جستجو

حاشیه سود فولادسازی در چین اخیراً به دلیل کاهش هزینه‌های تامین مواد اولیه و رشد تقاضای فصلی بهبود یافته است، اما این می‌تواند روندی کوتاه‌مدت باشد زیرا افزایش تولید فولاد و راه‌اندازی ظرفیت‌های جدید دوباره قیمت مواد اولیه را صعودی کرده است.

حاشیه سود فروش داخلی میلگرد و ورق گرم چین تا اواسط آوریل به ترتیب به حدود 20 و 40 دلار در هر تن افزایش یافت. در حالی که بهبود فصلی تقاضا و رونق صادرات از قیمت فولاد چین حمایت کرده علت اصلی رشد حاشیه سود فولادسازی، افت بیشتر قیمت مواد اولیه نسبت به فولاد در ماه مارس بود.

به دلیل افزایش موجودی سنگ آهن در کارخانه‌های فولادی و بنادر و چشم‌انداز تیره تقاضای فولاد ساختمانی، شاخص قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد اوایل آوریل به پایین‌ترین سطح 11 ماهه خود یعنی 98.3 دلار در هر تن خشک سی اف آر شمال چین سقوط کرد که از ابتدای ماه مارس 16.1 درصد کاهش داشته است. در همان دوره قیمت ورق گرم در شانگهای تنها 5 درصد کاهش داشت. قیمت سنگ آهن اخیراً در کنار بهبود حاشیه فولاد و افزایش تولید فولاد، روند صعودی خود را از سر گرفته است. اگرچه صادرات فولاد چین بالا بوده و تقاضای فولاد داخلی همچنان پابرجا بود، کاهش تقاضای فولاد ساختمانی باعث شد رشد کلی تقاضای فولاد چین محدود شود و بنابراین هرگونه تسریع رشد تولید فولاد در ماه آوریل ممکن است بر قیمت فولاد تأثیر بگذارد و در عین حال باعث افزایش قیمت سنگ آهن شود.

کارشناسان معتقدند تولید آهن و فولاد چین در ماه آوریل می تواند نسبت به ماه مارس افزایش یابد، اما همچنان کمتر از یک سال قبل خواهد بود، که می تواند مانع رشد چشمگیر قیمت مواد اولیه شود. تقاضای ضعیف فولاد ساختمانی در چین مانع از افزایش سریع تولید فولاد چین نیز خواهد شد.

منبع: ایفنا

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.