جستجو

بر اساس جدیدترین پایش انجام شده، تاکنون نزدیک به ۳۳ درصد از برنامه های عملیاتی نقشه راه محقق شده است. ایمیدرو در سال جاری راه اندازی ۳٫۵ میلیارد دالر طرح با مشارکت بخش خصوصی را در برنامه راه اندازی دارد و پیش بینی شده ۱۰ هزار شغل به طور مستقیم تا پایان سال ۹۸ ایجاد شود. سال گذشته نیز ۱۹ طرح با سرمایه بیش از ۲ میلیارد دلاری در بخش معدن و صنایع معدنی راه اندازی شد. این تعداد طرح، ۳۶۰۰ شغل به طور مستقیم و حدود ۲۲۸۰۰ شغل غیر مستقیم ایجاد کرده است. به طوری کلی از دولت یازدهم تا پایان سال قبل ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷ حدود ۶۶ طرح با سرمایه ۶ میلیارد دلاری وارد چرخه تولید شده اند که جملگی با مشارکت بخش خصوصی عملی شده است. یکی از نتایج چنین دستاوردی، افزایش جایگاه معدن در تولید ناخالص داخلی بوده به طوری که طبق گزارش مرکز آمار ایران سهم معدن از ۱٫۳ درصد سال ۹۶ به ۱٫۴ درصد ارتقاء یافته است.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در راستای اجرای استراتژی های توسعه و توانمندسازی، برنامه جذب سرمایه و مشارکت شرکت های خصوصی را در دست اجرا دارد به طوری که طی نزدیک به هفت ماه گذشته افزون بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان منابع جدید جذب و وارد طرح های توسعه کرده که چنین دستاوردی برای بخش معدن و صنایع معدنی در دوران تحریم، نکته ای قابل تامل است.

این سازمان همچنین در راستای تامین مواد اولیه برنامه های کالن توسعه ای، با کسب موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه جدید اکتشاف ۶۰۰ هزار کیلومتر مربعی را در دست اجرا دارد که بدین ترتیب با احتساب برنامه پیشین، مساحت تحت فعالیت های اکتشافی ایمیدرو به ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع می رسد.

ایمیدرو در عین حال با توجه به سال رونق تولید، برنامه حمایت از تولید و ساخت داخل را با همکاری شرکت های خصوصی و تشکل ها تخصصی پیگیری و اجرایی می کند. شناسایی، احیا و فعال سازی معادن کوچک بخش دیگری از فعالیت های ایمیدرو است که از سال گذشته آغاز شده است. انعقاد تفاهمنامه همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی از دیگر اقدامات این سازمان به شمار می آید.
ایمیدرو از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون طرح آلومینیوم جاجرم (فاز ۱) با ارزش ۱۳۱ میلیون دلار را افتتاح کرده که با بهره برداری از این طرح ۶۰۰ نفر اشتغال مستقیم و ۱۸۰۰ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است. همچنین کارخانه آهن اسفنجی فولاد بافت نیز که تولید آزمایشی را آغاز کرده، آماده افتتاح است. علاوه بر این بخش سولفوره معدن روی انگوران نیز در نوبت راه اندازی قرار دارد.

اقدامات ایمیدرو در راستای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی به شرح ذیل می باشد:

۱- پیگیری و شروع ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف جدید در کشور

۲- برنامه ریزی برای راه اندازی ۳٫۵ میلیارد دلار طرح در مناطق مختلف کشور

۳- فعال کردن طرح های توسعه از طریق پیگیری و جلسات پایش و جذب بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان منابع از بخش خصوصی جهت تکمیل طرح های فوق

۴- پیگیری تاسیس صندوق جسورانه اکتشاف در بورس

۵- مبادله تفاهم نامه همکاری با سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها در راستای تعریف طرح های توسعه

۶- ۲۷ پروژه پژوهشی کاربردی تقاضا محور در دست اجرا است.

۷- تکمیل طرح های احیای مستقیم بافت و بخش سولفوره معدن انگوران به گونه ای که آماده افتتاح است.

