جستجو

امیر خرمی شاد معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو در نشست هم اندیشی بومی سازی و ساخت داخل گفت: بومی سازی نیازمند یکپارچه سازی سیاستگذاری است که ایمیدرو ساختار آن را تدوین خواهد کرد.
وی بر اهمیت بومی سازی تاکید کرد و افزود: یکی از اثرات تحریم ها را می توان نگاه به ساخت داخل و بومی سازی و همچنین توانمندیها ی داخل دانست. امیدوارم نگاه مقطعی به این موضوع نداشته باشیم و حتی در صورت رفع تحریم ها نیز این کار ادامه یابد و بومی سازی را دائمی کنیم.
خرمی شاد یادآورشد: یکی از مشکلات در بومی سازی در بخش معدن و صنایع معدنی را می توان تیراژ پایین تولید دانست چرا که وقتی مقیاس تولید پایین باشد هزینه های قالب سازی، تجهیزات خط تولید و.. بالا می رود.
وی فقر اطلاعاتی را از دیگر موانع بومی سازی عنوان کرد و گفت : دسترسی شرکت ها به اطلاعات یکدیگر می تواند تاثیر بسیاری در پیشرفت این کار داشته باشد.
معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو به تاریخچه این سازمان در بومی سازی اشاره کرد و افزود: ایمیدرو طی سال های گذشته نیز کار بومی سازی را آغاز کرده است. پروژه هایی همچون تولید الکترود گرافیتی، پترولیوم کک، کک آندی و کک سوزنی نمونه هایی از بومی سازی است که بخشی از نیاز داخل کشور را تامین خواهند کرد. این پروژه ها پیشرفت های خوبی داشته اند که در آینده نه چندان دور اثرات آن را خواهیم دید.
خرمی شاد تاکید کرد: مدیران ارشد بخش معدن و صنایع معدنی حتما بحث بومی سازی را در فرهنگ سازمان خود قرار دهند و در صورتی که کالایی در داخل کشور تولید می شود از کالای مشابه خارجی آن استفاده نکنند. همچنین در شرکت ها بخشی برای مدیریت ساخت داخل وجود داشته باشد که به این امور رسیدگی کند.
وی در خصوص پیگیری افزایش تولیدات داخلی نیز گفت: در این راستا باید مقایسه تولیدات داخلی دارای مشابه خارجی با نیازها، پیگیری تکمیل حلقه های زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی را مد نظر قرار داد.
در این نشست، رسول خلیفه سلطان دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ضمن اشاره به تاریخچه بومی سازی و ساخت داخل گفت: برگزاری نمایشگاه بومی سازی و ساخت داخل مقطعی است و جنبه فرهنگ سازی دارد و برای عملیاتی کردن بومی سازی و ساخت داخل باید این کار را به صورت دائمی پیگیری کرد.
وی افزود: برای دائمی کردن بومی سازی و ساخت داخل نیاز به سامانه اطلاعات و ارتباطات و همچنین صندوق پژوهش و فناوری فولاد است. در همین راستا نیز صندوق پژوهش و فناوری فولاد در آستانه راه اندازی است و باید بر ایجاد سامانه اطلاعات و ارتباطات تمرکز کنیم.
خلیفه سلطان یادآور شد: نمایشگاه سالانه بومی سازی و ساخت داخل ۲۳ دی ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

منبع: معدن نیوز

مطالعه‌ی بیشتر: