جستجو

اختصاصی معدن‌مدیا؛

در سالی که گذشت فراز و فرودهای بسیاری بر صنایع کشور و تولیدکنندگان تحمیل شد؛ با این وجود شرکت فولاد مبارکه اصفهان موفق شد سودآوری خود را 25 درصد نسبت به سال 1401 افزایش دهد و به رقم چشم گیر 848 هزار و 73 میلیارد ريال برساند و بدین ترتیب، رکورد سودسازی خود را شکست.

درآمد 2411 هزار میلیارد ريالی در سبد فولاد مبارکه رکوردشکنی سودسازی در فولاد مبارکه اصفهان

به صورت تلفیقی، گروه فولاد مبارکه در سال 1402 بالغ بر 948 هزار و 293 میلیارد ريال سود خالص بدست آوردند که افزایش 6 درصدی نسبت به سال قبل از آن رشد نشان می‌دهد.

کسب این میزان سود در حالی رقم خورده که صنایع و معادن کشور با دست اندازهایی همچون قطعی برق در تابستان، قطعی گاز در زمستان، عوارض سنگین صادراتی، افزایش بهره مالکانه و… مواجه بودند.

هر چند که با تدابیر اندیشیده شده در گروه فولاد مبارکه، این تهدیدها به فرصت تبدیل شد و در دوره‌های پیش رو از شدت برخی از این موانع کاسته شده است. به عنوان مثال، به منظور کاهش مدت زمان خاموشی خطوط تولید در زمان اعمال محدودیت‌های مصرف انرژی، خود تامینی در زمینه برق را در دستور کار قرار داد و در نظر دارد با احداث نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت اسمی‌914 مگاوات ساعت و ظرفیت عملی 750 مگاوات ساعت در محل کارخانه، برق مورد نیاز خود را تامین کند و وابستگی به شبکه تامین برق را کاهش دهد.

این پروژه با سرمایه‌گذاری به مبلغ 415 میلیون یورو در سال 1400 آغاز و تا کنون بالغ بر 395 میلیون یورو در آن هزینه شده است و فاز اول پروژه در مهر 1402 با ظرفیت اسمی‌‌307 مگاوات ساعت به بهره‌برداري رسید و طبق برنامه فازهاي بعدي حداکثر تا یک سال آتی وارد مدار خواهند شد.

واحد نیروگاه فولاد مبارکه حدود 20 درصد انرژی مورد نیاز را تامین می‌کنند و با ورود نیروگاه 914 مگاواتی و همچنین نیروگاه خورشیدی به‌زودی این شرکت از برق شبکه بی‌نیاز خواهد شد و حتی در بلندمدت می‌تواند تأمین‌کننده برق نیز باشد.

از سوی دیگر، از ‌حمل و نقل به عنوان حلقه اتصال زنجیره تولید فولاد یاد می‌شود و به همین جهت، شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان بزرگترین فولادساز کشور و منطقه و یکی از برترین و بزرگ‌ترین صادرکنندگان کشور، نگاه ویژه‌ای به این حوزه دارد.

عرضه انواع محصولات فولادی از جمله شمش، تختال، آهن اسفنجی، انواع ورق‌های فولادی و… در بازارهای داخلی و بین‌المللی، این شرکت را با صادرات ۱.۴ میلیون تن محصولات فولادی به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیون دلار به بزرگترین صادركننده غیرنفتی و اولین صادركننده در زنجیره صنایع معدنی در سال ۱۴۰۲ تبدیل کرد.

این حجم از صادرات شرکت را ترغیب کرد تا گمرک اختصاصی خود را راه‌اندازی کند و بر این اساس، بزرگ‌ترین و دومین گمرک اختصاصی کشور توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان افتتاح شد. راه‌اندازی این گمرک به تسهیل فرایندهای تجاری و گمرکی چنین مجموعه‌ بزرگی کمک شایانی می‌کند تا در زمان کوتاه‌تر و با هزینه کمتر فرایندهای تولید همه شرکت‌های زیرمجموعه پیش رود. تجهیز و توسعه گمرک اختصاصی از جمله سرمایه‌گذاری‌های مهم این فولادساز در راستای خود تأمینی در حوزه خدمات محسوب می‌شود و کاهش هزینه‌های انبارداری، تسهیل عملیات لجستیک و چابکی ترخیص کالا را به دنبال دارد. برآورد می‌شود صادرات ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات و واردات ۱۲۰ هزار تن مواد اولیه و کالا و قطعات از طریق بزرگ‌ترین گمرک اختصاصی کشور صورت پذیرد.

با در نظر گرفتن محدودیت‌های بسیار در زمینه تامین خوراک و مصرف انرژی، این فولادساز با برنامه‌ریزی دقیق و انجام تمهیدات لازم نظیر مدیریت زمان، واحد آهن‌سازی شرکت علاوه بر ثبت عملکرد موفقیت‌ در سال ۱۴۰۲، برای بالاترین سطح آمادگی برای رکوردشکنی در سال ۱۴۰۳ چابک‌سازی شد.

با توجه به رکوردشکنی‌های پیاپی و افزایش سرعت گردش خطوط تولید و رشد خروجی‌ها، سالی متفاوت از سال‌های قبل در این شرکت رقم خورد.

بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده، شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال 1402 بیش از 8 میلیون و 654 هزار تن انواع محصولات فولادی تولید کرد که در مقایسه با سال 1401 حدود 443 هزار تن معادل 5 درصد افزایش یافته است.

این شرکت در حوزه گندله، سهم 13 درصدی از کل تولیدات این محصول دارد و 26 درصد از تولیدات آهن اسفنجی و 38 درصد از تولیدات شمش کشور در این شرکت انجام می‌گیرد.

در طرف فروش، از نظر مقداری شاهد افزایش 559 هزار تنی معادل 7 درصدی هستیم تا میزان فروش داخلی و خارجی شرکت به 8 میلیون و 795 هزار تن برسد. این رشد هم در بخش فروش داخلی و هم در صادرات رقم خورده است.

در نهایت، با بهبود نرخ‌های فروش، درآمدهای عملیاتی کسب شده توسط این فولادساز به رقم شگفت انگیز 2411 هزار میلیارد ريال رسید که نسبت به سال 1401 رشد بیش از 50 درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

این عملکرد مثبت و رو به جلو در امر درآمدزایی ناشی از افزایش مقدار فروش به میزان 7 درصد و افزایش نرخ فروش به میزان 43 درصد می‌باشد. لازم به ذکر است شرکت در بازار صادرات محصولات تخت، بیش از 1.4 میلیون تن محصول صادر نموده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 17 درصد افزایش داشته است. درآمد حاصل از فروش محصولات در بازار صادرات بالغ بر 275 هزار و 265 میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 55 درصد افزایش داشته است.

در نتیجه اقداماتی که در این گزارش عنوان شد، حاشیه سود ناخالص شرکت اندکی بهبود یافته و از 35 درصد در سال 1401 به 36 درصد در سال 1402 رسیده است. سیاست و استراتژی فولاد مبارکه حرکت به سمت ساخت گریدهای با ارزش افزوده بیشتر است تا نیاز کشور به این محصولات خاص که ساخت آن پیچیدگی‌های فنی و دانشی بیشتری دارد را تأمین نماید.

این فولادساز علاوه بر طرح‌های بهینه سازی خطوط کنونی تولید، پروژه خط نورد 2 را با سرمایه گذاری 130 هزار میلیارد ريالی و 633 میلیون یورویی در دست اجرا دارد که تاکنون بیش از 58 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برآورد می‌شود تا پایان فصل اول سال 1405 به بهره برداری برسد که با وارد مدار شدن این خط بر قدرت تولید و فروش شرکت بیش از پیش افزوده خواهد شد. هدف اصلی از اجرای این طرح، تکمیل زنجیره تولید و تولید محصولات ویژه و کیفی است که تاکنون در کشور قابلیت تولید نداشته‌اند.

در مجموع، شرکت فولاد مبارکه سال 1402 را متفاوت از سال‌های گذشته سپری کرد و با توجه به برنامه‌ها و طرح‌ها و پروژه‌های در دست اجرا، روند صعودی شرکت در بخش‌های مختلف در دوره‌های آتی نیز قابلیت تکرار دارد.

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.