۸- تدوین گزارش کلان ریسک مرتبط با زنجیره معدن و صنایع معدنی (داخلی- خارجی) و ارسال آن به وزارت صنعت، معدن و تجارت و پیگیری نتایج

نقشه راه بخش معدن و صنایع معدنی، ۷۲ راهبرد ابلاغیه دارد که ایمیدرو مسوول اجرا و پیگیری ۳۳ راهبرد (حدود ۴۶ درصد) در بخش معدن و صنایع معدنی است. در راستای اجرای این راهبردها، ۱۴۵ هدف تا افق ۱۴۰۰ مشخص و جهت اجرا و پیگیری به واحدهای مربوطه ابالغ شد. بر اساس جدیدترین پایش انجام شده، تاکنون نزدیک به ۳۳ درصد از برنامه های عملیاتی نقشه راه محقق شده است.

اهم اقدامات در راستای نقشه راه به شرح ذیل است:

۱- پروژه مشترک در حوزه ژئوفیزیک هوایی با سازمان زمین شناسی در حال اقدام است.

۲- اقدامات الزم به منظور افزایش سرمایه ساالنه صندوق بیمه انجام شده، به گونه ای که پیش بینی می شود تا پایان شهریور ماه، عملیاتی شود.

۳- جذب مشارکت بخش خصوصی برای ۹ واحد زیرمجموعه و یا محدوده های اکتشافی با هدف راهبری و تکمیل طرح های نیمه تمام (مجتمع پتاس خور و بیابانک، پالیایی میانی، تُرود و مهرجان، میشدوان و آنومالی شمالی فالت مرکزی، زغالسنگ کوچکعلی شمالی، معدن کوه دم، تارگت ۳ معدن هیرد، معدن گلمنده، معدن چاه باشه)

۴- فراخوان جذب مشارکت بخش خصوصی در طرح های تیتانیوم کهنوج، بلوک ۳ پروده ۴ طبس و پترولیوم کک انجام شده است.

۵- امضا و مبادله تفاهم نامه ریلی و جاده ای در حوزه سنگان، عقد قرارداد در حال پیگیری است.

۶- واگذاری تخلیه و بارگیری اسکله های منطقه ویژه خلیج فارس، مطابق با مصوبه کمیته سرمایه گذاری، در حال اقدام است.

۷-پروژه احیا و فعال شدن معادن کوچک و متوسط کشور دارای پیشرفت ۱۹ درصد تا پایان تیرماه می باشد.

۸-با سازمان محیط زیست با هدف توسعه فعالیت های اکتشافی تفاهم نامه مبادله شده است و همچنین سایر پروژه های مطالعاتی، پژوهشی و محیط زیستی در دست اجرا می باشد.

پیشرفت فیزیکی طرح فعال سازی معادن کوچک تا پایان تیرماه حدود ۱۹ درصد بوده و عمده اقدامات انجام شده در سه ماه اول سال به شرح ذیل است:

۱- معرفی ۱۵ معدن و پتانسیل شناسایی شده به سرمایه گذار و یا مشارکت

۲- بازدید از ۷ استان و شناسایی معادن کوچک و نیازمندی های توسعه آنها

۳- بررسی ۴ استان فارس، کرمان، آذربایجان شرقی، اصفهان. در این استان ها، ۱۳ پرونده بررسی و برای ۷۹ معدن، بسته اجرایی مصوب شده است.

مقدمات ایجاد و راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری فولاد با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان صورت گرفته است. این صندوق با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسط انجمن تولید کنندگان فولاد ایران و با حمایت ایمیدرو تاسیس خواهد شد. صندوق مذکور به منظور ارائه تسهیلات با نرخ بهره ترجیهی به شرکت های دانش بنیان و تامین کنندگان واجد شرایط و همچنین ارائه خدمات ضمانت نامه ای برای طرح های بومی سازی واجد شرایط و سرمایه گذاری خطر پذیر در طرح های فن آورانه بومی سازی زنجیره آهن و فولاد فعالیت خواهد کرد.

بر اساس آمار واحدهای تابعه و شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی، مجموع تولید کنسانتره سنگ آهن، آهن اسفنجی، شمش فولاد، محصولات فولادی، آند و کاتد مس از ابتدای سال تا پایان تیر ماه به ترتیب دارای رشد ۳ درصدی، ۱۲ درصدی، ۴ درصدی، ۹ درصدی، ۲۱ درصدی و ۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

 

منبع: معدن نیوز

مطالعه‌ی بیشتر:

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.