جستجو

محسن ستاری، رئیس محیط زیست شرکت فولاد مبارکه اصفهان به دفاع از آلاینده نبودن صنعت فولاد پرداخت و گفت: این تصور که فولاد صنعتی آلاینده است، دیدگاهی مربوط به نیم قرن گذشته است. نماد توسعه صنعتی کشورها در ابتدا این بود که صنایعی با دودکش های بلند داشته باشند و دود از آن خارج شود. این نشان می داد که صنعت، یک صنعت فعال است و جامعه نیز جامعه مدرن می باشد. لذا صنایع فولادی در ابتدا کنترل های لازم را نداشتند و حتی این آلودگی مظهر فعالیتشان بود. اما به تدریج با افزایش دامنه آگاهی ها و نیز افزایش تکنولوژی هایی که در خدمت محیط زیست و صنعت بود و نیز تغییر رویکرد مدیران و طراحان واحدهای فولادی که می گفت هم راستا و همزمان با توسعه صنعت و افزایش ظرفیت باید ملاحظات زیست محیطی را نیز به روزرسانی کرد صنایع فولادی امروز می توانند بسیار پاک باشند.

وی توضیح داد: با رویکرد دیگر می توان گفت صنایع فولادی صنایع دوستدار محیط زیست هستند چراکه ضایعات و قراضه های فلزی که موجب آلودگی محیط زیست شود را می توان جمع آوری کرده و بازیافت نمود. لذا می توان اینگونه گفت که قراضه و فولاد و همین طور محصولات فولادی ازجمله معدود صنایعی هستند که قابلیت صد درصد بازیافت و استفاده مجدد را دارند.

رئیس محیط زیست شرکت فولاد مبارکه اصفهان تصریح کرد: امروزه صنایع فولادی در عین حال که پتانسیل آلایندگی را دارند، می توانند صنعتی پاک و به دور از آلودگی باشند و این مسئله تنها به رویکرد مدیران آن سازمان ها و ملاحظات زیست محیطی آنها بستگی دارد.

وی افزود: چنانچه امروزه صنعت فولاد را صنعتی آلاینده بدانیم بی انصافی است و صنایع فولادی از تکنولوژی های دوستدار محیط زیست را به خدمت گرفته است.

ستاری در گفت و گو با چیلان به اقدامات فولاد مبارکه در این حوزه اشاره کرد و گفت: فولاد مبارکه ازجمله معدود شرکت هایی بوده که از همان ابتدای تاسیس، ارزیابی اثرات زیست محیطی فعالیت های خود را در منطقه با کمک تیم دانشگاهی و سازمان حفاظت محیط زیست مورد بررسی قرار داده و بر همان مبنا زیرساخت های لازم را برای کنترل آلایندگی ها، تصفیه پساب ها و مدیریت پسماندهای خود در نظر داشته است. فولاد مبارکه متناسب با افزایش ظرفیت های خود که در واقع نیاز استراتژیک کشور بوده، ملاحظات زیست محیطی را نیز دیده و متناسب با آن سیستم های کنترل آلایندگی را ارتقا داده و ظرف سالیان اخیر به لحاظ کمبود منابع آبی و دغدغه ای که جامعه اطراف از بحث مسائل آب و مصرف آن در صنعت فولاد داشته، طرح های جامعی را با بازچرخانی و استفاده مجدد از پساب ها داشته است.

وی در ادامه گفت: فولاد در تعامل سازنده و در حمایت از جامعه اطراف خود برای پساب های تصفیه نشده شهری، شبکه جمع آوری و هدایت پساب های ایجاد کرده تا از پساب مضر و آلاینده شهری برای مصرف در صنعت فولاد بهره بگیرد و در مقابل برداشت آب خام از رودخانه را کاهش دهد. براساس اطلاعات و گزارش هایی که انجمن جهانی فولاد به عنوان یک نهاد قابل اطمینان در دنیا در زمینه تولید، بازاریابی و فروش محصولات فولادی ارائه نموده، اکنون فولاد مبارکه الگوی کاهش مصرف آب در دنیا شناخته شده و از این جهت مورد تقدیر سازمان GIR و EFQM اروپا نیز قرار گرفته است.

رئیس محیط زیست شرکت فولاد مبارکه اصفهان اظهار کرد: در حوزه کنترل آلاینده های هوا نیز سیستم های دفع و کنترل آلاینده را بروز رسانی کرده ایم و سطح استاندارد آنها را محدودتر می کنیم و همین طور الزامات زیست محیطی را متناسب با نظام مدیریت زیست محیطی که از سال ۷۶ تا به امروز در شرکت استقرار پیدا کرده را توسعه و بروز رسانی می کنیم.

