رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

کارشناس ارشد بازار‌های جهانی فولاد معتقد است؛ فولاد ایران با توجه به تحریم‌ها هنوز هم ظرفیت حضور و قدرت نمایی در عرصه بین المللی را دارد، اما شرایط دستوری دولت در داخل کشور مانع اصلی دستیابی به این شرایط است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از اخبار فولاد، تلاش معاونت معدنی وزارت صمت برای قیمت‌گذاری دستوری از مسیر مجلس به جایی نرسید چراکه قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس کالا از سوی مجلس لغو شد. این در حالی است که با توجه به لزوم اتخاذ تصمیمات مناسب در حوزه قیمت‌گذاری چرخه‌های کالایی در کشور، قیمت‌گذاری در حوزه فولاد از اساسی‌ترین برنامه‌های دولت و مجلس بوده است.

اما مسوولان وزارت صمت همچنان به‌دنبال راهی برای ورود به فرآیند قیمت‌گذاری فولاد با هدف کنترل قیمت‌ها هستند؛

این نوع مداخله دولت در قیمت گذاری فولاد، شرایط را برای حضور در بازار صادراتی این محصول سخت‌تر کرده است.

به اعتقاد فعالان و کارشناسان این عرصه، قیمت محصولات فولادی باید متناسب با مزیت‌های نسبی که در کشور وجود دارد حداکثر برابر با قیمت‌های جهانی باشد و این قابل قبول نیست که بالاتر از قیمت کالا‌های وارداتی باشد.

حالا با توجه به رکود اقتصادی حاکم بر جهان، بازار فولاد به ویژه فولاد ایران مسیر حرکت سختی را طی می‌کند. در همین رابطه کیوان جعفری طهرانی، کارشناس ارشد بازار‌های جهانی فولاد شرایط بازار داخل و خارجی فولاد ایران را چنین تشریح کرد و گفت: بازار فولاد جهان در وضعیت مطلوب قرار دارد و نویدبخش تحرک اقتصادی است. هرچند با انتخاب بایدن انتظار ایجاد وضعیت مناسب تری در بازار فولاد به نظر می‌رسد، اما عده‌ای معتقدند در این دو ماه باقی مانده ریاست جمهوری ترامپ، ممکن است از سوی این مقام آمریکایی حرکت نامتعارفی انجام گیرد که منجر به عدم تعادل در بازار کالایی جهان شود.

وی تصریح کرد: در ادامه بازار کامودیتی‌ها از جمله نفت هم بازخوردی منفی نسبت به این اقدامات نشان خواهد داد، اما در حال حاضر بازار جهانی شاهد افت فاحش در مورد قیمت فولاد نیست، اما در مورد نقش هر کدام از اقتصاد‌های اول و دوم دنیا و تأثیر آن‌ها بر هرگونه فعالیت اقتصادی از جمله کالایی یا قیمت کامودیتی یا حتی حوزه سرمایه گذاری در این بخش‌ها، تحت تأثیر عوامل متعدد قرار می‌گیرد.

جعفری طهرانی می‌گوید: بازار داخلی فولاد ایران رابطه مستقیمی با بازار جهانی ندارد و غیرمستقیم متأثر می‌شود، اما اینکه این تأثیر چگونه نمایان می‌شود، جای بحث و گفتگو دارد.

به گفته کارشناس ارشد بازار‌های جهانی فولاد، با ادامه دخالت‌های دولت در امور صادرات فولاد آن هم به صورت دستوری با قصد تأمین سهم نیاز داخلی این محصول، جریان کاهش روند صادرات فولاد با اما و اگر‌هایی روبرو شده که امروز باعث عقب ماندن از بازار‌های جهانی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.