جستجو

به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، حسام مقدم علی با اشاره به مشارکت بخش خصوصی در مزایده‌های اکتشاف، گفت: طی مزایده‌های اخیر در این بخش بیش از ۱۰ شرکت بخش خصوصی علاقمند، مرتبط و توانمند مشارکت کردند که این امر جای خرسندی و تشکر دارد.

وی اظهار کرد: حضور شرکت‌های مرتبط در مزایده‌ها می‌تواند موجب کاهش هزینه‌های تمام شده و در نتیجه رقابت‌پذیری اقتصادی و رو نق اقتصادی شود.

مقدم علی افزود: هدف ما این است که فعالان این عرصه در سرمایه‌گذاری اولویت داشته باشند و محدودیتی برای آن‌ها ایجاد نکنیم. از آنجا که به مشارکت فعالان بخش خصوصی تمایل داریم بنابراین ریسک‌ها را کاهش داده و شرایط مشارکت آن‌ها را تسهیل خواهیم کرد.

معاون بهره‌برداری و اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، نمونه ای از تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری را امضای تفاهمنامه با صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی عنوان کرد.

وی ادامه داد: براساس این تفاهمنامه، هزینه فعالیت‌های مشارک برنده در مزایده بیمه می‌شود که این امر ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری و اعتماد بیشتر را به دنبال خواهد داشت.

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو یادآور شد: ایجاد کنسرسیوم از شرکت‌های بزرگ حوزه معدن نوید بخش موفقیت آن است به این دلیل که برای تسریع امور با محدودیت مواجه نیست و در عین حالی که از پشتوانه مالی و توان تخصصی برخوردار است، می‌تواند به عنوان مصرف‌کننده نهایی باشد.

شناسایی ۵۴ محدوده امیدبخش

به گفته وی؛ شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از سال ۹۳ تاکنون عملیات اکتشافی به مساحت ۲۸ هزار کیلومتر مربع را در قالب ۱۳ پهنه در استان‌ها سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، مازندران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان و زنجان به اتمام رسانده است. کار اکتشافی در این پهنه‌ها منجر به شناسایی ۵۴ محدوده امیدبخش شده است که تاکنون منجر به صدور ۷پروانه اکتشاف و ۴ مورد نیز به گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری شده است.

مقدم علی ادامه داد: همچنین با ثبت محدوده در استان سیستان و بلوچستان، اکتشاف ۱۷ هزار کیلومتر مربع نیز انجام شده است.

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو تصریح کرد: یکی از مشکلات ما برای رسیدن به نتیجه لازم استعلام ماده ۲۴ و تداخل محدوده‌های امیدبخش با محدوده‌های ثبت متقدم است. زیرا این شرکت تمام محدوده‌های موجود در پهنه‌ها را به طور کامل مورد بررسی قرار داده است. در نتیجه اطلاعات کاملی جمع‌آوری کرده و محدوده‌های امیدبخش را با توجه به شرایط زمین‌شناسی به طور کامل تصویر کرده است. به همین دلیل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز چندین بار تحت عناوین مختلف مورد تقدیر قرار گرفته‌ایم.

وی گفت: با توجه به تقاضای شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ در مجموع ۱۱پهنه با مساحتی بالغ بر ۳۷ هزار کیلومتر مربع به این شرکت اختصاص داده شد که در استان‌های خراسان رضوی،گلستان،کرمان، سیستان و بلوچستان، اصفهان، همدان و مرکزی واقع شده اند و لایه پهنه‌های جاری ایمپاسکو محسوب می‌شوند.

مقدم علی پیشرفت فیزیکی این طرح‌ها را با توجه به زمان شروع کار در هر پهنه بین ۵ تا ۶۰ درصد عنوان کرد و افزود: بیشتر آنها طی ۲ تا ۳ ماه آینده به مرحله جلسه دفاعیه می‌رسند.

اولویت دادن به بخش خصوصی

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو یادآور شد: علاوه بر این، ۱۱ پهنه پیشنهادی نیز به مساحت ۷۲ هزار کیلومتر مربع به وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو پیشنهاد شد که به دلیل تداخل پهنه‌های درخواستی و اولویت بخش خصوصی، در نهایت ۱۰ پهنه به مساحت ۴۵ هزار کیلومترمربع به این شرکت ابلاغ شد.

به گفته مقدم علی، این پهنه‌ها در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، قزوین، گیلان، فارس، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی و خراسان جنوبی واقع شده اند.

وی خاطرنشان کرد: طبق برنامه این پهنه‌ها باید طی ۶ ماه کاری به اتمام برسندکه امیدواریم بتوانیم طبق برنامه در زمان پیش‌بینی شده به هدف مورد نظر دست یابیم.

مقدم علی، هزینه پیش‌بینی شده برای این پهنه‌ها در حوزه مشاوره و خدمات آزمایشگاهی، کنترل و نظارت را ۶ میلیارد تومان اعلام کرد.

وی در ادامه گفت: اخیرا یک فاز مطالعاتی تعریف شده است که اکثر نواحی مستعد از لحاظ “کانی‌زایی”، در آن قرار داده شده‌اند.

مقدم علی ادامه داد: امیدواریم با اجرای منسجم این برنامه توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، ایمیدرو و کنسرسیوم اکتشاف، بتوانیم شکاف اطلاعاتی موجود در این بخش را پوشش داده و بانک اطلاعاتی جامعی را ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد: پس از آن با مشارکت بخش خصوصی، محدوده تعیین شده را فعال کنیم تا بستری برای افزایش ذخایر مواد معدنی کشور فراهم شود.

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو با بیان اینکه نکته حائز اهمیت توسعه فعالیت‌های اکتشافی و فعالیت‌های معدنی در کشور است،‌ افزود: هدف ما این است در راستای چشم انداز بخش معدن و نقشه راه معدن، فعالیت‌های اکتشافی در فازهای اولیه انجام شود و در نهایت محدوه‌های امیدبخشی که ریسک آن‌ها کاهش یافته و هدفمندتر شده‌اند، به‌عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری در اختیار بخش خصوصی قرار گیرند.

وی اظهار کرد: هدف ما این است که در هر مرحله‌ای که بخش خصوصی توانمند ابراز تمایل برای ادامه فعالیت کند، شرایط را از طریق انجام تشریفات قانونی فراهم کنیم.

ایجاد بانک اطلاعاتی جامع

مقدم علی بر تامین بانک اطلاعاتی جامع و ارزشمند در این حوزه تاکید کرد و افزود: یکی از اهداف تامین موضوع پهنه‌ها را جمع‌آوری داده‌های اکتشافی کشور است. چرا که درصورت نبود اطلاعات جامع ممکن است موازی‌کاری صورت گیرد و یک محدوده چندین بار توسط سازمان‌های مختلف پایش شود.

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو گفت: یکی از موانع انجام و تحقق کارها،‌ نبود تمرکزگرایی و اجرای مفاد قانونی بوده که برخورد سلیقه‌ای در مورد یک موضوع واحد در استان‌های مختلف را به دنبال دارد که این امر منجر به اتلاف زمان برای اخذ پروانه اکتشاف می‌شود و نهایتا ذخایر کشور بلاتکلیف می‌ماند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مدیران در سطوح بالای تصمیم‌گیری، معدن را به چشم تخریبگر قلمداد نکنند چرا که مساحت کل پروانه‌های بهره‌برداری نسبت به کل کشور بسیار ناچیز بوده و کمتر از بخش‌های دیگر است.

مطالعه‌ی بیشتر:

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.