کوره مس سرچشمه به طور کامل تغییر کرده و به سیستم فلش تبدیل شده و با تکنیک روز دنیا، عملیات ذوب را انجام می‌دهد، لذا در سرچشمه مشکلی زیست محیطی نداریم.

سعدمحمدی بیان کرد: در کارخانه مس خاتون‌آباد طبق مصوبه با معاونت عمرانی استانداری، از اول مرداد کوره تعطیل شده و با تکنیک روز بازسازی می‌شود و ظرفیت آن به ۱۲۰ هزار تن ارتقا می‌یابد، چهار ماه کوره خاتون‌آباد تعطیل خواهد بود و تمام تجهیزات آن آماده شده و در حال عملیاتی است.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران گفت: کارخانه اسید خاتون‌آباد هم در حال اتمام پروژه است و امیدواریم همزمان با راه‌اندازی کوره، راه‌اندازی شود.

سعدمحمدی بیان کرد: در خصوص بدهی‌های دولتی شرکت ملی مس قرار بود تقسیطی صورت گیرد که قسط اول را به مبلغ ۳۵ میلیارد تومان پرداخت کرده‌ایم و سال ۹۷ را طبق قانون پرداخت می‌کنیم.

وی افزود: اما حقوق دولتی شرکت در سال جاری، ۶ برابر شده است، یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان باید حقوق دولتی ۹۸ بدهیم که این مسئله اجرای طرح‌های توسعه‌ای ما را به عقب می‌اندازد.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران از فعال شدن کارخانه مس درآلو و معدن آن هم به طور کامل خبر داد و گفت: اکتشافات را هم در دستور کار داریم و ۲۷ هزار متر کار حفاری اکتشافی امسال صورت گرفته است که امیدواریم به ۷۰ هزار متر برسد در حالی که سال قبل در مجموع ۴۰ هزار متر بوده است.

سعدمحمدی عنوان کرد: شرکت ملی مس حاضر است که تولید کنسانتره مس بخش خصوصی در استان را به صورت نقد خریداری کند، ضمن اینکه آماده‌ایم معادن مس غیرفعال استان را به صورت مشارکت و یا سرمایه‌گذاری خودمان فعال کنیم و به جای آن هزینه تعهد دهند که کنسانتره را به شرکت ملی مس بدهند.

وی با بیان اینکه مس عنصری استراتژیک است که ۹۹ درصد بنگاه‌های دنیا در بخش مس سودده هستند، خاطرنشان کرد: برای تمام بخش خصوصی اعلام می‌کنیم که دوره‌هایی برای ارتقای سطح دانش به صورت رایگان برگزار کنیم.

 

منبع: معدن نیوز

مطالعه‌ی بیشتر:

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.