جستجو

علمدار یزدی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد با اشاره به اینکه هم اکنون ۵۹۸ فقره پروانه بهره برداری صنعتی با ظرفیت اسمی سالیانه ۶۱ میلیون تن و ذخیره قطعی یک میلیارد و ۸۹۶میلیون تن در استان وجود دارد، گفت: در این بخش اشتغال بیش از ۱۲ هزار نفر با سرمایه گذاری اسمی ۱۳۰۰ میلیارد تومان فراهم شده است.

وی افزود: با تعریف و تکمیل زنجیره کامل فولاد در سال ۱۴۰۴ نه تنها یک کیلوگرم سنگ آهن از استان یزد خارج نمی‌شود بلکه ما سالیانه از سایر نقاط باید ۴۰ میلیون تن سنگ آهن وارد استان کنیم که اکنون زنجیره فولاد ۶۰درصد پیشرفت دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد گفت: سالیانه ۳۰ میلیون تن سنگ آهن در استان تولید می شود که ۵۰ درصد خوراک صنایع فولاد کشور را استان یزد تولید می کند و از این لحاظ بعنوان قطب تولید فولاد در کشور شناخته شده ایم.

معاون معدنی سنگ آهن مرکزی بافق هم گفت: طبق مطالعات انجام گرفته تا کنون نزدیک به ۳۵ آنومالی آهن دار با ذخیره‌ بیش از ۱٫۷ میلیارد تن سنگ آهن در این منطقه شناسایی و اکتشاف شده است.

یزدی افزود: معدن سنگ آهن مرکزی بافق از قدیمی‌ترین معادن کشور است که بیش از نیم قرن فعالیت داردو در این معدن تاکنون حدود ۱۶۹ میلیون تن سنگ آهن استخراج شده است.

وی گفت: از این میزان استخراج سنگ، حدود ۵ میلیون تن کنسانتره آهن در کارخانه فرآوری تولید و به کارخانجات تولید فولاد حمل می‌شود اما برای فراوری کامل این میزان استخراج نیاز به تکمیل زنجیره فولاد در جوار ذخایر معدنی است.

معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این رابطه گفت: نه تنها وارد کننده مواد معدنی نیستیم بلکه صادر کننده مواد معدنی فرآوری شده هم هستیم.

سرقینی در رابطه با خام فروشی مواد معدنی افزود: از سال ۹۲ این برنامه در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته و با لغو معافیت مالیاتی صادرکنندگان مواد معدنی خام شروع شده که ۲۳ میلیون تن صادرات سنگ آهن خام در سال ۹۱ در سال گذشته به ۷ میلیون تن رسیده اس و ۱۶ میلیون تن آن به جای صادرات خام، در زنجیره ارزش افزوده فولاد قرار گرفته است.

وی گفت: سال گذشته مواد معدنی ۹میلیارد دلار ارز آوری برای کشور داشته است و پیش بینی ما برای سال جاری حداقل ۱۰میلیارد دلار است.

بر اساس آمارها، ایران، پنجمین کشور ثروتمند جهان در ذخایر منابع طبیعی و دهمین کشور ثروتمند جهان در زمینه ذخایر سنگ آهن است و با داشتن یک درصد جمعیت جهان، بیش از ۷ درصد منابع معدنی جهان را در اختیار دارد.

منبع: معدن نیوز

مطالعه‌ی بیشتر:

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.