جستجو

به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ غریب پور که در نخستین نشست هم‌اندیشی با هیات مدیره جدید انجمن (علمی) مهندسی معدن سخن می‌گفت،‌ پس از ارائه گزارش انجمن از وضعیت بهره‌وری و عملکرد بخش معدن در جهان، تصریح کرد: با توجه به رویکرد این انجمن، “بنچ مارکینگ” (مقایسه با صنایع مشابه و الگوبرداری) بر روی شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران ضرورت دارد.

وی تاکید کرد: زمانی که بنچ مارک بر روی شرکت‌های ایرانی انجام گیرد، مقایسه دقیق‌تری از وضعیت خود در اکتشاف، تولید و بهره‌وری،‌ کاهش قیمت تمام شده و مصارف انرژی به ویژه در حوزه آسیا به دست می‌آید.

کمیته مشترک

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: اکنون که دنیا به‌سمت معدنکاری دیجیتالی و هوشمند گام برداشته باید بتوایم آینده‌ای متناسب با شرایط کنونی برای کشورمان ترسیم کنیم.

وی با اشاره به اینکه ایمیدرو برنامه به‌روزآوری استراتژی را پیش رو دارد، از انجمن علمی مهندسی معدن خواست که با ایجاد کمیته‌ای مشترک با ایمیدرو، در نشست‌های مربوط به بازنگری و تدوین استراتژی جدید ایمیدرو شرکت کنند.

غریب پور گفت: بنچ مارک را می‌توان با شرکت‌های نمونه و بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران آغاز کرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین از اقدامات و همکاری متقابل هیات مدیره پیشین انجمن مهندسی معدن تشکر کرد و اظهار داشت: در حال حاضر تفاهمنامه‌هایی با دانشگاه‌های امیر کبیر، تهران، شریف و همچنین جهاد دانشگاهی داریم و در این راستا طرح‌هایی برای رفع نیاز بخش معدن و صنایع معدنی تعریف و اجرایی شده است.

محل استارت‌آپ‌ها، به‌زودی افتتاح می‌شود

غریب پور ادامه داد: از ۱۷۰ طرح پیشنهادی، ۳۰ پروژه برای برطرف شدن نیازهای صنایع فولاد مشخص شده است.

وی یکی از اولویت‌های این سازمان را تمرکز بر نوآوری و ایده‌های خلاقانه در بخش معدن (اینوماین) ذکر کرد و افزود: به‌زودی محلی که با همکاری دانشگاه امیرکبیر برای استارت‌آپ‌های معدنی تعیین شده، معرفی و افتتاح می‌شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطر نشان کرد: برنامه جدید ۳۰۰ هزار کیلومتر مربعی اکتشاف که با همکاری بخش خصوصی و کنسرسیوم مربوطه انجام می‌شود،‌ نقطه‌ای مناسب برای توسعه همکاری‌های دوجانبه خواهد بود. علاوه بر آن طرح شناسایی، احیا و فعال‌سازی معادن نیز از موضوعات مورد علاقه ما برای همکاری با این انجمن است.

غریب پور تاکید کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری نیز با جذب منابع از بخش خصوصی و همچنین به‌کارگیری ابزارهای جدید تامین مالی، در صدد کاهش اتکا به سیستم دولتی و نظام بانکی هستیم.

تاثیر توسعه‌یافتگی کشور بر معدن

دکتر احمد رضا صیادی رئیس انجمن مهندسی معدن در این نشست، ضمن بیان اینکه ترکیب تخصصی این نهاد شامل همه زمینه‌های زنجیره معدن از زمین‌شناسی، اکتشاف‌، استخراج و بهره‌برداری و صنایع معدنی است، گفت: دانشکده‌های معدنی ایران از بین ۵۰۰ دانشگاه شناخته شده جهان، در رتبه ۳۰ تا ۷۵ قرار دارند.

صیادی به ارائه گزارشی از وضعیت معادن جهان و نقش تکنولوژی نوین، اشاره و تاکید کرد: به‌طور کلی تحقیقات نشان داده، بازیگران معدن در حوزه اکتشاف‌،‌ استخراج و بهره‌برداری ‌تابع نظام توسعه‌یافتگی کشور متبوع خود هستند.

این عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تهران افزود: تقسیم کار معدنی در یک ۴ ضلعی سازمان‌های زمین‌شناسی، دولت‌ها، ماژورها (سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ) و جونیورها (شرکت‌های کوچک) انجام می‌گیرد.

وی، رقابت شرکت‌ها معطوف به کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده ذکر کرد و اظهار داشت: یکی از ریسک‌های بزرگ در این بخش مربوط به روش‌های بهبود و بهره‌وری است و تغییرات زیادی در این مسیر انجام شده است.

رئیس انجمن مهندسی معدن تاکید کرد: عملکرد شرکت‌ها نشان داده، هر زمان قیمت مواد معدنی افزایش یافته نرخ بهره‌وری کاهش یافته است و شرکت‌ها تمرکز کمتری بر روی این شاخص بوده است.

وی ادامه داد: در دوره رونق،‌ تولید و حاشیه سود افزایش می‌یابد اما به سبب برخی عوامل همچون جذب نیروهای غیرمتخصص، بهره‌وری با افت همراه می‌شود.

تغییرات از اتاق سرد مدیران

صیادی یکی از روش‌های افزایش بهره‌وری را استفاده از معدنکاری هوشمند، دیجیتالی و رباتیک ذکر کرد و گفت: امروزه شرکت‌های بزرگ در حال استفاده روزافزون از تکنولوژی‌های جدید هستند.

وی تاکید کرد: تغییرات فکری که منجر به تغییرات تکنولوژکی می‌شود باید از اتاق سرد مدیران – به‌عنوان سیاست‌گذار- تا کف داغ معادن- به‌عنوان بخش اجرایی- انجام گیرد.

صیادی، نقش آموزش و پژوهش در این زمینه را به‌عنوان راهکاری مناسب برای استفاده از روش‌های نوین دانست و گفت: این امر نیازمند ارتباط سازمان یافته با سازمان‌ها و نهادهای تصمیم‌گیر است.

در این نشست، امید اصغری نایب رئیس انجمن مهندسی معدن نیز خواستار همکاری دوجانبه در موضوع انتشار کتب علمی به‌عنوان منابع، شد. علاوه بر این، دیگر اعضای هیات مدیره انجمن مهندسی معدن به بیان نقطه نظرات خود برای توسعه همکاری با ایمیدرو پرداختند.

مطالعه‌ی بیشتر:

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.