جستجو

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس گفت: سیستان و بلوچستان، یکی از استان‌های مهم در ذخایر معدنی کشور است و امیدواریم در آینده با افزایش اکتشافات، به ذخایر عظیمی از کانسارهای فلزی در این استان دست پیدا کنیم.


عباس جرجانی در جلسه کارگروه استانی سیستان و بلوچستان، بیان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر مزیت‌های معدنی استان سنگ‌آهن، مس، آنتیموان، منیزیت، کرومیت و منگنز است، افق دستیابی به ذخایر عظیم کانسارهای فلزی در این استان در پی اکتشافات جدید وجود دارد. هدف اصلی ما، احیای معادن غیرفعال در استان‌های کشور است که این امر با ورود سرمایه‌گذاران معدنی، باعث احیای معادن تعطیل و یا رونق هرچه بیشتر سایر معادن خواهد شد.

وی با بیان اینکه معادن سیستان و بلوچستان به خصوص معادن فلزی نیاز به ماشین‌آلات معدنی دارند، تصریح کرد: با کمک وزارت صمت در خصوص ورود ماشین‌آلات معدنی، یکی از مهم‌ترین مشکلات بهره‌برداران معدنی را پیگیری خواهیم کرد. اولویت اصلی برای ورود ماشین‌آلات، معادن گروه ۶ و پنج و همچنین درجه محرومیت استان است؛ بر این اساس تلاش می‌کنیم تسهیل واردات ماشین‌آلات معدنی برای این استان را نیز پیگیری کنیم.

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس تاکید کرد: واگذاری معادن در قالب بسته‌های سرمایه‌گذاری، یکی از اهداف اصلی طرح است که با این کار ورود شرکت‌های بزرگ معدنی به استان‌های مختلف امکان‌پذیر می‌شود.

محمودرضا رحمتیان، معاون امور معادن و صنایع معدنی سیستان و بلوچستان در ادامه این نشست عنوان کرد: طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن در این استان کارهای بزرگی انجام داده است؛ فعال‌سازی معادن پلاسری بزمان از پروژه‌های باارزش طرح احیا بود که از ابتدای این طرح ۷۰ واحد معدنی نیز احیا شده است.

وی افزود: کارخانه کنسانتره آهن پلاسری دارای پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی است؛ اهداف و برنامه کلان این استان شامل جلوگیری از خام‌فروشی، ایجاد زنجیره ارزش و افزایش ارزش افزوده در معدن است و در عین حال تکمیل زیرساخت معادن باید توسط طرح ایجاد زیربناها در دستور کار قرار گیرد.

رحمتیان اظهار داشت: در حال حاضر ۲۲۰ مجوز برداشت مصالح ساختمانی در استان داریم که در سامانه کاداستر ثبت نشده و در صورت اضافه شدن این معادن در سامانه مذکور، رتبه این استان از لحاظ تعداد پروانه بهره‌برداری ۱۲ کشوری خواهد شد.

دهقانی، رئیس سازمان نظام مهندسی سیستان و بلوچستان نیز در ادامه جلسه خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات معادن، ارائه طرح‌های بهره‌برداری در سالیان قبل بود؛ در حالی که طرح‌های بهره‌برداری قابل اجرا نیست و باعث تعطیلی معادن شده‌اند، برای رفع این مشکل باید نسبت به اصلاح طرح‌های بهره‌برداری اقدام کرد.

وی یادآور شد: از دیگر مشکلات معادن استان، مسئله اکتشاف است و بسیاری از معادن نیاز به اکتشاف حین بهره‌برداری دارند که با انجام اکتشافات دقیق، می‌توان برنامه‌ریزی طولانی‌تری را برای معادن مدنظر قرار داد.

منبع: ایمپاسکو

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.