جستجو

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، حمایت همه جانبه از توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان را اولویت اصلی وزارت صمت و صندوق ضمانت صادرات ایران برشمرد.


نشستی با حضور «سیدامیر برهانی نائینی» مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات، «محمدمجید فولادگر» معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت، «علی بابائی» دبیر کارگروه ملی صنعت دانش‌بنیان، و همچنین مدیران ارشد تعدادی از شرکت‌های صادراتی دانش‌بنیان با هدف آشنایی بیشتر با خدمات حمایتی صندوق برگزار شد.

در این نشست، برهانی مدیرعامل هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ضمن تشریح خدمات متنوع بیمه‌ای و تضمینی صندوق، از بسته حمایتی جدید ویژه صادرکنندگان محصولات دانش بنیان رونمایی کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: براساس تاکیدات مقام عالی وزارت و با تصویب هیات مدیره صندوق مبنی بر حمایت همه جانبه از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان، این شرکت‌ها می‌توانند با بهره‌برداری از خدمات تضمینی صندوق به شرح زیر به توسعه عملکرد صادراتی خود مبادرت کنند:

1- امکان تضمین تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی در سیستم بانکی کشور، با حداقل وثایق نوع اول. در همین راستا، صدور ضمانت‌نامه اعتباری برای شرکت‌های دانش‌بنیان، به‌صورت کاهش حداکثر ده درصدی از حداقل وثائق نوع اول در هر گروه اعتباری خواهد بود. بدین ترتیب، وثایق نوع اول برای شرکت‌های دانش‌بنیان واقع در گروه‌های اعتباری A و B، صفر در نظر گرفته خواهد شد.

3- در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی که از ظرفیت شرکت‌های امین استفاده می‌کنند، صندوق ضمانت صادرات ایران به پوشش اعتباری خریداران خارجی برای شرکت‌های فوق اقدام خواهد کرد.

3- با توجه به محدودیت منابع مالی بانک‌ها و ضرورت استفاده از سایر ابزارها و روش‌های نوین تامین مالی، شرکت‌های صادراتی دانش‌بنیان می‌توانند با استفاده از ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت صادرات ایران و از طریق صندوق‌های تامین کننده مالی (crowd funds) بخشی از سرمایه ثابت مورد نیاز برای پروژه‌های صادرات محور خود را تامین کنند. شایان ذکر است ترکیب وثایق و تسهیل فرآیند صدور در این حوزه نیز با حداکثر ظرفیت حمایتی صندوق (با حداکثر 30 درصد وثیقه) محقق خواهد شد.

در ادامه، آقای دکتر فولادگر، معاون وزیر صمت، ضمن تبیین اهمیت صادرات محصولات دانش‌بنیان، این حوزه را پیشران سیاست‌های اصلی وزارت صمت جهت توسعه صنعتی معرفی کرده و اظهار داشت که رویکرد محوری مقام‌عالی وزارت با توجه به سوابق علمی و تجربی ایشان، اهتمام به صادرات محصولات دانش‌بنیان است.

انتظار می‌رود با بسته جدید حمایتیِ در نظر گرفته شده از سوی صندوق، گام مهمی در جهت توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان برداشته شود.

در پایان، تعدادی از صادرکنندگان نیز سوالاتی در خصوص خدمات صندوق مطرح کردند که توسط آقایان برهانی مدیرعامل صندوق و یوسفی‌نژاد معاون فنی صندوق پاسخ داده شد.

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.