مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اعلام کرد: این مرکز با همکاری دانشگاه تهران و شرکت زغال سنگ پروده طبس، به روش جدید فرآوری برای کاهش ناخالصی های زغال سنگ دست یافت.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایمیدرو، مجید وفایی فرد ضمن گفت: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران (وابسته به ایمیدرو) با همکاری دانشگاه تهران، طرح امکان ‌سنجی شناسایی و حذف گوگرد با هدف افزایش بازیابی و کاهش خاکستر محصول نهایی در ناحیه زغال سنگ پروده طبس را اجرا کرد.
وی افزود: محققان این طرح توانستند با به کارگیری مجموعه ‌ای از روش ‌های فیزیکی (واسطه سنگین)، فیزیکی و شیمیایی (فلوتاسیون) و روش شیمیایی (meyer)، کنسانتره زغال سنگ با حدود 5 درصد خاکستر و 1 درصد گوگرد تولید کنند.
مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با اشاره به نیاز صنعت فولاد (به روش کوره بلند) به مصرف خاکستر کمتر از 10 درصد و گوگرد زیر 1 درصد برای تولید کک تصریح کرد: کنسانتره زغال سنگ تولیدی کارخانه ‌های فرآوری دارای خاکستر 10 درصد و گوگرد 1.5 تا 2 درصد بوده که برای تولید فولاد مضر است.
وی افزود: در حال حاضر در کشور، برای رفع مشکل این نوع ناخالصی، کنسانتره زغال تولیدی با کنسانتره زغال سنگ وارداتی و دارای میزان گوگرد کم مخلوط می ‌شوند تا مجموع گوگرد کنسانتره حاصله، به حدود 1 درصد برسد.

جلوگیری از خروج ارز

وفایی فرد با اشاره به امکان توسعه تحقیقات و صنعتی سازی طرح شناسایی و حذف گوگرد، خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن این طرح در کارخانه های فرآوری زغال سنگ، امکان استحصال تولید کنسانتره زغال سنگ با میزان خاکستر و گوگرد کم میسر خواهد شد و نیاز کارخانه های تولید فولاد به روش کوره بلند در کشور مرتفع خواهد شد.
وی ادامه داد: این اقدام باعث جلوگیری از واردات کنسانتره زغال سنگ از خارج و ممانعت از خروج ارز می شود.

مطالعه‌ی بیشتر: