محمدعلی سلیمانی درخصوص استفاده از سیم و کابل آلومینیومی در ساختمان، اظهار داشت: در ساختمان‌ها امکان استفاده از سیم آلومینیومی به شرطی که سطح مقطع سیم آلومینیومی، بالا باشد، وجود دارد؛ که البته با توجه به محدودیت فضا این کار عملی نیست، زیرا فضای بین دیوارها امکان افزایش سطح مقطع کابل تا آستانه اندازه مورد نظر را به ما نمی‌دهد، مگر در برخی ساختمان‌های خاص که فضای دیوارها خیلی گسترده باشد.

عدم کاربرد سیم‌های آلومینیومی، در سیم‌کشی ساختمانی

وی درخصوص عدم کاربرد سیم‌های آلومینیومی، بیان کرد: جدای از محدودیت افزایش سطح مقطع، امکان استفاده از سیم آلومینیومی در سیم‌کشی ساختمان به دلیل اینکه آلومینیوم مقاومت الکتریکی بالایی نسبت به مس دارد و این مقاومت الکتریکی موجب حرارت در سیم می‌شود وجود ندارد، چون این افزایش میزان حرارت، می‌تواند منجر به وقوع حادثه و آتش‌سوزی شود، همچنین در زمینه کابل‌های انعطاف‌پذیر (Flexible) که شامل افشان، سیم سیار، پریز، دوشاخه و … می‌شود، محدودیت استفاده از آلومینیوم را داریم.

مدیر تولید شرکت آلوم کابل کاوه در مورد سوءاستفاده‌ها وتقلب‌هایی که در زمینه تولید سیم و کابل ساختمانی صورت می‌گیرد، توضیح داد: برخی از شرکت‌های تولیدکننده سیم و کابل ساختمانی از آلومینیوم برای تولید سیم‌های انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند، به گونه‌ای که مس را به عنوان پوشش دهنده به کار می‌برند و از این طریق محصول تولیدی خود را به عنوان یک محصول مسی در بازار بفروش می‌رسانند، این در حالی است که فلز اصلی برای تولید این محصول آلومینیوم بوده و روکش مسی تاثیری بر عملکرد این نوع سیم ندارد و همچنان امکان گرم شدن و حادثه آفرینی در این نوع سیم‌های تولیدی وجود خواهد داشت.

سلیمانی درخصوص استفاده از آلومینیوم در سیم‌کشی‌های ساختمانی، اعلام کرد: اگر از فلز آلومینیوم در سیم‌کشی‌های ساختمانی استفاده کنیم، به دلیل استفاده مداوم و خاموش، روشن شدن‌های مکرر امکان گرما و آتش‌سوزی وجود دارد، اگرچه در هنگام خرید و نصب اولیه، هزینه کمتری بابت خرید سیم و کابل ساختمانی از جنس آلومینیوم پرداخت می‌شود اما مسلما این اقدام در نهایت موجب تغییر چندین و چندبار سیم‌کشی‌ها شده و مسلما عمر سیم‌های ساختمانی آلومینیومی، خیلی کوتاه است.

۵ شرکت تولیدکننده مفتول وجود دارد

وی با اشاره به شرکت‌های تولیدکننده سیم و کابل آلومینیومی که تولیدکننده مفتول نیز هستند، بیان کرد: در کشور تنها ۵ شرکت وجود دارد که شمش آلومینیومی خریداری و مفتول می‌سازند و سایر شرکت‌های تولیدکننده سیم و کابل، مفتول مورد نیاز خود را از شرکت‌هایی همانند ما خریداری می‌کنند.

مدیر تولید شرکت آلوم کابل کاوه در ادامه توضیح داد: در شهرکرد، کارخانه‌ای داریم که شمش خالص را از شرکت ایرالکو خریداری و آن را تبدیل به مفتول می‌کند که این مفتول مواد اولیه سیم و کابل آلومینیومی است.

