جستجو

بیست‌وهفتمین مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ با اعلام مقامات ارشد روس مبنی بر استفاده از ظرفیت‌های کریدور شمال – جنوب همراه بود و در این میان، اعلام شد که محموله صادراتی زغال‌سنگ روسیه قرار است از این مسیر و با گذر از ایران و از طریق بندرعباس، با کشتی راهی هند شود.


مشاور و نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور همکاری‌های بین‌المللی در دیدار با کاظم جلالی سفیر کشورمان در حاشیه نخستین نشست وزیران حمل و نقل کشورهای عضو گروه بریکس، این خبر را اعلام کرد.

ایگور لویتین اظهار داشت:‌ نخستین واگن های حامل زغال‌سنگ پس از عبور از خاک ایران و بندرعباس، به هند ارسال خواهد شد.

بنا بر این گزارش، در این دیدار، آخرین وضعیت همکاری های دو کشور در این بخش به ویژه، پروژه ساخت راه آهن رشت – آستارا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در پایان اولین نشست وزرای حمل و نقل کشورهای عضو بریکس که جمعه ۱۷ خرداد در سنت پترزبورگ برگزار شد، کاظم جلالی سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در گفتگویی با استاروویت وزیر جدید حمل و نقل روسیه، راه های توسعه همکاری‌های حمل و نقلی و ترانزیت را مورد بررسی قرار داد.

در ادامه این دیدار، وزیر روسی طی گفتگوی تلفنی با مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی ایران در خصوص همکاری در این عرصه بویژه ساخت راه آهن رشت – آستارا بحث و تبادل نظر و ابراز امیدواری کرد در دیداری حضوری، موضوعات را مورد بررسی قرار دهند.

سفیر ایران در روسیه همچنین در دیدار جداگانه با «الگ بلازاروف» رئیس راه آهن روسیه، راه‌های گسترش همکاری‌های دوجانبه به ویژه اجرایی شدن کریدور بین المللی ریلی شمال-جنوب را مورد بحث و بررسی قرار داد.

بلازاروف در این دیدار ضمن تاکید بر ارتقا سطح همکاری های دو کشور، خواستار توسعه همکاری‌های ریلی ایران و روسیه با هدف افزایش حمل و نقل کالا بین دو کشور شد.

جلالی نیز با اشاره به امضا موافقت نامه ساخت راه آهن رشت-آستارا، اجرایی شدن این پروژه را مهم و در راستای منافع ایران، روسیه و کشورهای منطقه ارزیابی کرد.

منبع: ایرنا

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.