رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: ایجاد چهار پایگاه امداد و نجات، برای معادن زغال سنگ ضروری است و باید معادن کوچکی که توجیه اقتصادی ندارد و بحران زاست، تعیین تکلیف شوند.


به گزارش معدن مدیا از روابط عمومی ایمیدرو حاکی است، «وجیه الله جعفری» در نشست با اعضای انجمن زغال سنگ افزود: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ( وابسته به ایمیدرو) با مشارکت انجمن زغال سنگ، طرح جامع زغال سنگ را با توجه به همه زوایای آن (زیرساخت ها، بودجه ایمنی، قیمت، میزان تولید و …) و براساس راهبرد تکمیل کنند.

رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه نبود طرح جامع در بخش معدن موجب شده تا در برخی شرایط، شیوه نامه یا دستورالعملی صادر شود، تصریح کرد: این عامل موجب بروز مشکلاتی نزد فعالان معدن شده، هرچند مکمن است این موارد از روی خیرخواهی انجام شود، اما به سبب اینکه همه جوانب در نظر گرفته نمی شود، مساله ایجاد می کند.

وی افزود: ایمیدرو با هدف تامین مواد اولیه صنایع، تولید، اشتغال پایدار و اجرای طرح های توسعه ای، طرح جامع زغال سنگ را تدوین کرد. این طرح می تواند پس از بازنگری و تکمیل، ملاک عمل وزارت صنعت معدن و تجارت شده و تصمیم ها براساس آن اتخاذ شود.

جعفری با بیان اینکه موضوع ایمنی معادن زغال سنگ از جمله اولویت های طرح جامع زغال سنگ است، گفت: باید با بهره گیری از نظرات نهادهای مختلف، ایمنی در معادن را استاندارد ساخت و بسیاری از واحدهای کوچک زغال سنگ، استانداردهای ایمنی را رعایت نمی کنند، از این رو ضروری است که پیش از وقوع حادثه، مانع بروز آن شویم.

وی اضافه کرد: با توجه به تجربه حادثه معدن زمستان یورت و مشکلات گردآوری تیم های امداد و نجات از مناطق مختلف؛ ایجاد چهار پایگاه امداد و نجات، برای معادن زغال سنگ ضروری است.

به گفته جعفری، سال ۱۴۰۰ برای تامین زیرساخت های معادن کوچک زغال سنگ، بوسیله طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک، اقدام خواهد شد.

امیرعلی طاهرزاده، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در این جلسه ویدیوکنفرانسی با بیان اینکه نیاز به ۳.۷ میلیون تن کک برای تحقق ظرفیت سازی به روش کوره بلند در طرح جامع فولاد پیش بینی شده، گفت: برای این منظور، ضروری است در طرح جامع، موضوع تامین این میزان کک مورد تاکید قرار گیرد.

وی افزود: آموزش معادن زغال سنگ، موافقت نامه ای بین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و ایمیدرو در حال مبادله است تا در سال ۱۴۰۰ نسبت به توانمند کردن بخش خصوصی اقدام شود. همچنین در مورد احداث پایگاه امداد و نجات، اسناد مناقصه احداث یک پایگاه امداد و نجات در منطقه طبس در حال تایید نهایی است.