رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مهندس علی اکبر اشرفی معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر می‌گوید: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با همکاری شرکت‌های هم‌گروه در حال تکمیل آخرین زنجیره‌های صنعت آهن و فولاد است. این مهم با توجه به میزان ذخایر سنگ آهن موجود و پتانسیل‌های در حال اکتشاف با تکمیل چند کارخانه در حال ساخت و مصوب در زنجیره به ظرفیت نهایی خود خواهد رسید.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی گل گهر ، مهندس علی اکبر اشرفی معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر می‌گوید: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با همکاری شرکت‌های هم‌گروه در حال تکمیل آخرین زنجیره‌های صنعت آهن و فولاد است. این مهم با توجه به میزان ذخایر سنگ آهن موجود و پتانسیل‌های در حال اکتشاف با تکمیل چند کارخانه در حال ساخت و مصوب در زنجیره به ظرفیت نهایی خود خواهد رسید.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر چه پروژه‌هایی را با چه اهدافی در سال‌های گذشته اجرایی کرده و در حال حاضر چه برنامه‌هایی مدنظر دارید؟

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر همواره با چشم‌انداز و دیدگاه استراتژیک و با برنامه‌ریزی دقیق حرکت کرده و حاصل آن توسعه و پیشرفت شگفت انگیز در طول دهه گذشته بوده است. این مهم، نتیجه برنامه‌ریزی‌های اواخر دهه ۸۰ برای گل‌گهر ۹۸ و اجرای طرح‌های توسعه است. در طول سال‌های برنامه تا آخر سال ۹۹ تعداد ۴۵ طرح در شرکت گل‌گهر و شرکت‌های هم‌گروه در زمینه‌های تولید محصولات زنجیره فولاد شامل کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و فولاد، طرح های زیربنایی، تامین انرژی، راه و راه‌آهن، پروژه بزرگ شیرین‌سازی و انتقال آب خلیج فارس، پروژه‌های بهینه‌سازی و نوسازی تجهیزات با مجموع سرمایه‌گذاری ۱۲۲۶۰ میلیارد تومان و ۱۹۴۱ میلیون یورو معادل ۶۸ هزار میلیارد تومان انجام شده و به بهره‌برداری رسیده و تعداد ۲۳ پروژه با مجموع سرمایه‌گذاری ۶۵۵ میلیون یورو و ۴۴۰۰ میلیارد تومان معادل ۲۳ هزار میلیارد تومان نیز در دست اجرا است.

برنـامـه‌گـل‌گـهر ۱۴۱۴ در چـه مرحله‌ای قرار دارد؟

اینک نیز همانند گذشته در شورای عالی توسعه منطقه که از مدیران استراتژیست و خوش‌فکر مجموعه و کشور تشکیل شده، برنامه گل‌گهر ۱۴۱۴ در مراحل پایانی تدوین است. در این برنامه با توجه به نتایج مطالعات استراتژی شرکت که از ۲سال پیش در جریان بوده، علاوه بر تکمیل زنجیره آهن و فولاد با توجه به پتانسیل و توانایی منطقه، بحث‌های جدیدی مانند گسترش جغرافیایی شرکت و تنوع محصول مطرح شده است. این برنامه شامل ۳۶ طرح با مجموع سرمایه‌گذاری بالغ بر ۵۱۲۲ میلیون یورو معادل ۱۴۶ هزار میلیارد تومان بوده و سهم گل‌گهر به تنهایی بالغ بر ۲۷۴۷ میلیون یورو معادل ۷۸ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

طبق بررسی‌ها، شرکت‌های بزرگ معدنی و صنعتی در سطح جهان نیز برای توسعه خود همین روند را طی کرده‌اند و شرکت گل‌گهر که با توجه به بررسی شرکت‌های خارجی مستقل با استفاده از اطلاعات کدال شرکت، یکی از شرکت‌های مطرح در سطح جهان بوده و در برخی از شاخص‌ها مانند رشد سریع، جزو ۳۰ شرکت برتر است که باید این مسیر را طی کند.

این شرکت برای تامین بلندمدت سنگ‌آهن چه برنامه‌ای دارد؟ آیا شرکت‌معدنی و صنعتی گل‌گهر برنامه‌ای جهت توسعه فعالیت معدن‌کاری خود دارد؟‌

مساله تامین سنگ آهن و اکتشافات در این زمینه برای حفظ تداوم تولید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که در برخی نقاط از جمله آنومالی‌های بین معادن گل گهر، ایران مرکزی با حفاری بیش از ۸۰هزار متر ادامه یافته است. بحث گسترش جغرافیایی و تنوع محصول و رفتن به سمت ایجاد معدن و کارخانه تولیدات طلا، مس، فلزات کمیاب و استحصال عناصر با ارزش از شورابه‌ها؛ مستلزم گرفتن محدوده های اکتشافی در گستره کشور است که در این خصوص از سال گذشته اقدامات بسیار وسیعی برای اخذ محدوده در استان‌های کرمان، خراسان رضوی، آذربایجان غربی، اردبیل و سیستان و بلوچستان صورت گرفته که خوشبختانه در مذاکرات انجام شده با وزارتخانه توسط مدیرعامل محترم اخیرا موفق به ثبت پهنه‌ای بزرگ با مساحت ۱۵ هزار کیلومتر مربع شده‌ایم.

طی ۲ماه گذشته نیز در ۴محدوده فلز آنتیموان، طلا و سنگ آهن برنده مزایده شده‌ایم که این کار با قوت و قدرت تمام ادامه خواهد یافت و برای انجام اکتشافات در این محدوده ها برنامه ریزی لازم صورت گرفته است. خرید ۶ دستگاه حفاری مغزه‌گیری بزرگ نیز توسط هیات مدیره محترم مصوب شده که با ورود آنها کار اکتشافی سرعت بیشتری خواهد گرفت.

توجه به حفظ محیط زیست و سلامت کارکنان مجموعه چه میزان مورد توجه تصمیم‌گیران این شرکت است؟

در خصوص بهبود وضعیت محیط زیست به لحاظ سلامت کارکنان و حفظ محیط زیست طبیعی نیز اقدامات قابل توجهی در جریان است. از جمله ایجاد کارخانه حذف گاز گوگرد از گندله‌سازی یک و تولید کود سولفات آمونیوم و همچنین طرح‌های دیگر غبارگیری از واحدهای تولیدی و استفاده از آن‌ها در تـولـیـد کـنسانتره، طـرح‌های بازچرخانی و بازیابی آب از باطله واحدهای کنسانتره، گسترش فضای سبز، احداث نوار نقاله های متعدد با طول‌های زیاد برای مکانیزه کردن حمل و نقل محصولات که حمل کامیونی و آلودگی‌های محیطی آن را بسیار کاهش داده است را می‌توان در این راستا برشمرد.

مطالعه‌ی بیشتر: