جستجو

نعمت الله محسنی اظهار داشت: اکنون به اندازه کافی سنگ آهن در داخل کشور وجود دارد اما متاسفانه صادراتی که در حال حاضر انجام می شود موجب شده است که بخش زیادی از صنعت فولاد از جمله ذوب آهن اصفهان خالی بماند و نتوانیم آن بخش را فعال کنیم.

وی اضافه کرد: ذوب آهن اصفهان بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی در سال ۱۳۹۲ به عنوان آخرین واحد فولادی توسط دولت واگذار شده است و دولت بر اساس سیاستگذاری اشتباهی که انجام داد ابتدا زنجیره مواد اولیه و بالادستی فولاد را واگذار کرد.

محسنی با بیان اینکه در یک سال گذشته اتاق عملیات جنگ را در ذوب آهن اصفهان تشکیل دادیم، گفت: ذوب آهن در تنظیم بازار محصولات نقش دارد و معادن ذغال سنگ با حدود ۲۰ هزار کارگر به ذوب آهن اصفهان متصل هستند و خود کارخانه ذوب آهن اصفهان هم ۱۴ هزار کارگر دارد همچنین این واحد صنعتی با ۲۸۴ شهید بیشترین تعداد شهید را در کل واحدهای صنعتی کشور اهدا کرده است.

وی ادامه داد: ۱۷٫۱ میلیون تن صادرات سنگ داشتیم.

محسنی افزود: کل بدهی ذوب آهن به معادن سنگ آهن ۴۳ میلیارد تومان است.

معاون بازرگانی ذوب آهن اصفهان گفت: چرا با اینکه سنگ آهن دانه بندی که خوراک ذوب آهن اصفهان است، ۱۱۰ هزار تن سنگ آهن دانه بندی حدود دو هفته پیش از کشور خارج شد؟

مدیرکل دفتر بهره برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت هم با حضور در این برنامه گفت: وزارتخانه صمت، در پی شکل گیری زنجیره تولید است.

کاووس قاسمی ادامه داد: ۸۸ میلیون تن سنگ آهن تولید می کنیم. ۳۱ واحد کنسانتره داریم که ۴۸ میلیون تن در سال ۹۷ کنسانتره تولید کرده اند. ۱۷ واحد گندله داریم با ۴۲ میلیون تن تولید، ۲۰ واحد تولید آهن اسفجی داریم با ۲۷ میلیون تن تولید، ۸۰ واحد تولید شمش داریم با ۲۵ میلیون تن تولید، و ۱۴۸ واحد تولید محصولات فولادی با ۲۲ میلیون تن تولید داریم.

وی با اشاره به اینکه این زنجیره برای جلوگیری از خام فروشی شکل گرفته است، گفت: در سال ۱۳۹۱، بیست و چهار میلیون تن صادرات سنگ آهن داشتیم که این رقم در سال ۱۳۹۷ به هشت و هشت دهم میلیون تن رسیده است.

قاسمی ادامه داد: تامین خوارک ذوب آهن، مقداری به خودش برمی گردد یعنی باید برای تامین خوراک خود برنامه ریزی می کرد.

وی گفت: ۸۷ میلیون تن تولید سنگ آهن داریم که ۸/۸ دهم آن صادر می شود.

مدیرکل دفتر بهره برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: از اول مهر ۲۵ درصد تعرفه اعمال می شود.

 

منبع: معدن نیوز

مطالعه‌ی بیشتر:

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.