ستاری گفت: سعی ما این است که در مقیاس جهانی یک سازمان مورد پذیرش جامعه بین المللی قرار بگیریم چراکه محصولات فولاد مبارکه در ۳۰ نقطه جهان و ازجمله اروپا عرضه می شود و لازمه کار ما این است که فرآیند تولیداتمان یک فرآیند پایدار و متوازن با حفظ محیط زیست باشد. براین مبنا، بر روی کاهش ضایعات دفعی در حال کار هستیم و ضایعات ویژه خود را با نظارت سازمان محیط زیست کاملا امحاء کردیم و برخی ضایعات را که یک زمانی به عنوان پسماند دور ریختی به آن نگاه می کردیم امروز بر روی آنها طرح های بازیافت و فرآوری در حال انجام است و به عنوان یک محصول جانبی صنعت فولاد به بازارهای داخلی عرضه می کنیم.

رئیس محیط زیست شرکت فولاد مبارکه خبر داد: نظام مدیریت زیست محیطی در فولاد مبارکه بر مبنای استاندارد ISO14000 و متناسب با آخرین ویرایش ها در حال بروز رسانی هستیم و تعامل بسیار سازنده ای با مخاطب اطراف و انجمن های مردم نهاد زیست محیطی داریم و انتظارات ذی نفعان را رصد کرده و متناسب با آن در سیاست های سازمانی لحاظ می نماییم.

رئیس محیط زیست شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه صرفه جویی در مصارف انرژی و آب و حرکت به سمت پسماند صفر از راهبردهای اصلی فولاد مبارکه است، با ارائه توضیحاتی درباره دستاوردهای زیست محیطی فولاد مبارکه تصریح کرد: شرکت فولاد مبارکه در حوزۀ محیط زیست بر سه محور صرفه جویی در مصارف انرژی، جمع آوری، تصفیه و بازچرخانی پساب های شهری در صنعت و همچنین کاهش تولید ضایعات و حرکت به سمت پسماند صفر متمرکز شده است.

ستاری به اقدامات انجام شده در حوزه انرژی اشاره و بیان کرد: مطالعاتی درخصوص امکان بازیابی حرارتی از گازهای خروجی دودکش ها و مشخصا واحد نیروگاه انجام شده و پروژ ه ای در قالب مکانیسم توسعه پاک تعریف شده است.

رئیس محیط زیست شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اقدامات این شرکت در حوزه کاهش مصارف افزود: در این حوزه، شاخص مصارف هر ناحیه تعریف شده است. علاوه بر این، با تکمیل و توسعه سیستم های تصفیه پساب، مشخصا سیستم های مدرن تصفیه پساب مانند واحدهای RO ، شرکت فولاد مبارکه به دنبال این است که سهم بازچرخانی پساب های تصفیه شده را در خطوط تولیدی افزایش دهد.

ستاری با تأکید بر این نکته در حال حاضر تمامی پساب های شرکت تصفیه می شود و در بخش کشاورزی و آبیاری فضای سبز موجود در شرکت استفاده می شود، ادامه داد: این شرکت در یک مرحله با توسعه تصفیه خانه های خود توانست ۲۰ درصد از پساب تصفیه شده را به ابتدای خط بازگرداند؛ ضمن اینکه با تکمیل و راه اندازی سیستم های اسمز معکوس قادر خواهد بود در این راه گام های مهم تری بردارد.

ستاری با تأکید بر اینکه فولاد مبارکه از ابتدای راه اندازی، اثرات زیست محیطی فعالیت هایش در منطقه را با کمک تیم دانشگاهی و سازمان محیط زیست مورد بررسی قرار داده، تصریح کرد: بر همین مبنا، این شرکت زیرساخت ها را برای کنترل آلاینده ها، تصفیه پساب ها و مدیریت پسماند در نظر داشته است.

رئیس محیط زیست شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه در مورد کاهش ضایعات نیز تلاش های بسیاری صورت گرفته است تصریح کرد: این شرکت فرایندهای فرآوری و فروش ضایعات را دنبال می کند تا بتواند از فراوری سرباره، محصول جانبی با ارزش افزوده ایجاد کند.

 

منبع: چیلان

مطالعه‌ی بیشتر:

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.