جستجو

موضوع افزایش سنگ آهن از مدت ها پیش در دستور کار فولادسازان و شرکت های معدنی قرار گرفت که براساس توافق‌های انجام شده، از اول مردادماه سال جاری قیمت کنسانتره ۱۶ درصد و گندله نیز ۲۳٫۵ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در ادوار سه ماهه افزایش یافت که این امر قطعا در میزان سودآوری شرکت های معدنی موثر خواهد بود.

در این خصوص هوشنگ احمدپور کارشناس صنعت و معدن گفت: افزایش نرخ سنگ‌آهن که از مردادماه اعمال شده موجبات افزایش سودآوری شرکت‌های معدنی را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: دولت همیشه ۱۰ درصد از قیمت فروش معادن برای سنگ آهن مگنتیت و ۵ درصد از هماتیت را دریافت می‌کند بنابراین به تبع این افزایش نرخ، درآمد دولت نیز افزایش یافته اما میزان سودآوری شرکت های تولیدکننده معدنی افزایش بیشتری را تجربه کرده است.

احمدپور با اشاره به رشد ۲٫۵ برابری قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی نسبت به سال گذشته، افزود: به دلیل ثابت ماندن قیمت تمام شده معدن و افزایش قیمت سنگ آهن می‌توان گفت که سود شرکت‌های تولیدکننده معدنی بسیار افزایش یافته اما درآمد دولت حدود ۲ درصد افزایش یافته است.

کارشناس صنعت و معدن ادامه داد: در چندماه اخیر به دلیل جنگ تجاری آمریکا و چین قیمت این محصول در بازارهای جهانی روند نزولی را در پیش گرفته اما باز فروش شرکت‌های معدنی نسبت به سال قبل رشد زیادی را تجربه کرده است.

رئیس سابق شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع و معادن کوثر افزود: قیمت این محصول در بازار داخلی نیز افزایش نمی یابد ولی شاید میزان سود و فروش این محصول در بازارهای جهانی افزایش یابد.

 

منبع: معدن نیوز

مطالعه‌ی بیشتر:

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.