رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

گرچه عملکرد نوردکاران قابلیت نظارت دارد اما انجمن نورد کاران سازوکار درستی ندارد و منافع خودشان را دنبال می‌کنند و هیچ گونه نظارتی بر فعالیت آن‌ها صورت نمی‌گیرد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از خبرگزاری تسنیم، جعفر صالحی معاون خرید ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه انجمن تازه تاسیس نوردکاران سازوکار درستی ندارد گفت: در خصوص نوردکاران بحث بر سر محصول نهایی است. نوردکاران شمش را از بورس می خرند اما طبق استاندارد و به میزان اعلام شده، عرضه نمی کنند. برای مثال اگر ۱۰۰هزار تن شمش را با قیمت نظارت شده وزارت صمت دریافت کنند، انتظار این است تا براساس ضریب تبدیل شمش به محصول، ۹۵ هزار تن محصول نهایی در بورس عرضه شود اما آیا این میزان را عرضه می‌کنند؟

صالحی اعلام کرد: واقعیت این است که برخی نوردکاران بخشی از محصول نهایی را خودشان در بازار توزیع می کنند و بخش دیگر را برای مثال میلگرد را همسان با قیمت شمش صادر می‌کنند.

به گفته این فعال بازار فولاد، اتفاقی که می‌افتد این است که برخی نوردکاران محصول خود را در خارج از کشور به شرکتی که وابسته به خودشان است می فروشند؛ در حقیقت این شرکت ها میلگرد را خودشان به خودشان می فروشند و چون درآمدشان دلاری است سود سرشاری بدست می‌آورند.

معاون خرید ذوب آهن اصفهان گفت: اما در مورد فولادسازان اینطور نیست. فولادسازان مازاد نیاز را صادر می کنند و ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی می دهند. به عبارتی رانتی که در اختیار نوردسازان که بخش خصوصی است در اختیار فولاد سازان نیست و موضوع مهم شفافیت عملکرد فولادسازان است.

وی در پایان اظهار داشت: گرچه عملکرد نوردکاران قابلیت نظارت دارد اما انجمن نورد کاران سازوکار درستی ندارد و هیچ گونه نظارتی بر فعالیت آن ها صورت نمی‌گیرد.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.