واردات عایق‌ها به صرفه نبود

سلیمانی درخصوص خرید XLP (عایق)، بیان کرد: در گذشته این عایق‌ها را از سایر کشورها همانند کره، ترکیه و تایوان وارد می‌کردیم که واردات اینگونه محصولات برای ما معضلات بسیاری را به همراه داشت؛ به گونه‌ای که  عایق‌های مورد استفاده در صنایع سیم و کابل، دارای تاریخ انقضا هستند و زمانی که این محصولات را وارد می‌کردیم، گمرک حدودا ۸ ماه این محصولات را نگه می‌داشت، به همین خاطر تاریخ انقضای محصولات وارداتی به اتمام می‌رسید و آن‌ها غیرقابل استفاده می‌شدند.

وی در ادامه توضیح داد: شرکت ما دارای خط تولید مفتول آلومینیومی نیز هست و به همین خاطر، در زمینه تامین مواد اولیه مشکلی نداریم اما اکثر شرکت‌های تولیدکننده سیم و کابل آلومینیومی، مفتول مورد نیاز خود را به دلیل نداشتن کوره ذوب شمش، باید از سایر شرکت‌ها خریداری کنند، بنابراین شرکت ما یک گام از سایر شرکت‌ها جلوتر است.

مدیر تولید شرکت آلوم کابل کاوه در مورد سفارش و خرید XLP، توضیح داد: این مواد پوششی را از شرکت‌های گرانول‌سازی خریداری می‌کنیم که آن‌ها نیز باید مواد اولیه مورد نیاز خود را که شامل پودر PVC، پودر پلی اتیلن، پودر گرانول و… است خریداری و به XLP تبدیل کند، به این ترتیب در قسمت هادی‌سازی، خود شرکت، تامین کننده مواد اولیه است اما در زمینه عایق‌بندی وابسته به شرکت‌های تولیدکننده گرانول هستیم.

سلیمانی درخصوص عایق PVC که برای روکش سیم‌ها استفاده می‌شود، اظهار کرد: شرکت آلوم کابل کاوه تولیدکننده سیم و کابل فشار ضعیف (Low voltage) است که تا ۱٫۲ کیلوولت را نیز شامل می‌شود، همچنین سیم و کابل ۳۰۰، ۴۵۰، ۶۰۰ یا هزار ولت را قادریم در کارخانه تولید کنیم.

وی در ادامه توضیح داد: هرچقدر میزان ولتاژ افزایش می‌یابد، درجه عایق نیز باید قوی‌تر شود؛ به گونه‌ای که عایق PVC را معمولا در سیم‌هایی که برای انتقال سه کیلوولت تولید شده‌اند، استفاده می‌کنیم؛ عمده مصرف این عایق تا ۱٫۲ کیلوولت است و در یکسری مصارف خاص می‌توانیم تا ۳ کیلوولت نیز استفاده کنیم، البته به عنوان روکش فشار قوی نیز کاربرد دارد چون در کابل‌هایhigh voltage  عایق باید قوی باشد و نیازی نیست که روکش قوی باشد.

مدیر تولید شرکت آلوم کابل کاوه در مورد عایق‌های سیم و کابل، عنوان کرد: عایق اولین لایه است که هادی (آلومینیوم یا مس) را در برمی‌گیرد که این عایق می‌تواند، PVC، HDPE و XLPE باشد، درحقیقت این عایق‌ها هستند که سطح ولتاژ را مشخص می‌کنند.

آلومینیوم استقامت مکانیکی بالایی دارد

سلیمانی درخصوص مراحل تبدیل مفتول به سیم و کابل آلومینیومی، مطرح کرد: استقامت مکانیکی فلز آلومینیوم به اندازه‌ای بالا است که می‌توانیم در مراحل مختلف و توسط دستگاه‌های متفاوت این مفتول را بکشیم تا به سطح مقطع مورد نیاز برسد، به این گونه که سایز سیم مرحله به مرحله تغییر می‌‌یابد و مفتول را می‌توان تا ۱٫۳ کوچک کرد، در آلومینیوم استقامت فلز بین ۲۵ تا ۳۰ درصد است.

منبع: فلزات آنلاین

مطالعه‌ی بیشتر: